bugün

müslümanlar için islam'ın 5 gerekliliğinden biridir. detayları incelendiğinde gerçekten sosyal denge açısından çok faydalı bir ibadettir. hep din programlarında, hutbelerde söylenir ama tam anlamak dün nasip oldu. dün yakın bir arkadaşım, bana çok göstermek istemese de birisine zekat verirken şahit oldum. zekat verilen arkadaşı da yakinen olmasa da tanıyordum. çocuk çok sevindi ya. gittikten sonra arkadaşıma sordum borçları varmış. evi kira. o kadar cuk oturdu ki o para ben vermiş gibi sevindim.
bu sözleri klasik "sabancı, koç zekat verse" geyiğinden sanmayın. zekat hassasiyeti herkes de olsa cidden bir çok sorun ortadan kalkacak. hırsızlık, cinayet, vb...
paranın eşit dağılımı bir nebze de olsa sağlanmış olacak. ben bunu o çocuğun gözlerinde gördüm...
Zekat verilecek kazancın neye göre belirlendiği bilinmemektedir. türkiye müslümanları zekat verecekleri günkü kazançlarının kırkta birini verecekleri şeklinde anladıklarından, sosyal işlevini de yerine getirememektedir.
görsel
islamın beş şartından biri.
islamın tanrı kaynaklı olduğunun kanıtıdır.
bir kere de dini programda şunu sormayın be arkadaş.
genellikle Kur'an-ı hakim'de namaz kılmak ile birlikte geçer, emredilir.

egîmus salâte ve itaa uz zekah. (namaz kıl ve zekat ver.)
akabinde hacca gitmek vardır.
Ehli sünnete göre;

Çiftçi ürettiğinin onda birini
Altın ve gümüş sahibi ise kırkta birini verir.

Sizi gidi üç kağıtçılar sizi.. 1000 sene önce yaşamaş cübbeli ahmetlere peygamber seviyesinde inanırsan burnun boktan çıkmaz.

Sizi gidi sizi. Üç kağıtçılar sizi. Hanimiş mezhepçiklerim benim.
ben veremem valla dediğim eylemdir. çok cimriyim elimde değil. para benim, mahsul benim.

lümpenler.
Her müslüman bireyin yapması gerekendir.
(bkz: ooo zekat alırım bi 40 da 1)
Annem Babam bize harçlık veriyor bence yeterince zekat.

Ben de sokak hayvanlarına mama falan veriyorum. O da zekat.

Vay ne cennetlikmişim. iyi insan olun beyler. iyi insan olmak zor zanaat.
eski zamanlardan kalma bir uydurma.
bir başörtüsü kadar önemli değildir, gösteriş namazına gösterdikleri özenin onda birini zekata gösterseler dünyada ekonomik problem diye bir şey olmazdı. en az uygulanan ve en çok kaçınılan islam şartıdır
zengin müslümanların yapması gereken ibadettir.
islam hukukun da, sahip olduğun mal varlığı’nın 1/40 ihtiyacı olan birine vermeye zekat denir.
Belaları def eden ibadet.
DÜNYADAKi HERKES YAPSA FAKiRLiĞi VE AÇLIĞI DÜNYADAN SiLECEK OLAN BiR FARZ iBADETiDiR.
Her müslümanım diyenin zorunlu harcamaları çıktıktan sonra geriye kalan gelirinden gönlünden koptuğu oranda fakirler, akrabalar, konu komşu, eş dost ve yolda kalanlara verilmesi uygun görülen yardım.
haraç ve sadaka vermenin mekkeleşmiş hali.
yahu bunlar nasıl gerici kelimeler ya ayıp ayıp.

sosyal sorumluluk o. (böyle deyince plazada atlıyorlar hemen)
Verdiğim vergi yeter de artar.
islam tarihinde hiçbir dönemde nedense din adamlarının üzerinde fikir birliğine varamadığı yegane konudur.

Beş esas şartlardan biri olmayan müslüman bir kadının, nasıl örtünmesi gerektiğinin her türlü ayrıntısı üzerine, sabahlara kadar konuşabilen din adamları enteresandır, bu konuda net bir şey söyleyemezler. O Kırkta birin arkası gelmez hiçbir zaman.

Sanırım uzun bir süre daha şaibeli kalacaktır.
Dinimizin bize farz kıldığı görevdir.