bugün

fantazi makin(a)sı.

zaman seyahat edilebilecek sırayla var olan bir hat değildir. zamanı hat gibi algılamak ve içinde ileri geri hareket etmek mümkün değildir.
zaman yaratılmış bir varlıktır ve sırası gelince oda ölecektir.

çok severim şu lafı : ileri bir zamanda bir makine bulunacak olsaydı dün ve bu gün aramızda gelecekten gelenlerin olması gerekirdi.

tayyi mekan ve tayyi zaman bambaşka bir konudur. münzzeh olma konsudur.
bu makine ile karşılaşınca yapılacak tek şey vardır; zamanı durdurup, makineyi ateşe verip, sevgili ile el ele izlemek..
en azından kendi yaşamım süresince böyle bir icadın gerçekleşmeyeceğinden eminim. gerçekleşecek olmuş olsa yaptığım bazı eşeklikleri geri gelir düzeltirdim illa ki, ama bakıyorum hala her şey aynı. ha, belki de pahalı olabilir, parayı denkleştiremeyebilirim, bu da olabilir evet. yani, ya fizik kanunları buna müsaade etmiyor, hawking'in dediği gibi; mümkün olsaydı gelecekten gelenlerle karşılaşırdık mutlaka ya da çok pahalı anasını satayım.*
akım kapasitörü takılmış (bkz: delorean)..
Ben geleceğe gidiyorum, beklemeyin gelmicem.
icat edilmesi bile başlı başına bir paradoks yaratabilecek alettir.

The Big Bang Theory'den
--spoiler--
sheldon: zaman makinesi icat edip geçmişe dönerek onu kendime vericem böylelikle icat etmek zorunda kalmayacam.
--spoiler--
delorean'dan beri özendiğim makinadır.

edit: 1 yıl sonra delorean olarak düzelttim efendim.
gelecekten günümüze kimsenin gelmemesi nedeniyle asla yapılamayacak olduğu bilinendir. sadece geçmişten geleceğe giden bir fix versiyon* yapılamazsa benim hiç umudum yok.*
(bkz: zaman makinesiyle yapılacak ilk işler)
-anne bana sorarsan zaman makinesi hiçbir zaman icat edilmeyecek.
+neden yavrum ?
-çünkü gelecek zamandan insanlar bizi hiç ziyaret etmediler de ondan.
+ !!!
icad etselerde yeni çerilerle röportaj yapsak dediğim gezginci aleti.
-Bak deminden şimdiye geldim!
(bkz: Arog)
imkansız bir şeydir. çocukçadır gerçekten.

zamanı yöneten zaten tanrı olur. zamanın ötesinde olan bir makine değil tanrı olur.
zaman makineside tanrının makineleşmiş halidir. makine olması dışında tanrıdan neredeyse hiç bir farkı yoktur. sadece tanrıdan daha çocukçadır ve makinedir.
fiziksel olarak imkansıza yakın olmasına rağmen, "tanrı" şeklinde tamamen soyut ve inanca bağlı bir kavram ile açıklamaya çalışmak, makinenin kendisinden daha mantıksız, hatta komedidir.
zaman makinesi tehlikeli bir maddedir. *
ben şimdi yaptım o aleti, gelecekte olan adam gelmeyecek mi yanıma? ya da ne bileyim şimdi olmuş olsa gelecekten gelip bişeler söylemezler mi ? saçmalamayın olum yatın uyuyun. *

edit: hadi onu bunu geçtim gelecekten gelen adam yapıp gitmez mi o aleti? bırak git yat uyu dedim. *
(bkz: namaz makinesi)
bugün itibariyle yapılmamış olduğunu ispat ettim. nasıl mı?esasen çok basit önce guugıl örttenbizim sitede bi meydan var atatürk heykelli ,onun kordinatlarını buldum.sonra bir metin yazdım 3 adet imza kısımlı ve dedim ki zaman makinası bulunduğu taktirde kesinlikle ve kesinlikle 07-04-2011 tarihinde saat 17:10 geçe bu koordinatlara gelecem dedim sonrada bunu 17:00 ye kadar hem kendim imzaladım hemde 2 adet güvenilir şahide imzalattım. sonra da gittim meydanda bekledim saat 17:10 da...

kimse gelmedi lan...

vasiyet diye torunlara bırakacaktım ama piçler acaba kulak arkasımı ettiler ya...
--spoiler--
Herkesin bir zaman makinesi vardır. Bizi geçmişe götürenleri anılarımız, geleceğe götürenleri ise umutlarımızdır.
--spoiler--
hayatı keşkelerle dolu olan kimsenin hayalini kurduğu atlayıp şu tarihe gitsem de kulağımı çekip iki nasihat etsem dediği makinedir. bu nasihatlar bir süper loto 6 lısıda olabilir hani yada lan o kızdan ayrılma senin hayatının kadınıydı yıllar geçesede unutamıycaksın, lan oğlum o bölümü o şehri yazma siksen bitiremen gibi de olabilir hani çokta güzel olabilir.
zaman makinesinden kasıt nedir. a-zamanı eğip bükebilen, yavaşlatan ve hızlandıran makineler midir? eğer öyleyse her araç bir zaman makinesidir. hızlandıkça zamanı yavaşlatırlar. yavaşladıkça zamanı hızlandırırlar. ama kastınız b-"ya dur ben bi m.ö 102 yılına gideyim" ise zaman makinesi olmamış, olmayan ve olmayacak bir makinedir.

bilindiği gibi ışık hızına yaklaştıkça zaman yavaşlar. ışık hızında durur. ışık hızını geçtiğinde ise zaman geriye akar. bu teoride böyledir. ama pratikte ışık hızını geçmek mümkün değildir. ışık hızına yaklaşıp zamanı yavaşlatmak ya da ışık hızında ilerleyip zamanı durdurmak mümkündür. peki bu geleceğe gitmek midir? aslında hayır. sadece zamanda mola verip geleceğin gelmesini beklemektir.

velhasılkelam, kastınız a ise halihazırda her hereket sağlayan makine bir zaman makinesidir. ha yok kastınız b ise daha çok beklersiniz.
saattir . gülücük
kuantum fiziğine merak salan tezcanlı insanların direk, 'beyler biliyor musunuz aslında zaman makinası teknik olarak mümkün' şeklinde ortaya atıldıkları su götürmez bir gerçek.
konu ilgili şu kitabı okumakta faide vardır.
(bkz: zaman makineleri)*
muhtemelen insanın icat etme şansı olmayan aparat.
Dr.who style.
benim tezime göre dünyanın milyonlarca yıl önceki hali yani geçmişi görebilir, fakat müdahale edilemez. dünyadan çok çok uzakta kara deliklerin olduğu keşfediliyor, ama bundan milyonlarca yıl önceki halini görebiliyoruz, anlık değil. benim tezim dünyadan uzaya değilde uzaydan dünyaya bakma fikri. şimdi alcubierre drive diye bişey var.* bununla dünyanın ne kadar zaman önceki halini görmek istiyorsak o kadar ışık yılı ileriye bu araç ile gitmek ve hubble teleskobundan daha iyi bir teleskop ile dünyadan gelen ışınları toplamak vesaire. bu ilk insanın, dünya tarihinin, gezegenlerin oluşumunu öğrenmede kullanılabilir. tabi yaparsan.
(bkz: alice harikalar diyarında)