bugün

Dünyanın en zeki adamı olarak kabul edilen Rus matematikçi matematikte imkansız sayılan bir problemi çözdü; ancak, problemi çözene verilecek 1 milyon dolarlık ödülü reddetti. **
http://www.haber7.com/hab...atik-problemini-cozdu.php

uyarı editi: bu olay 2006 da gerçekleşmiş haber 7 sitesi bugün verince ben de bugün sandım. **
(bkz: devlet bahçeli)

kaldı mı dohuz?
(bkz: grigori perelman)
(bkz: asgari ücretle 4 kişilik aile geçindiren adam)
1 milyon doları reddettiğine göre ya matematik bilmiyor ya da hiç dayak yememiş.
(bkz: defter kitap açık mıymış ki)
(bkz: devlet bahçeli nin çocukluğu)
100 yılda '1' gelecek adamdır.
1 milyon doları reddettiğine göre yüzyıl boyunca dizini dövecektir.
1 milyon doları reddettiğine göre matematiği gerçekten de seviyordur.
--spoiler--
Komşularından biri, Perelman'in dairesini görünce çok şaşırdığını, sadece bir masa, bir sandalye ve bir yatağı olduğunu söylüyor.

Apartman sakinlerinin apartmanda yaşayan hamamböceklerinden kurtulmaya çalıştığını ancak Perelman'in dairesindekilerden kurtulamadıklarını da ekliyor.
--spoiler--

kendinize pay çıkartmanız lazım değil mi ?
asırlık matematisyen.
perlman-ya da perelman- yani ingilizcedeki "pearl" yani inci adam diye nitelendirebilecegimiz, büyük bir adamdir.

henry poincare in üc boyutlu küresel uzay bosluklarinin konu alan bir conjection dir bu problem. 7 büyük matematik prpobleminden birisi olarak biliniyormus. öyle ki bircok bilimadami perelman´in sundugu cözümü 3 yil arastirmis, ve cözümün dogrulugunu teyit etmisler.

yalniz ben matematikci olmadigim icin, bu problemin gercekten neyin problemi oldugunu tam anlamadim. yalniz, bircok bilim özellikle de matematikle ilgili sayfada, perelman cok büyük bir matematikci olarak büyük övgülere deger görülüyor. problemi kendisinden önce de bircok kisi cözmeye calismis.
Ben de bir matematikçiyim.Adam pirimizdir artık,üstad sayılır bundan sonra diğer üstadların 50 milyar doları var halt yesinler.
(bkz: fahiş fiyatı hesap makinesiyle legalize eden esnaf)
dünyanın en zeki kimsesi ilan edilmiştir bazı kaynaklarca.
öss'de yeterli puanı alamaz. isterse buyursun gelsin görelim bakalım. *
(bkz: asrın incisi)
(bkz: şukela ül inci)
Mistik bir yüze sahip, matematik seven insandır(!). Bir milyonluk ödülü almayarak mistikliğine mistiklik katmış arkadaş.
1 milyon doları red ederek Lidyalıları utandıran Deha
(bkz: deli)
(bkz: cahil)
--spoiler--
bir insan neyi çözerse çözsün, neyi bilirse bilsin allah(cc)ı bilmedikten sonra cahildir. çünkü kendi yaratıcısını bilememiş, tanıyamamış demektir. allah(cc) bilen bir insan da son din olan islam ı kabul eder. hakaret olarak algılanmasın ama tabiri caiz ise dağdaki çoban edisondan bu adamdan veya albert dan daha akıllı bir insan derim ben. 2. madem o kadar zeki mimar sinanın yaptığı eserlerdeki matematiği çözsün
--spoiler--

ps: ne güzel insanlarımız var ülkemizde.

ps2 : haberin altındaki yorumlardan alınmıştır.
insanlığa büyük hizmette bulunmuş bir bilim adamıdır. adamcağız karafatmalarla birlikte yaşıyor olmasına rağmen hakettiği ödülü elinin tersiyle itmiş. para için yapsaydı belki çözemeyecekti bu problemi. ne amaçla bilim adamı olduğunu kalın puntolarla belli etti. belki de parayı alsaydı amacının dışına çıkmış olacaktı ve hissettiği manevi hazzın üstüne geçecekti bu para. bu devirde ayakta alkışlanması gereken bir davranış sergilemiştir. helal olsundur.
otise bağlamıştır. fotoğrafından da görüleceği üzere babasının şu sözü ettiği aşikardır:

"ben sana bilim adamı olamazsın demedim, adam olamazsın dedim."

(bkz: abi bunlar boş işler)
devletin verdiği 280 tl ile bir ay boyunca ev kirası, elektrik ve su faturası, sigara, alkol, yiyecek masraflarını karşılayan öğrencidir. hele ki birde manitası varsa kendisi bu konuda ordinaryustur.