bugün

çin' in işgücüne ödediği paranın komik düzeylerde olması sebebiyle açığa çıkan düşük üretim harcamalarının etkisiyle satış fiyatları düşen mallar bütünü. nam-ı diğer, made in china
günahtır, alınmamalıdır, evlerden ırak tutulmalıdır. çarpılmaya ne gerek. evinizde cin malı varsa derhal sadettin teksoy'u arayın. sizin yerinize o çarpılsın.

(bkz: ahirette götüme girecek entry)
piyasaya sürdüğü ürünlerin birkaçında kanserojen madde bulunmuştur.
elektronik acidan pek iyi pek ucuz mallardir. gerek muzik calarlar olsun gerek webcamler zartlar zurtlar cok ucuzdur. pek severiz.
ucuz iş gücünden ötürü ucuza mal edilmesi insanların gözündeki değerini düşürmüş ve bu mallara olan güven azalmıştır.bundan ötürüdür ki çin halk cumhuriyeti hükümeti piyasaya prc adlı bir marka sürmüştür ve pazardaki payını bu marka üzerinden arttırmaya çalışmıştır.
piyasadaki malların yakında yarısını oluşturacak mallardır.
genel olarak assembled olarak piyasaya surulen urunlerdir. yani uretim yerine montaj kisminin cin'de yapilmasi. bir cok elektronik cihaz devreleri genel olarak fabrikalarda robotlar tarafindan uretildikten sonra parcalarin birle$tirilmesi icin cin'e gonderilir. sadece montaji burada yapilir ki bunun sebebi i$cilere odenen paranin cok cok az olmasidir. bu kategorinin di$inda kalan urunlerin geneli du$uk kalitededir. hem i$ci maliyeti hem urunun malzeme maliyeti du$uk oldugundan dolayi kalite de du$uk oluyor.
lucy lu.
Porselen sektörünüde büyük bir darbe vurmuş olan ürünlerdir.Ucuz işçilik,ucuz malzeme.
maalesef yurdumuzda dahil olmak üzere bir çok ülkeyi etkisi altına almış, istila etmiş ucuz ve dayanıksız ıvır zıvır, bir milyoncu malzemesi, dandik, sıradan, bir günlük kullanım amaçlı ve türk ekonomisine, ticarete parazit yaparak ülkey,i ucuz olmasından ötürü dışa bagımlı kılmış dayanıksız tüketim mallarının önde gidenidir.
eskiye nazaran git gide kalitelileşmeye başlayan mallardır. tabiki birinci sınıf kalite olmasa bile ikinci sınıf malları yeni yeni piyasada dolaşmaktadır.
motosikletleri yolda kalan, porselenleri elde kırılan, televizyonlarının uzaktan kumandası çalışmayan, oyuncaklarının hepsi neredeyse bozuk üretilen mallardır. adamlar bir tek çin seddini sağlam yapmayı başarmışlar.
çin mallarının adi olmasının nedeni fiyatı sürekli indirmeye çalışan tüccarlardır. fiyat düştükçe kalite de düşmektedir.
kaliteli olduğunu düşündüğünüz ya da üstünde "made in turkey" yazan eşyaların coğu da çinde yapılmakadır. böyle yapılmasının nedeni de çin mallarına olan önyargıdır.
her şeye rağmen "yerli malı, yurdum malı, herkes onu kullanmalı"
(bkz: önemli olan çinden değil içinden gelmesi)
(bkz: cangı 1)
(bkz: pmc)
motosikletleri yolda kalan, porselenleri elde kırılan, televizyonlarının uzaktan kumandası çalışmayan, oyuncaklarının hepsi neredeyse bozuk üretilen mallardır. adamlar bir tek cin seddini sağlam yapmayı başarmışlar.
(bkz: made in prc)
"çin malı dandiktir" diye bağırsan taksim meydanında, sırtını sıvazlarlar, doğru diyon yiğidim derler.

Ama hay ben bu hükümetin yedi sülalesini, ülkemize dandik çin mallarını dolduruyor desen, soluğu karakolda alırsın.

iki cümle arasında teknik olarak bir fark yoktur. mesela biz AB'ye mal ihraç edeceğiz standartları tutturacağız diye götümüzü yırtıyoruz. Ülkemizde üretilen, çok kaliteli* diye pazara sunulmayan mallar, gümrükten "dandik" diye geri dönüyor.

Ne yapıyor bizim çiftçi, standartları yakalıycam diye çifte kastırıyor. Öte yandan bizim çin'den ithalat politikamız ne: "Gel gel ne olursan ol gene gel".

sonra, "çin malları dandik"

sevgili hükümet sana sesleniyorum, ucuza yarrak var yiycen mi?
erkeklerin * anlayacağı dilden;
penisinin boyu 25 cm olan, ama sertleşme sorunu yaşayan erkek gibidir.
türkiye' nin zaten pamuk ipliğine bağlı olan ithalat-ihracat dengesi alt üst eden ürünlerdir.
(bkz: made in prc)
kalitesiz olarak nitelendirilse de son dönem şahsımı aşırı şaşırtan versiyonları çıkmış çin üretimi mallardır. elime bir yerlerden çakma iphone geçti. dedim kıytırıktır bu. yahu bir inceledim, akselerometreden tut, wireless'a kadar bir çok özelliği var. böyle sallıyorsun menü kayıyor falan. iphone'un neredeyse aynısı işletim sistemi, görünüm olarak tabi. java desteği var, her türlü java program ve oyunu çalıştırıyor, kendiliğinden bir tane akselerometreli java oyun da gelmiş. ilk açtığımda dedim nasıl oynayacağım bu oyunu, sonra bir baktım telefonu çevirince dönüyor uçak. vay anasını dedim. hayvan gibi de müzik çalıyor, tv çekiyordur. 16gb'a kadar da hafıza kartı destekliyormuş. anlayacağınız tek eksiği 3g, bir de arkasındaki elmanın ısırığı solda.*
iğreti mallardır. Bizler için üretilen.
çin malları, ithalatçının talebine göre kalite değişkenliği gösterir. ithalatçı firma istediği kriterleri ve fiyat aralığını beyan eder, muhatab firma o ölçülere tekabül edecek nitelikte ve özellikte ürünü alıcıya takdim eder. yani sözün özü; ''ne ka ekmek o ka köfte!'' bu açıklama doğrudan şahsi yorumum değil; bilakis çin hükümetinin malarına yönelik önyargıyı ve kötü imajı toparlamak adına vermiş oldukları beyanatların satır aralarında yer almaktadır.