bugün

Çocukluğum bu ağaçların arasında geçti. Yapraklarından gübre yaptık, meyvesinden soframıza zeytin, yağıyla yemeğimizi Pişirdik, yaralarımızı tedavi ettik. Hatta kurumuş dallarıyla kışın Sobamızı tutuşturduk.

Bana hep ağır başlı, ciddi bir izlenim bıraktı bu ağaçlar. Kolay değil koca bir köyün tek geçim kaynağı. Kaç boğaz doyuruyordu. Hatta yılan yavrularına ve kaplumbağalara gövdesindeki kovuklar yuva oluyordu.

Bizde çok eski 2 tanesi vardı ki dedemin demesine göre en az 300 yıllıktılar. Dedemin babası zamanında bile çok eski oldukları anlatılırmış. Dedem o ağacın meyvesini toplamaya başlamadan önce itinayla o 2 yaşlı ağacı öperdi. Babamı öpüyorum gibi oluyor derdi.

Yani velhasıl kelam 2-3 kuruşluk çıkar için yok edilmeyecek kutsal ağaçlardır. Yarın öbür gün cocuklarımızın bizi hatırlayıp öpmeleri icin yaşatılmalıdır.
kutsal 3 bitkiden biri.

korunmalı.
Memleketimde bahçelerde en çok bulunan ağaçtır. Bu yüzden ne zaman bir zeytin ağacı görsem kendimi bir garip hissederim. Sanki olmam gereken yerden çok uzaktaymışım gibi.

Bonus: Bunlar daaaa Vincent Van gogh'un gözünden zeytin ağaçları :

görsel
zeytin; ege bölgesinin en önemli geçim kaynaklarının başında geliyor. bir çok insan yazın mahsüllerden iyi para kazanamazsa, umudunu sonbahar kış arasında toplanan zeytine bağlar. üstelik sofralarda çokca tüketilir egede. son dönemde popüler olan tartışmanın mahiyetini bilmiyorum ancak zeytinin ehemmiyetini egelilerle tartışmayın derim.

zeytin mi önemlidir tesis mi gibi tartışmaları başlatacağınıza, zeytin desteklemelerini nasıl daha iyi hale getirirsiniz onu düşünün.
Şartlar ne olursa olsun hayatta kalmayı başaran ender canlılardan biridir.

görsel
Çocukluğum bu ağaçların arasında geçti. Zeytin toplama zamanı bellerinde sepet ağaç tepesinde zeytin toplayan insanların sohbetleri harikaydı. O soğuk kış gecelerinde geç saatlere kadar zeytin seçerdik. Her taraf mis gibi zeytin kokardı. Ama en güzeli zeytinin yağa dönüşme sürecidir. Sıcak sıkım olduktan sonraki o taze Zeytinyağı kokusu, yağhane kokusu benim çocukluğumdur. Zeytinsiz sofraya oturmamak alışkanlığı kazandırmıştır.
Zeytin kokusu sinmiş insandır. Bakımı çok zordur belki; ama gövdesini sırtını dayayınca yorgunluğu çekip alandır. Dibinde babaannemle yediğimiz peynir ekmektir.

görsel
Verim alabilmeniz için ortalama 10 sene geçmesi gerekir.bir sene çok ürün verirken diğer sene vasat olabilir.yani zeytin ağacı emek gerektirir.
çocukluk bolca bulundukları yerde geçmişse, her daim kendileriyle hemhal olunmuşsa taşıdığı anlam başkadır. kendine özgü karaktere, şahsiyete haizdir. arkadaştır, oyuncaktır. kimi zaman üzerinde (bkz: soğan gak gak) oynarken vurdumduymazdır, aldırmaz hiç varlığınıza; bazen de cayırt diye ayrılıverir tuttuğunuz dalı. bazen o dalların size sarıldığını hissedersiniz.mütevazı gölgesinde çocuk piknikleri düzenlersiniz.
kulaklarına gizlerinizi fısıldarsınız, eğilip dinliyormuş gibi gelir...
çok soğuğa çok sıcağa gelemez. asi yamaçlara tırmanır ovaları gezinir barış dağıtır dünyaya. meyvesi dünyanın en değerli meyvelerindendir. meyvesinin özü dünyanın en değerli maddelerindendir. her daim yapraklıdır. odununun yanma ısısı oldukça yüksektir.
her bir dalı barışı temsil eden, en güzel kokulu ağaçlardan birisidir. canan karatayın bu ağaca olan düşkünlüğü haberlere konu olmuştur. haklı bir düşkünlük kesinlikle.
Dünyanın en yararlı ağacı olarak bilinir. tarihi eskiye dayanır. Evet.
ağaçların bir kralı olsa kesinlikle zeytin ağacı olurdu.
iyi bakılırsa, zeytinleri sopayla vurularak değil dallarından elle toplanırsa, her sene bol bol zeytin verir.

aynı kadına benzer: dallarını çekersiniz, gelir, gelir....en ummadığınız bir anda çıt diye kırılıverir!
bir sene büyük ve az, bir sene küçük ve bol zeytin verir. hemen bu bilgi kesinlikle doğrudur deyip bütün paranızı bu konu ile ilgili bir bahse yatırmayın. ben sadece 2 zeytin ağacı gözlemleyip yazdım bu bilgiyi.

yani kimi zeytin ağaçları vardır, aykırıdır, delişmendir her sene portakal gibi verir. kimi piçtir vere vere bir tane verir. onun da sapını demirden yapar koparttırmaz.

muhammet arkadaşımızın da dediği gibi zeytine güven olmaz.
Türkiye'de değil de israil Filistin'de kesse, tüm türk halkının şiirler okuyup, ağıtlar yakıp, ayetler paylaşacağı ama kendi hükümeti kesince baowwww kesss satttt satt diye alkış tuttuğu ağaçlardır.
güncel Önemli Başlıklar