bugün

çoğu zaman sabır ile doğru ortanlı olan bu sektör,insan ili$kileri geli$mi$,sorun çözümünden zevk alan insanlar için oldukça eğlenceli olabilecek bir i$ lakin zaman konusunda pek de tat vermeyebilir zira yemek yiyeceğiz vakit,tuvalete gideceğiz vakit ayarlıdır.
başka dilde aşk ı izledikten sonra daha da acıdığım meslek erbaplarıdır. kaba dile alıştıklarından nezaketle yaklaşanları takmadıkları söylemek zorundayım maalesef...
beyin yakan bir ayın sonunda kulak-burun-boğaz mekanizmanızın felç olmasına sebep olacak, etrafınızda (ensenizde boza pişiren takım şefi dahil) mal mal tiplerin bulunduğu öğrenci iken ''yaptım'' demek için yapılacak iştir. tek artısı çağrı merkezlerinden birine işiniz düştüğünde sizi ne şekilde katakulliye getirebileceklerini bildiğinizden işinizi çabuk halledebilirsiniz.
eskiden duyulduğunda sadece herkese çağrı atan bir yer diye biliniyordu.
kesinlikle ve kesinlikle sabır gerektirir. ilk zamanlarda kafanızı duvarlara sürtmek isterseniz mesai bitiminde. e kolay değil bir gün içerisinde o kadar insanla muhattap olmak. aradan biraz zaman geçince insanlara karşı daha ılımlı yaklaşmaya başlarsınız.

örnek olay:

-alo iyi günler Ayşe Hanımla mı görüşüyorum?
+hayır kardeşim yok öyle biri!
-peki rahatsız ettim kusura bakmayın.....
+ya arkadaşım yıllardır bu isimle arıyorsunuz canıma tak etti artık yeteeer!(burada böğürüyor)
-özür dilerim beyefendi hede hödö.
+(burada ölümüne küfrediyor)
-iyi günler diliyorum.(yaram içerde)
+dııt dııt dııt dııt dııt.

peki hep mi aksilik hep mi baş belası insanlar? tabii ki hayır. insanlara anında cevap verebilme yetiniz tavan yapıyor. bu da günlük hayatınıza olumlu bir şekilde yansıyor. bazen öyle insanlarla konuşuyorsunuz ki konuşurken tebessümlerde boğuluyorsunuz falan.

yaptığın görüşme de deal olursa gelsin pırıcıklır.
iş bulamayınca yapmaya razı olunandır aslında çokta zor değil müşteriyle kibar konuş yeter.
bir ara düşündüğüm fakat yapmadığım iş.
Tam bir vakit kaybıdır. Superonline satış veya churn gibi alanlarda biraz para kazanabilirsiniz. Onun dışında ne parası ne müşterisi ne de vardiyaları çekilmez.
oldukça zor ve insanı hayattan soğutan bir iş.

birkaç gün yapmama rağmen beni hayattan bezdirmiştir. o günlerden sonra ne zaman bir çağrı merkeziyle iletişime geçsem ılımlı olmaya gayret gösteririm. size de öneririm.
Zordur.

Ben hergün analarına sövüyorum. Ne geniş insanlar yahu?
sizi gün içinde çok fazla duygu değişkenliğine uğratacak durum. bi orospu çocuğundan küfür yiyip karşılık veremeden çağrıyı kapatmak zorunda olduğunuzdan dolayı cinnet getirebilirsiniz. ancak bir sonraki isteksiz ve gergin başladığınız çağrıda size 'quechua beyciğim' diye şuh bir sesle hitap eden sıcakkanlı yaşlı ve anlayışlı bir hanımefendinin size verdiği saygı, memnuniyet hissiyle kendinizi çok iyi hissedebilirsiniz. '' vay be böyle kibar insanlar da varmış bu davar insanlar içinde'' diye düşünebilirsiniz.

sonuç olarak ''sikerim lan böyle işi bırakıcam ben'' deyip fikrinizi 1 dakika sonra değiştirebilir 10 dakika sonra boktan bir çağrıda tekrar işi bırakmak isteğiniz hasıl olabilir.
eğer bu işi yapıyorsanız günün birinde mutlaka tekrar işsiz kalacaksınız.Hemde kendi rızanızla..çağrı merkezi böyle biryerdir.Boşa geçen zamandır.çünkü en sonunda monotonluktan ve yoğunluktan sıkılır işi yapamaz hale gelirsiniz ve ya atılırsınız ki genelde %90 kendiniz istifayı basarak ayrılırsınız.bu işi yapıpıta kariyer basamaklarını çıkıp biryerlere gelen kişi sayısı yok denecek kadar azdır.5 senelik tecrübemde ben görmedim.
sümük gibi yapışkan olmayı gerektirir.
zor bir durumdur. a ile başlayan büyük bir bankanın Çağrı merkezinde Çalıştım ve bir yıl dolmadan istifamı bastım. ayrıca 875 liralık tazminatımı da ödedim. pişman mıyım hayır. şimdi daha mutlu ve huzur dolu hayatım var. allah kolaylık versin.
23 yaşında bir tarih mezunu olarak kabullenmiş vaziyette yaptığım eylemdir. bir vasfım yok. tarih mezunu olmak bir vasıf değildir. en azından çağrı merkezinin iyisini bulmak önemlidir. 7 ay avea nın outbound unda yani dış aramasında çalıştım. gün boyunca 20 saniyede bir yeni bir çağrı alıyordum. yeni bir tarife teklifi, yok işte sözleşmeniz bitiyor yeni bir indirim teklifi cart curt. 7 aydır hayatım sikildi bu işi icra ederken. dayanamadım istifa ettim. şu anda yeni yeni hizmet veren küçük bir internet firmasının inbound yani iç aramasında görev almaya başladım. yani artık aranan taraf benim. bu iş daha rahat. çağrı daha az geliyor. dinlenmeye fırsatın oluyor. hemde çok profesyonel bir firma olmadığı için yöneticiler ve ya idareciler kasıntı değil. takım liderine ismiyle hitap edip daldaşak geyik yapabiliyosun. neyse bunlar küçük ayrıntılar.

çağrı merkezinde çalışmak ve bunu kabullenmek bir türkiye gerçeğidir. aşağılık bir iştir. illede bu iş yapılacaksa en azından çalışılabilir bir yerde çalışmak lazım gelir.
dünyanın birçok ülkesinde, fiziksel ve zihinsel sağlığa verdiği zarardan ötürü "birinci sınıf tehlikeli meslekler" kategorisine alınmış olan, buna karşın ülkemizde 'hiçbir şey olamayınca' olunan bir meslek türüdür.

en az inşaat işçiliği kadar yorucu ve yıpratıcı bir iş olduğu söylenebilir.