bugün

islam'ın 5 şartının dördüncüsü.
Allah kabul etsin arkadaşlar varsa alırım.
Bakın müslüman değilim.

Ben ondalık veriyorum, gelirimin %10u yani.

Zekat benim Bildiğim 1%40... insan fazlasıyla bir dünya vergi veriyor zaten, bu hiç bir şey. Kendi hayrınıza verin.
Sadece maddi yardım olarak anlaşılması yanlıştır bana göre. Sevgiye muhtaca sevgi, ilgiye muhtaca ilgi, yardıma muhtaca yardım, bilgiye muhtaca bilgi.. hepsi birer zekat çeşididir, imkanın neye yetiyorsa.
gelir eşitsizliğini ortadan kaldırdığı söylenir ancak herkesin geliri aynı olmak mı zorunda?
akabelilerin en sevmediği.
Maalesef kendini müslüman tanıtıp hiçkimsenin yapmadığı ibadettir.Sosyal dengeyi sağlar. Artı olarak birine zekat verdiğinde o kişininde alım satım zincirine girme ihtimali artıyor yani size zengin iseniz dolaylı olarak yarar sağlıyor fakat insanların açgözlülüğü sözde müslümanlığı yüzünden maalesef veren yok.
fakirler benim zenginliğime saygı duysun, bunu meşru görsün diye fakire verilen yumuşatma ve onu sakinleştirme payı. zaten sistem içinde parayı ham olarak düşünürsek bu parada kimin ne denli hakkı olduğu tartışmaya açıktır. sen paraya para demeyecek ama malının seni hiç etkilemeyen kısmını verip vicdani rahatlık içine gireceksin, ee sonra?
sonuçta zekatın birini fakirleştirip diğerini zenginleştirmek gibi bir durumu yok ki, ee sonuçta gene toplumsal gelir eşitsizliği ve bunun hayata yansıması devam edecek.
sadece ben zenginliğimi garantiye almış, vicdani olarak rahatlamış ve az süs payı olarak bunu fakire verip onu da bu sistemin içinde mutlu olmasını sağlayacağım.
Zekat malı çoğaltıyor, faiz azaltıyor.

Kendimden biliyorum.
herkes zekatını verse fakirlik kelimesinin anlamını sözlükten öğrenirdik.
sosyal dengeyi sağlamak için olmazsa olmaz bir ibadettir, farzdır. düşünsene mesela jeff bezos 60 milyar dolar serveti var bildiğim kadarıyla. bu adamın zekat vereceğini düşünün, 1.5 milyar dolar, tl ile 8 milyar. kişi başı 25 bin tl verse (yıllık asgari ücret) 320.000 insanın zaruri ihtiyaçları karşılanmış olacak.

bakınız sadece bir kişinin bu ibadeti yerine getirmesi afrikadaki bir şehri kurtarıyor. müthiş bir ibadettir. sosyal dengenin sağlanmasının başka faydaları da vardır. sosyal ve mali açıdan dengeli toplumda adam kayırma azalır, kıskanıp kuyu kazma azalır. böyle katma değerli faydaları zaten saymakla bitmez.

edit: her ne kadar içerikte verilmek istenen mesajı etkilemese de güncel altın fiyatlarına göre verilebilecek en fazla zekat 20-21 bin arasıymış, bir yazar arkadaşımız uyardı.
dini açıdan yanlış buluyorsanız, zekat olarak değil de yardım, birilerini sevindirme, fakir olanların da bazı şeylere ihtiyacı olabileceğini düşünmek olarak bakmalı bence.
ne var yani gelirinizin ufak bir kısmını da ihtiyacı olanlarla paylaşsanız. sadece ramazanda falan değil bence her ay yapmalı insan. merak etmeyin fazlasıyla geri döner.
Dinimizin bize farz kıldığı görevdir.
islam tarihinde hiçbir dönemde nedense din adamlarının üzerinde fikir birliğine varamadığı yegane konudur.

Beş esas şartlardan biri olmayan müslüman bir kadının, nasıl örtünmesi gerektiğinin her türlü ayrıntısı üzerine, sabahlara kadar konuşabilen din adamları enteresandır, bu konuda net bir şey söyleyemezler. O Kırkta birin arkası gelmez hiçbir zaman.

Sanırım uzun bir süre daha şaibeli kalacaktır.
Verdiğim vergi yeter de artar.
yahu bunlar nasıl gerici kelimeler ya ayıp ayıp.

sosyal sorumluluk o. (böyle deyince plazada atlıyorlar hemen)
haraç ve sadaka vermenin mekkeleşmiş hali.
Her müslümanım diyenin zorunlu harcamaları çıktıktan sonra geriye kalan gelirinden gönlünden koptuğu oranda fakirler, akrabalar, konu komşu, eş dost ve yolda kalanlara verilmesi uygun görülen yardım.
DÜNYADAKi HERKES YAPSA FAKiRLiĞi VE AÇLIĞI DÜNYADAN SiLECEK OLAN BiR FARZ iBADETiDiR.
Belaları def eden ibadet.
islam hukukun da, sahip olduğun mal varlığı’nın 1/40 ihtiyacı olan birine vermeye zekat denir.
zengin müslümanların yapması gereken ibadettir.
bir başörtüsü kadar önemli değildir, gösteriş namazına gösterdikleri özenin onda birini zekata gösterseler dünyada ekonomik problem diye bir şey olmazdı. en az uygulanan ve en çok kaçınılan islam şartıdır
eski zamanlardan kalma bir uydurma.
Annem Babam bize harçlık veriyor bence yeterince zekat.

Ben de sokak hayvanlarına mama falan veriyorum. O da zekat.

Vay ne cennetlikmişim. iyi insan olun beyler. iyi insan olmak zor zanaat.