mehmet barlas - emre kongar ikilisi ile ekranlara geri gelmesiyle sevindiren program. iki farklı görüşün tartışmasını zevkle izlemek bu olsa gerek. konuşulacak o kadar konu varki, sabırsızlıkla bekliyor insan.
özlediğimiz ikilinin reunion yaptığı muhteşem program. düzeyli muhabbeti, anlayışı özlemişiz. ancak her iki tarafta fazla ılımlı gibi sanki yeni sezonda.
emre kongar gibi deniz baykalın entellektüel versiyonu bir insanı sadece mehmet barlas gibi entellektüel oldugu kadar sabırlı olan biri çekerdi.
ikiliyi izlerken bilgisizliğim yüzüme yüzüme çarpıyor.
özünde, birçok ntv programı gibi, kaliteli bir altyapıya sahip, iyi planlanmış, güzel bir program olarak izleyici karşısına çıktı.
fakat;
programdaki tarafların, türkiye'deki en belirgin şekilde kutuplaşmış iki görüşü temsil etmesi, yani bir paradigmada büsbütün ters iki ideolojiyi temsil etmeleri, tartışmayı bir süre sonra "sen bilmiyorsun", "hayır, öyle değil" kıvamına getiriyor. oysa bilinen bir gerçek var ki, izleyici için faydalı bir tartışma, "sen yanlış biliyorsun, ben doğru" çıkışını içermemeli. çünkü zaten bu, halkın eğitimli, eğitimsiz, akademik, çalışan, işsiz, kültürlü, fakir, zengin, her bireyi tarafından rahatlıkla ifade edilebilen bir çıkış; "sen bilmiyorsun, ben biliyorum".

bu açıdan, yine ntv'nin başka bir programı,
ilber ortaylı ile tarih dersleri, daha doğru bir program. her programda ilber ortaylı'ya, aynı konular üzerine eğitim almış, fakat farklı noktalarda özelleşmiş bir akademisyen, bilim adamı vb. eşlik ediyor. hal böyle olunca, daha ilerlemeci, daha mantıklı bir tartışma ortamı ortaya çıkıyor.

bu açıdan, tartışmak bazen, ülkelerin başkan adaylarının televizyon karşısında atışmasına -ki faydasız ve neticesiz bir atışma tarzıdır- benzer, ki bu programları amacına ulaşmaktan alıkoyar.
ntv'nin -kendi acimdan- hem eglendiren hem de ogreten * "tartisma" programi'nin bugunki bolumunde mehmet barlas'ın emre kongar'a yine ayar vermeye calıstıgı dikkatlerden kacmamis, "kocum mucizeler dinlerde gerceklesir" * diyerek programı kapatması hafızalara kazınmıştır.
sabır abidesi mehmet barlas'ı ve uslup dehası emre kongar'ı her gun saatler sekizi gösterene kadar ozlemle bekliyoruz anacım.
programin bugunku bolumunun hemen basinda mehmet barlas'in emre kongar'a "ben sizi sosyalbilimci olarak gormuyorum" demesi ve emre kongar'inda "yapma yaa" diye cevaplamasi yine bitirmistir beni, siz cok yasayin emi.
buarada, bugunki program dinler ve ozellikle alevilik hakkinda idi ve yine yorum farkinin farki gorulmekteydi.
ikisi de epeyce mürekkep yalamış kişiler, emre kongar ve mehmet barlas. izlemek çok zevkli çünkü sadece yorum değil kişilik farkı da ekranda güzel duruyor. bir yanda sevimli mi sevimli kongar papyonuyla, diğer yanda yüzünde hep aynı ifade, durağan gibi görünen ses tonuyla söyleyeceğini pek güzel söyleyen barlas. izlenesi ve ders alınası..
bu akşamki programın finalinde gerginlik hat safhadaydı. herhalde bi yarım saat daha sürseydi, kongar küçük enişte misali bir hareketle barlas'ın üzerine atlardı.

programın tekrarı 00.30'da.
saygılı, seviyeli, çok faydalı ve çok kaliteli bir program aynı zamanda son yılların en iyi tartışma programıdır.
daha önceden ne diyeceği belli olan iki kişinin karşılıklı konusmasından olusan bir program.
son yıllarda yapılan en izlenesi ve üzerinde düşünülesi tv tartışma programıdır.
mükemmel birikime sahip iki insanın yorumlarını paylaştığı programdır. bazı insanlar her nedense bunu bile boks karşılaşması mantığı ile izleme derdinde, ilginç gerçekten...

bahsedilen son "tartışmalı" programda şöyle bir konuşma da geçmiştir. emre kongar konuşmaya çalışan mehmet barlas'ın (her nasılsa) her sözüne destek çıkmaktadır. barlas'ın her cümlesinden sonra "evet efendim evet, ben de aynı şeyden bahsediyorum." , "tabi tabi aynı şeyi söylüyorum" gibi yaptığı tasdikler bir süre sonra barlas'ın canına tak eder:

e.k: evet evet ben de aynı şeyi söylüyorum.

m.b: tamam efendim, ben de sizin söylediğinizi unutmuşsunuzdur diye size hatırlatmakla mükellefim!
Türk halkına çok şey öğreten, her yönüyle televizyon dünyasının izlemesi en verimli programıdır.
3 mart 2010 akşamı ntv'de canlı yayılan programda kongar-barlas arasındaki nezaketsizlik tartışması, izleyenlere iki centilmen adamın münakaşasının iki kabadayı arasındaki münakaşadan nasıl daha seyirlik olduğunu kanıtlamıştır.
ntv' de yayınlanan, fikir olarak çokça farklılıkları olan emre kongar ve mehmet barlas ikilisinin yaptığı ve güncel olayları yorumladıkları buna mukabil birbirlerine son derece nezaketli davrandıkları programdır. bir nevi seviyeli emre kongar vs mehmet barlas. ama bugünkü programda kavga ettiler. sn kongar mehmet barlas' ı sıkça nezakete davet etti. uzun sürmez bu birliktelik benden söylemesi.
iki kişinin farklı yorumlar yapması ile ortaya çıkan farktır.

farz-ı misal bu iki kişinin yorumları a ve b olsun.
o halde yorum farkı = a - b dir.
a>b ise a'yı yapan kazanır.
b>a ise b'yi yapan kazanır.

ama bunun için performans ölçütünü iyi seçmek gerekir. hatta tek değil de bir kaç değişkenli seçmek sonuca quadratik olarak daha çabuk ulaşmamızı sağlar...

not: bu yorum optimizasyon dersinden faydanılarak yapılmıştır.
devletçi kemalist bir nev-i şahsına münhasır kişilik ile liberal demokrat zatın karşılıklı atışmasına sahne olan son derece düşük kaliteli bir program. sonuçta bu kişilerin dünya görüşleri ve savundukları değerler birbirinden farklı, ya da öyle gözüküyor ama aslında zaman kaybından başka birşey değil. biraz üst düzey bir tartışma bekliyor insan. "karşıtlar mutlu olsun, herkes evine dönsün"le olmuyor.
Mehmet Barlas: Ovgulerinizi bana, elestirilerinizi sayin Kongar'a iletiniz lutfen.
Emre Kongar: Aynen katiliyorum efendim; o ovguye ben elestiriye muhtac...
sonunda tatilden çıkmış program. * * *
yorum farkı ne midir? işte budur dedirten yorum !!!

herkes güzel güzel beğenmiş, hoş yorumlar yapmış ama yorum farkı her zaman ki gibi bi türkden gelmiş...

youtube'da fairytale adlı şarkıya yapılmış yorumlardır
--spoiler--
eekk! the leap at 2:21. e
awesomeeeeeeeee

jonesybee33 2 days ago
superrrrrrrrrrrr

((((((((((karapinarli02 2 days ago)))))))))) !!!!! BU ADAMA DiKKAT !!!!!!!!
bu amına kodugum niye kamereya bakıp duruyor...#65279

tsatesh 2 days ago
everybody loves this guy... not!#65279

hanszijlstra96 2 days ago
powerful

1046murrcal 2 days ago
wow 

philipfalk 2 days ago
he's cute

twinkletoes173 2 days ago
fairy tale ftw!!!

theallesmacher 2 days ago
excellent

7466309change 2 days ago
this is the best song i have ever heard at eurovision
--spoiler--
mehmet barlas ve emre kongar arasında müthiş tartışmalar, tatlı sert eleştiriler, cevaplarla geçen tv programı. bu bakımdan seviyesi ile bu iki adamın kalitesine söylenecek söz yok gibidir.

ayrıca son programında bir de ilk yaşanmıştır, yorum farkı şimdilik ortadan kalkmıştır.

http://video.ntvmsnbc.com...farki-tarihe-gececek.html
emre kongar gibi birinin bu programda olmasına rağmen sırf mehmet barlas için izlenecek tartışma programı.
program kapanırken emre kongar'ın son sözleri söylemezse öleceği program. bazen mehmet barlas'ta inat yapıyo, bi bakmışsın program 5 dk uzamış.* komik de oluyo o anlar.
televizyonda kaçırdığım için gece ntv radyodan tekrarlarını zevkle dinlediğim en iyi tartışma programı.
sırf emre kongar için izlenilmesi gereken program.

(bkz: emre kongar)