bugün

5 yıl boyunca üzerindeki her dükkana girilmiş olan yer.
şaşırdım nasıl yazmamışım ben biricik çark'ım hakkında.

sakarya'yı benim için katlanılabilir (bir nebze) yapan yer. bir sürü mağaza, bir sürü cafe. yemek yenebilecek yerler vs. lezzet döner vardı, bilmem hala durur mu. sabah saatlerinde üç insanın kollarını birleştirip anca sarabilecekleri büyüklükte bi' döneri takarlardı ve akşama biterdi o döner.
tavuk iskenderi ilk gördüğüm yer...

adidas için arka tarafında dikimhanesi var, kolpa satıyorlar söylentisi vardı.
cafeler sokağı... rahat hatun kaldırılabilecek yer. ama cafeler de ayrı kitleleri vardı. kendi aralarında elitleştirilmişti. ahahah vay amk ali sami!

simit sarayı vardı ama bu şimdiki değil, hilmi kayın'a giderken solda olan yer değil! eski yeri! haftasonları tüm kekoların buluşma yeriydi eski yer bi beş on metre dışında kalıyordu çark'ın.

migros'un önü buluşma yeridir. kimle ne için buluşursan buluş, migros'un önüdür bekleme yeri.

beyzade'nin yanında bi' cafe var, adı aklımda değil amk! alt katında parti falan veriyorlardı meyve suyuyla. ahahah. tutmadı ama sonra. o cafede hayatımın en güzel raspberry aromalı kahvesini içiyordum. star bucks'ta bile yapamıyorlar öylesini.

gece yarısı çok sıkışıp, dükkan önlerine işemiştik ilk sene. rezilliğe bak amk! tabi kafaların bi' dünya olduğunu söylememe gerek yok sanırım.

adım başı apaçileri hala vardır sanırım. o bir gelenek, o bir kültür... birinci sınıftayken kız arkadaşıma laf atan iki tanesini pataklarken, bir anda sonsuz sayıda olmuşlardı. ben dayak yemeye başlayınca esnaf ayırmıştı allah'tan.

ama serdivan sanırım son bir iki yıldır öküz gibi gelişmiş. pabucu dama atılmaya başlamıştır.
Adapazarinin carsisi diyebilecegimiz cadde. genel de marka duskunlerine hitap eden magazalar bulunur. adapazarinin yerlisi genelde uzun carsiyi tercih ediyor.
uzunluğu yaklaşık 400 metredir.
Sakaryanin sicak, kalabalik ve uzun caddesidir. Sakaryanin can damaridir.
Bir ucunun eğitim yuvalarına diğer ucunun pavyonlara dayandığı sakarya'nın uzun sokağı.
Olmazsa olmaz tek caddesidir sakaryanın.
sol frame de gördüğüme çok sevindiğim sakaryamın biricik caddesidir. türlü mağazalarıyla barlar sokağıyla adapazarının kalbidir.
Sakaryanın hayat kaynağı olmasına öyledir ama çok erken saatte boş kalır ve hayat durur.
memleketimin en işlek caddesi , nişantaşıni aratmaz .
hastalıktan geberdiği için gidip göremeyenlerin üzülmesini gerektirmeyen cadde. takribi 400 metredir ve öyle bir sike yaramayan bir ton insan görürsünüz.

not: sakaryalıyım.
sadece starbucks ı eksik olan cadde. aslında olmaması iyi bişey ama isteyenler çoktur mutlaka, fakat onun yerine 3 katlı kahve diyarı benim için starbucks ı aratmıyo...
cafeleri söylenenin aksine oldukça pahalı hemde ıstanbulla karşılaştıriyorum. fakat çok şık cafeleri mevcut, haketmiyo değil. bide tiki kızları olmasa iyi olacak.
tavuk dönercileri ile ünlü caddedir.
tavuk donercileri caddesi olarak isminin degistirilmesini bekledigim cadde.
Cadde lezzet tavuk dönercisindeki tavuk iskender bi bsşkadır.
Adapazarının orta yerine oturtulan , bilinen bütün mağazaların sıkıştırılarak gezilcek yer süsü verilen yegane caddedir.
boş beleş gereksizlerin işgaline uğrayan caddedir. kötünün kötüsü lanet bi yer.
Torbacilari hızlıdır.
Bursalıların bir kaçışı vardı o caddeden aman allahım sanki adam yiyorlar.
bir göztepelinin rahatça gezebildiği cadde.
ilk istanbul a gidişimde kara yolu ile gezdiğim caddedir.*
cadde üstünde topu topu 4 dönerci vardır. siz ne zaman geldiniz en son amk?
Dışarıdan gelen üniversite öğrencilerinin bok attığı şehrin onlara göre boktan caddesi.

Sokuk sanki senin geldiğin şehir new York amk. Gelmişsin allahın yozgat'ından buraya bok atıyosun. Şehircilik yapmak değil niyetim ama bu caddeye bok atılmasını anlamıyorum arkadaş.

Neymiş efendim tavuk donerciden gecilmiyomus, adam akıllı restaurant yokmuş. Sanki kendisi Parisli amk. Karnı aç hala tavuk donercilere laf atıyo. bu sehrin halkı fakir olum her gun bal borek yemiyo.

Sonra neymis. Kız arkadasla gezilmezmis. Valla ben geziyorum simdiye kadar bi sıkıntı yasamadım.
Saat 9 oldugu zaman cafeler sokagi disinda hayat olmayan caddedir. Cogunlugu ogrencilerden olusur. Severim sahsen guzel magazalar var. Lezzetin doneri de harikadir.
sakaryanin en meşhur caddesi. her ne kadar çakma istiklal denilse de, küçük ama güzel cafeleri mağzalariyla üniversite boyunca mutlu anılarımın geçtigi yer olarak kalıcak hep bende.

ya eniştenin ayranı diye bir yer vardı cadde de hala duruyor mu acaba? bilinçaltima nasil islemişse artik aklıma ilk gelen yer o oldu *
54. Cadde den sonra inşallah papuçu dama atılmaz dediğim cadde. Sakarya için özeldir değerlidir. çok şık kafeleri olan, her türlü mağazayı bulabileceğiniz cadde dir. Serdivan' ın 54. Caddesinden sonra sadece Adapazarı' na özel olucaktır.