bugün

Herhangi bir enerji türünü başka bir enerjiye dönüştürmek, belli bir güçten yararlanarak bir işi yapmak veya etki oluşturmak için çarklar, dişliler ve çeşitli parçalardan oluşan düzenekler bütünü.

ayrıca makinanın doğru yazılışı.
metropolis in 90 yıllarda çıkardığı mukemmel album.makine isimli parçalarının sözleri
Makine
Yanılsamalar alla pulla bana
Renkli hayat
Bana hayalimi sat
Oynat herkesi de ateşini al
Bu bomba elde patlar

Vahşi piyasa
Acıya tuz ve para
Şu kalpağı da tak
Önce içini boşalt
Yarın rüzgarlar nerden esecek?
Şimdi ver afyonu halka

Diretme, olmaz bu elbise bana
Makinen değilim ki ben senin
imajın değilim ki ben senin
Soytarın değilim ki ben senin

Gözyaşını sat, suya sabuna dokunma
Bu düzen yağmacı, kimi kraldan da kralcı
Aman dikkat et, sponsor kızar
Son şarkın ne marka

Diretme, olmaz bu elbise bana
Gazeten değilim ki ben senin
Kanalın değilim ki ben senin
Yalakan değilim ki ben senin
ilk ve şimdilik son albümüdür maalesef. nedense grup albümün çıkış aşamasında çok büyük çalkantılar yaşamış ve albüm sonrası belki de hiçbir zaman eski haline dönemiyecek şekilde dağılmıştır. büyük bir kazançtır albüm türk müzik tarihi için ve tabi büyük bir kayıptır grup tarafından ikinci bir albümünün yapılamayışı.
endüstriyel metal grubudur. roxy müzik günlerinde 3.lükleri vardır.
http://www.makineband.com
halk arasında birçok anlamı karşılar;
-araba
-silah
-bilgisayar
-kamera
vs.
hızlı ve sistemli çalışan bir çok alete verilen genel ad. ayrıca sistemli çalışan yada hızlı çalışan insanlara, bu kelime mecaz anlamıyla kullanılarak benzetme de yapılır..
izmir'li amatör müzik grubu. aletler yakar ortalığı fakat ama lakin çıkan müzik için aynı şeyi söylemek pek mümkün değildir..
doğrusunun makina olduğunu sandığımız sözcüğün doğru yazılışı
izmirli,taptığım amatör grup ki amatör demeye dilim varmaz.rammstein sevenlerin mutlaka dinlemesi gerekir,yok yok herkesin dinlemesi gerekir.*
her çarşamba ve cuma dungeonda çalan gruptur...izmiRock Fest 06'da headliner olmuştur...grubun klavyecisi ozan bizim sınıfta pek bir sevilir...neden acaba?

Grup "I.P. (In Progress)"adı ile mart 2003'te Izmir'de kuruldu. Ilk olarak 2003 mayıs ayında "Ege Üniversitesi Bahar Şenlikleri" kapsamında konser verdi.

Ekim 2003'te "Beri Blues Bar"da sahne alarak bar hayatına başladı.
2004'ten itibaren DUNGEON (izmir), 222 PARK (eskişehir), ROXY (istanbul), OOZE (izmir), GAR BAR (eskişehir), BRONX (istanbul), FAITH CLUB (kuşadası), FUEGO CLUB (kuşadası), BIOS (izmir), OPUS (izmir), BERI BAR (izmir), Gönen Sanat Derneği (balıkesir) gibi barlarda sahne aldı.

Ayrıca grup 11. Tuborg Roxy Müzik Günlerinde 3.lük derecesi ve Yuxexes Özel ödülünü almıştır.

Grup şu sıralar albüm çalışması içerisindeymis...
7 Nisan Cumartesi günü Eskişehir'in yeni mekanı Glow'da sahneye çıkacak grup. *
21 Nisan Cumartesi gecesi Glow'da sahnede olacak ve tekrar milleti coşturacak grup.* *
bornova dungeonda sahneye çıkan, iyi cover yapan ama kendi şarkılarında aynı güzelliği henüz yakalayamamış grup.insanların anemiyi tercih etmesi garip.
5 mayıs cumartesi gecesi eskişehir glow'da sahne alacak izmirli grup. * *
kocaeli üniversitesi bahar şenliğinde sahne alacak grup.
yaşam ve sonu yok adlı şarkılarını sitelerinden indirebileceğiniz,izmirli endüstriyel metal grubu.vokalistleri till lindemann'ı çok iyi taklit eder.
27 mayıs pazar gecesi glow'da dorian ile birlikte sahnede olacak grup.
mecaz anlamda erkeklik organı.
(bkz: makina)
kou bahar şenliklerinde ortalığın tozunu attıran elemanlar. bomba gibi geliyorlar.
Paü rock festde dinlediğim, paranın piyasa müzikte olduğunu yüzümüze yüzümüze vuran, nu-metalvari grup. Dream Theaterın eski klavyecisi adamlara prodüktor olmuş bide.. *
cuma akşamları dungeon'da makineden önce sahneye çıkan grup uyutur. eğer uykusuzluğa göğüs gerip takriben 02.00 a kadar bekleyebilirseniz makine sahneye çıkar ve resmen ortamı sallar. coverları dehşettir, sahne performansları süperdir, seçtiği şarkılar harikadır.
(bkz: yalarım icabında)
abartarak şöyle diyebilceğim bir izmirli grubun adıdır:
-korn'dan daha iyi korn ve de rammstein'dan daha iyi rammstein çalan gruptur..
-kendi besteleri de muhteşemdir..dinlenmeli!!
(bkz: sonu yok)
albüm çıkarmadan önce parçaların pre-production hallerinin teaserını hazırlayıp, sitelerine koyan grup. mutlak dinleyin, şimdiden hayran kalırsınız.