bugün

büyüklerin çocukları korkutup isteklerini yerine getirmeleri için söyledikleri sözlerdir.
-- yemeğini bitir yoksa baban yolda kalır. (duyduğumda ben bile korkmuştum çocuk ne yapsın)
-ağlama yoksa göz yaşların biter.
Not: bunu başka bir başlığa da yazmıştım.
(bkz: amına koyarım)

çok korkuyorlar.
yldızları sayarsan elinde et çıkar.
(bkz: nah çıktı)
(bkz: çükünü keserim)
bak polisleri çağırdım geliyor!
"gel teyzesi iğne yap şuna yemeğini yemiyor"
misafirliğe gelen teyzenin çantasında iğne olduğu gelir ilk sanırım aklıma...
gece gece gülme yoksa sabah köpekler gelip ısırır seni.
allah başına taş düşürür. bunu yüzünü yıkamadığın zaman söylerlerdi.
- ağzına pul biber sürerim haa!
16.yyda fransa ve ispanyadaki çocuklara uyu yoksa barbaros gelir dedikleri bir gerçektir.
çinli çocuklarada uyu yoksa türkler gelir dedikleri divan-ı lügatu türk'de açıkca belirtilmiştir.
sünnet olacak çocuğa seninkini kökten kestireceğiz demek çok korkuyorlar.
(bkz: öcüüüüüüü)
üniformalı vaya beyaz önlüklü birisini görünce içinizde bir ürperti oluyorsa çocukken bu sözlerden birisine maruz kalmışsınızdır.
(bkz: korkutarak eğitmek)
(bkz: severek eğitmek)
(bkz: kemal kükrer i çağırırım bak) bilmiyorum neden ama yeğen acayip tırsıyor. *
(bkz: mamma li turchi)
(bkz: ucunu yakarım)
-ahmeeett. Bak şu oğluna.

Kesin sonuç verir ve Çocuk iptaldir.
(bkz: fırat)
(bkz: keserim pipini)
pazarda çocuk birşey görür ve onu ister.anne almayınca çocuk ağlamaya başlar..
bu sırada anne eldeki cüzdanla çocuğun ağzının üstüne vurur ve bunu yaparken "ağlama" der.çocuk dayak yemenin acısıyla daha da ağlar.anne birkaç kere daha vurur ve şu cümleyi kurar : "eve gidince anlaşıcam ben seninle.."
çocuğu zaten dövdün,eve gidince çarmıha mı gereceksin hey kadın anlamadım ki..
çocukları bir anda kilit altına alan kelimeler topluluğudur.
Örneğin; "Dunganga geliyor bak yorganın altına saklan! Gözlerini kapa bak köşeyi dönecek kapatmazsan!"
- ona bulaşma, o çocuk kürt!
yukardaki albay en kestırme cözümdür. gerçi çocukta rütbe kavramı daha tam oturmamıştır fakat en azından bır albayın askeri üniformasının olduğunun bilincindedir ki cocuklar herzaman üniformadan korkar.