bugün

Mutsuz göründüğü zaman, gelen sorulardan kaçmanın yolunu bulan insandır. Çünkü böyle anlarda insanlara sebep anlatmak çok zor gelir.
Hem mutsuzluğunu gerçek anlamda kim önemseyecek?
Ayrıca çevresinde, bu haliyle mutsuz olacak olan insanlar varsa belki de onları üzmemek için bu maskeyi takıyor olabilir!
mutsuz olan insan aslında çok gülermiş derlerdi inanmazdım; fakat az da olsa böyle bir durum var gerçekten. içtenlik veya samimiyetsizlikle olaya bakmayın, bir nebze rahatlatma açısından gayet gülebilir insan niye ki.
benimdir. bazen bunu yapmak gerekiyor. acıdan kederden yerlere yatsak bile biri sorduğunda şurada kalan tozları temizliyor olalım.
Bazen de gülmekten ağlamak suretiyle deşarj olmaya çalışan insandır. Her ne kadar çoğu zaman duygularımızı yönetmeye çalışsak da bi yerden patlak veriyo, yok sayamıyoruz.
"kaderde varsa büzülmek neye yarar üzülmek" felsefesini benimsemiş insandır. üzül üzül üzül nereye kadar ? zaten gelmeye başlayınca peş peşe geliyor. sen gül ki sana gelen dertler üzülsün.
gerçekten gülmez ki. gülümser. onu da insanları huzursuz etmemek ve sorulardan kaçmak için yapar. başka çare mi var.
" ne yapayım amk, surat asınca, ağlayınca düzelecek mi herşey" diyen insandır.

Neden zaten boktan olan durumu üzülerek daha da boktan hale getirsin ki?
içgüdüsel olarak direniyordur. Bu bir survival skill.
Günün bu saatlerinde kimseden gizlemek zorunda olmayacagı için hasbelkader rahat, ancak tüm gün taktıgı maskeler yüzünden yorgun düşmüstür.
bir yandan da dudaklarından gamsız hayat dökülen insandır.

çok mu dertsiz duruyorum uzaktan bakınca ?
çok mu kalender sandınız dert anlatmayınca ?
500 lira maaşla her türlü sıkıntıya rağmen ev geçindirmeye çalışan insandır. evlatlarına durumun vehametini çaktırmamaya çalışıp, onların üzülmemesini isteyen adamdır. olsa olsa babadır o insan.
samimiyet ile alakası yok.

ben de bunu yapanlardanım.
bir şekilde mutsuzluğunu, gülümsemeyle gidermeye çalışıyorsun öyle bir şey.
ama pek başarılı olamıyorsun, o da ayrı konu.
"etrafını en çok güldürebilenler, içlerinde en çok hüznü barındıranlardır" kuralına binaen: bu çok doğru ve acı bir durumdur.

uzun süre (1-2 gün) somurttuğumu görenler, aga bu haline alışık değiliz derler oldum olası.
yakın çevremse, hadi şuraya biraz neşe kat bırak surat asmayı derler.
yani böyle insanlar şöyle bı ağız tadıyla can sıkıntısı yaşayamazlar, çünkü öyle bi hakları yoktur. ne pahasına olursa olsun çevrelerini güldürmek veya ortamı yumuşatmak zorundalar.
Bu mal benim evet, yaşarken acınası olan şeyler anlatırken komedi halini alıyor çünkü her nasılsa.
muhtemelen aşıktır.