bugün

takılınca kaybedilen zamanı telafi etme gayretidir.
anlam verilmesi zor br hareket. nedeni bilinmez ama o an sanki küçük düşmüşsün gibi bir his kaplar içini ve istemsiz olarak ordan uzaklaşmak istersin, olay bu.
kimse anlamadı sanılır ama o bozuntuya vermeme çabası bariz belli olur.
yürürken takılınca koşmaya başlamak, minibüse binerken, kapının üstüne kafayı çakmak, akabinde hiçbir şey olmamış gibi darbe alınan bölgeyi ''hay allah doğru minibüse mi bindim acaba lan'' diye sayıklayarak kaşımak ile akraba durumlardır.
telaşlıyım havası yaratıp takıldığına dikkat edilmemesi gerektiğini düşündürmeye çalışan insanın yaptığı hareket.
karizmayı çizdirmeme çabasıyla yapılan hareket. işe yaramaz o ayrı.
dalgınken direğe çarpınca pardon demekten daha iyi bir durum..
Beynin vermiş olduğu refleks aynı zamanda bir toparlanma durumudur.
düşmemek için götünü kurtarmanın tek yolu.
(bkz: takılınca durup takıldığı yeri inceleyen insan)
işaret edipte dolmuş durmayınca tişörtün koltuk altını düzeltiyormuş ayağına yatmak gibi durumu kurtarmaya yönelik harekettir.
yanlış yöne gidince telefonla konuşuyor numarası yapmakla eşdeğerdir.
yürürken takıldım, koşarsam kimbilir neler olacak deyip kendini bir deneyin ortasında bulmak gibidir.
bir tür bozuntuya vermeden karizmayı toparlama çalışması...
durumu çaktırmama gayretidir aslında. sebebini sorsan zaman kazanmak için yapılmıştır kesin.
(bkz: takılınca ölü taklidi yapan insan)
osurunca ayakkabının altından ses çıkmış gibi yapıp insanları inandırmak için yere tekrar tekrar sürtmek gibidir.
refleks.
e buda bir çaktırmama çabasıdır. yolda yürürken aklına bir şey gelip gülünce sanki güneş gözüne geldiği için dişlerin gözüküyormuş gibi yapmaya benzer.
anlam verilmesi oldukça kolay bir tespittir. çünkü sendelendiğinde kaybedilen dengeyi toparlamak amacıyla durmakta mümkün olabilir, koşmakta. (bkz: refleks)
yürürken takılınca ayakkabı bağlıyormuş gibi yapılabilir. veyahutta şınav pozisyonu alınabilir.
otobüste dengeyi kaybedip öne doğru ilerleyince ben zaten şoföre bişey sormaya gidiyodum demekle aynı ayaktır.
bozuntuya vermeme tepkisidir. bazen de ayağın takılınca takılan yere bakıp, elini havaya kaldırıp söylenirsin. bunu neden yaparsın açıklanamadı.
"zaten koşacaktım" denilerek durum örtbas edilmeye çalışılır.
çektiği şut fezaya giden forvet oyuncusunun zemine ters ters bakmasına benzer durumdur.