bugün

ileride yaşanabilecek şaşılamayan bir durum karşısında "hani zekidin len? çöz bakalım olayı" bıdbıdısıyla karşılaşma ihtimalini önceden fark edebilecek kadar zeki olma hali.
(bkz: paradoks)
zekanın hasıdır. Sadece zeka değil aynı zamanda kurnazlık da barındırır bünyesinde. Stratejide tavan yapmıştır.
gercekten zeki*olan insanin yapacagi turden bir davranistir.
akıllı kişi akıllı olduğunu söylemeye gerek duymaz türündeki şehir efsanesine kanmaktır. karşındaki söylemediğinde anlamıyorsa ve anlatmaya mecbursan napıcaksın sorusunu akla getirir. örneğin güzel ve alımlı bir kızın nedense akıllı olduğuna inanmak istemezler insanlar. zorlarlar damarına basarlar aptal olmasını uman davranışları sonunda kız çıldırıp isyan eder. işte bu noktada akıllı olduğunu kanıtlamak ve sözle tasdik etmek zorunda kalabilir. yaşanmıştır.
ironi yapan, alçakgönüllü olan, durumu kurtarmak için aptala yatan insandır.

-olum sen varya, çok zekisin!!
+bunu söylediğine göre senden zeki değilim?

+olum sen çok zekisin lan!
-yok abi be çok zeki değiliz.

+olm sen varya, çok zekisin!
-anlamadım?

alternatif başlangıç ve sonlar. burdada üç kuralımız geçerlidir. mutevazilik, ironi yapma, salağa yatma.
-olm sen var ya, az ibne değilsin!
(bkz: olum varya neyse sana hiç bir şey demiyorum)
zeki olmayı önemli birşey zannetmenin alt başlığıdır.
çoğu ortamda 'söylerim, onu da anlamazlar' diyerek söylemeye gerek duymayandır.
ayinesı iştir kişinin
zeki dediğin, her duruma karşı hazır cevabı bulunan insandır. misal "hani zekiydin lan sen?" diye soran olursa:

- hani zekiydin lan sen?
+ her şeyi de ben mi söylicem mınako. gidin biraz da araştırıp öğrenin topoşlar!

diyerek olaydan sıyrılabilmeyi bilendir.
agirbasli, ayni zamanda vizyon sahibi olmaktir. ben zekiyim diyip ilerde bu laf yuzunden bircok sacmalik isitmeye katlanma zorunlulugundan kurtulmaktir.
aptal olduğunu iddia edemeyecek kadar aptal olmak kadar kötü olmayan eylemdir.
eğer pessimist davranıyorsanız, iddia etmeseniz de öyle olduğunuzu sandığınız açık oluyor. o yüzden aptal aptal, "hmmm" gibi ya da "ahaaa" gibi takıntılarınız olmadığı zaman ancak gündeme bu başlık altında gelebilir bir insan olabilirsiniz. o yüzden gayet nadir bulunur insandır. ama "appreciation" alamadığınız taktirde her işinizde, bir süre sonra deliriyorsunuzi artık kendinizi över oluyorsunuz.
forrest gump olmaktir.
zekasıyla övünen insanın, hücresinin genişliğiyle övünen mahkumdan farklı olmadığını bilen insandır.
gerçekten zeki olmaktır. fakat bunu "ben zeki olduğumu iddia etmeyecek kadar zekiyim" şeklinde dillendirmek kişi adına mallık belirtisidir.
(bkz: bildigim tek sey hicbir sey bilmedigimdir)
zeki olduğunun farkında olmaktır. ben zekiyim diye tutturmak ise aptal olduğunun farkına varmamakta direnen insan davranışıdır.
(bkz: mütevazilik)
benim yaptığım gibi zeki olmaktır. mesela ben de hiç zeki olduğumu söylemediğim için zeki sayılıyorum.

ilginç olaylardan zeki olduğunu kimse bilmezse ne anlamı vardır ki?
sokrates mantığı bildiğim tek şey hiç birşey bilmediğimdir, ama kahinler en çok bilenin o olduğunu söylüyorlar o da diyorki , olabilir diyor , hiçkimse birşey bilmiyor ama bildiklerini sanıyorlar. ama ben bilmediğimi biliyorum diyor : )
her şeyden öte zeki olmanın, kavramı, konusu yada şekli şemali yoktur. Örnek olarak ; 2*2 kaç eder sorusuna cevap veremezken, algoritmalı soruyu çözebilirsiniz.
Gündemdeki Haberler
güncel Önemli Başlıklar