bugün

gülşen bubikoğlu ve tarık akanın oynağı, arşivlerin güzel türk filmlerinden birinin ismi.
rahmetli barış manço'nun şarkısıdır..

halamin kizi zehra dostlar basina
bize sik sik gelir gece yatisina zehra
bir gecerken ugramisti tam onsekiz ay oldu
o gun bu gun bizde kaliyor zehra

zehra seni cok seviyorum
bir turlu sana git diyemiyorum
ama artik anla be zehra

bak iste sulandi gozlerin yine dolu dolu
bak iste bu haliyle beni ediyor deli deli

kulun olayim kolen olayim
hemen darilma hala kizi zehra
kulun olayim kolen olayim
kes aglamayi hala kizi zehra

cayina biber koydum corbasina recel kattim
hapsirik tozu serptim hirkasina zehra
yatagina fare koydum dolabina kurbaga
ama yine banamisin demedi zehra

yatagimi al yorganimi al
makasimi, taragimi kemerimi al
terligimi al bardagimi al
havlumu tabagimi catalimi al

bir su kohne evimin tapusu var
ne hacet zehra onu da al...
barıs manconun halasının kızının ismi.
hz. muhammed' in kızı hz. fatma' nın lakabı: fatimetü' z- zehra.
portakal çiçeği anlamına da gelir. hülya avşar'ın kızından sonra epey bir meşhur olmuştur bu isim.
nabizade nazım ın kitabı. bazı kitaplar gözle okunur bazıları beyinle. bazılarında buna yürek de eklenir. işta bu da öyle bir kitap. tasvirler tahliller müthiş.
Beyaz ve parlak yüzlü anlamına gelen bir kız ismidir.
ilk naturalist roman olma ozelligi tasiyan roman.
şimdi nethaber.com'da bu zıpçıktıyla ilgili bir haberde anasının dergisinde köşesi olduğunu öğrendiğimde " Allahım 25 yıl anası muhtemelen bir 25 yıl teyzesi böyle gidersede 50 yıl kendisi ile ilgili haberleriyle bana beyin pussylenmesi geçirtecekler " diye söyleten avşar familyasının en son ve şımarık üyesidir...
lisede edebiyat dersinde konusuna vurulup hemen okumak istediğim nabizade nazımın romanıdır zehra. kıskançlığın kişiyi ve çevresindekileri etkileme durmunu anlatır. ama ben daha güzel zannetmiştim,ya da büyük beklentiler içeresinde okumuştum kitapta binlerce kez kendimi bulma isteği gibi ama olmadı ama tabiki güzeldi zehra.
zehra diyince ilk olarak iki saçma sapan kişinin beraber olması sonucunda ortaya çıkmıs olan kızın akla gelmesi çok trajikomik bir vaka gibi gelen isim.
zehra arapça kökenlidir 'huzur veren' anlamına gelmektedir. Hz Muhammed(s.a.v)' in kızı Hz ali (r.a) eşidir.
ZEHRA Türkiye'de en çok kullanılan 139. isim (... 137. betül, 138. sevgi, 139. zehra, 140. sema, 141. bilge, ...). Ülkemizde yaklaşık her 669 kişiden birinin adı ZEHRA ve ismin yaygınlık oranı binde 1.49.

ZEHRA adının yaygınlık oranının Türkiye'nin resmi nüfus sayımı sonuçları ve günlük ortalama nüfus artış hızına orantılarsak ülkemizde 13-02-2009 21:20 itibariyle yaklaşık 107,166 kişinin isminin ZEHRA olduğu ve ZEHRA isimli kişi sayısının her yıl ortalama 1771 kişi arttığı tahmini yapılabilir.

ZEHRA isminin Amerika Birleşik Devletindeki yaygınlık oranını hesaplarken bu isme elimizdeki Amerikan veritabanındaki 702,203 kişi arasında hiç rastlayamadık. Bu nedenle ismin Amerika Birleşik Devletindeki yaygınlık oranın bir milyonda 1.4'ten dahi az olduğunu ve Amerikada toplam 400'den az sayıda ZEHRA yaşadığını tahmin ediyoruz.

ZEHRA Türkiye'nin en yaygın 139. ismiyken, Amerika Birleşik Devletinde en yaygın 139. ad ise Randall ismi. ZEHRA adının yakın kullanım oranına sahip diğer Amerikalı isim kardeşleri arasında 137. Jerome 138. Ruth 139. Randall 140. Bradley 141. Alfred isimleri de sayılabilir.

http://www.ismiDidikle.com'dan alınmıştır.
tanzimat dönemi edebiyatçılarıdan nabizade nazım'ın ilk ve tek romanıdır.çok genç yaşta vefat eden bu edebiyatçımız için "ahh ahh yaşasaydı da tanzimat dönemindeki diğer roman yazarları, gerçek bir roman yazarı görselerdi." denilebilinir.zira yazdığı tek roman olan zehra, döneminin en zevkli ve en akıcı romanıdır. * eseri okurken "yahu hiç mi akıllısı yok bunların" diye okursunuz.

--spoiler--
romandaki bütün kahramanlar psikopat ruhlu kişilerdir ve roman sonuna kadar bütün bu psikopatlar * birer birer ölür, romanı bitirdiğiniz de sağ ama yurdundan sürülmüş bir tek kişi kalır geride... o da romanın esas oğlanıdır...
--spoiler--

eğlenceli bi kitaptır, tavsiye olunur.
çiçek anlamına gelen arapça isimdir.
çok beyaz, parlak yüzlü.
esmer bir kız ismi. bana sarışın bir zehra getirin dötümü verecem.
http://www.soykudergi.com.../02/zehra-nabizade-nazim/

türk dizilerinin karmaşık ve hayatta olmaz dedirten anlarının nasıl oluşturulduğunu ve bu amaçlı ağır dram taşıyan dizi senaryolarının oluşturulurken hangi bilinçaltına dayandığını hep merak etmişim. bu kitap belki de bir çok türk dizisinin ilham kaynağı olmuştur ya da olmamıştır ama bir insanın başına gelebilecek en büyük felaketlerin ve acı sonun içinde barındırması sizi bir türk dizisi izletmiş gibi hissettirir. romandaki ana karakterler zehra, sırrıcemal , ürani ve suphi’dir. tanzimat dönemindeki kitaplarda genelde fark ettiğim bugün pek duymadığımız ama geçmişte rağbet gören isimlerin varlığı. kitapla birlikte dönemin modasını takip etmek de mümkün bu yüzden klasik kitaplarda en sevdiğim şey vermek için uğraşıp durdukları mesaj değil onların fark etmeden yaşadıkları dönemi, adetleri ve alışkanlıkları hakkında bizleri bilgilendirmiş olmaları. bu kitap bahsettiğim özellikleri kendinde tutan klasiklerden sadece biri.
beyaz parlak yuzlu ve iyi insan anlamindadir. Tanistiklarimda da bunu bizzat teyit ettim.
nabizade nazımın; kadın ruhunu, psikolojisini ve hırsını en dehşetli haliyle ortaya koyduğu eseridir.
arapçada ay yüzlü demekmiş.
Güzel kadın.
Yeğenimin adı.
çok güzel bir isim.
ilkokuldayken sevgilimdi ama platonik hep o abisi. Kara kedi gibi girdi aramıza...