bugün

gece çok genç, arzular şelale!
haber etsek o yare,
gelse bomonti'den;
şereflendirse bizi,
olsak teyyare....
alkolik şarkısı olduğunu düşündüğüm şarkıdır, zira bütün alkol bağımlısı arkadaşlarım ezbere biliyor.
vayyy lan vay sezen abla yine bülbülü dizmiş dala açmış muhabbet kafesinin kapağını ağzına kadar. kirli muşambaların üstüne kurmuş masayı müzeyyen ablamıza saygıda kusur olmasın biraz da şiarında taze biten anıların üstüne sürmüş altınbaşağı kadehe de bize seyretmek düşmüş gözümüz içmiş kulağımız söylemiş vayy lan vayy! madam destina sediri çekmiş sağolsun asmanın altına tayyareye olmuşuz çiçek çiçek açmışız arzular şelale olmuş vay lan vay vur kadehe bre ağam bre paşam! haber etsek de o yare şereflendirse bizi mühürlerini sökse dillerimizin sarsa sigara sigara efkarımızı fendine vursa kadehin kalbine tarumar olsak vay lan vayyy! tenimizde sürüklenir gider öyle yosunsuz ırmakların dinginliği damağımızda bıraktığı tad ya helal olsun be sezen abla senin yaptığın bir yudumda tepeye dikilen badelerin tatlı istifrasıdır şuurumuzun ayyaş voltasıdır;

kur masayı madam despina,
kirli beyaz muşamba örtüleri ser...
çek sediri asmanın altına
yanında bir ince müzeyyen abla...

yine mi güzeliz, yine mi çiçek?
hamdolsun,
taze mi bitti topik?
canın sağolsun...
amanın yine mi güzeliz, yine mi çiçek?
hamdolsun,
altınbaş kadehe yağ gibi dolsun...

gece çok genç, arzular şelale!
haber etsek o yare,
gelse bomonti den
şereflendirse bizi,
olsak teyyare...
rakı' ya pezevenk olan şarkılardan birisidir.
dört küsur dakikaya sığdırılan binlerce anlam taşır.
sürekli başa alınan şarkıdır. ne duygular hisseder her dinleyişinde insan. bir şarkı ancak bu kadar güzel olabilir dedirtiyor.

"gece çok geç arzular şelale haber etsek o yare!" ah içimiz gidiyor, kıyıya vuran dalgaların ağırlığında.

giriş müziği zaten harika. ardından demiyor mu "kur masayı, madam despina!" diye... aklımız gidiveriyor attila ilhan'ın şiirinin timur selçuk yorumuna. (bkz: karantinalı despina)
aman hemen geri geliyoruz çünkü şarkı devam ediyor.

yine mi güzeliz yine mi çiçek?
hamdolsun.

kafein rahatlığında bağımlılık sebebi.
dokunan sezen aksu şarkısı.

'ılık bir yaz akşamı hayal ediyorum, deniz kenarında. sen.. ben.. sevdiklerimiz.. ılık bir yaz akşamı hayal ediyorum; biz, mutluyuz hepimiz. büyük bir sofra kurulmuş, çevirmişiz etrafını. yüzlerde gerçek gülümsemeler. akşam sefalarının kokuları, leylaklara karışıyor hani. gözlerim parlıyor siyah. içinde ışığı görebiliyor insanlar yeniden. diyorum ki, yeniden 'tam'ız, yeniden eksiksiz. yaralarımız iyileşmiş bir anda, sanki hiç olmamışlarcasına... mutluyuz diyorum. sen, ben, sevdiklerimiz. '
http://fizy.com/s/1ai8sp
kamer genç'i aklıma getiren söz.
(bkz: suluyordum sadece)
sezen aksu, kafa mı buluyooor, dalga mı geçiyor. ne kafayla yapılıyor bu şarkılar? nasıl da cuk oturtuyor. cihan okan ne güzel de söylüyor hiç aşağı kalmadan. yeriz biz onları. garson doldura gelsin.
rakı masasına oturur oturmaz dillere pelesenk olan şarkıdır. yeni rakı, şarkıyı bir reklamında kullanmıştır. yaz günü güneş batınca arkadaşlarla beraber ne de güzel olur, hele bir de boğazın ortasında bir takanın içindeysen. *
kendini bağırta bağırta söyleten şarkı. cihan okan ve sezen aksu'nun eşsiz yorumuyla mükemmel bir hal almıştır ve rak sofralarının vazgeçilmez tadıdır. durup dururken açıp dinlediğinizde bile bunalıma sokabilecek bir havası vardır bu şarkının. en mutlu anınızda bile bir sebep yokken hüzünlendirir. ve "yinee mi güzeeeeliz" kısmında bağırmak insanın içini boşaltması gibidir adeta.

garip cümleler kurdum yalnız farkındayım, adetalar falan.
bambaşka havası var. özellikle koyverdiğiniz zamanlarda, yüzünüzdeki gülümsemeyle eşlik edeceğiniz şarkıdır. kadehi doldur boşalt, müziği hisset ister.
şöyle iki yudum bir şey içersin, kafan çakır keyif, üstüne bir sigara yakarsın.... işte o anda dinleyebileceğin en güzel şarkıdır.
cihan okan nın mükemmel ve eşsiz sesiyle seslendirdiği kesinlikle tartışmasız en güzel parçalarından biri.
müthiş bir uyumu içinde barındıran şarkı. yorum, müzik ve gözlerimin önünde devinin resimler yani hayaller; müthiş bir uyum içinde. insanı mutlu etmeye yetebiliyor. roman gibi şarkı.
doğum gününde sadece çiçek alan, hevesle başka bir hediye geleceğini ümit eden kişiye çiçek verilmesi durumunda duyulacak cümle.
madam despina dır, çarpar her koşulda her halükarda, her ortamda, saygılardır.
sözleri meral okay tarafından yazılan şarkı. her dinleyişimde meral okay'ın önünde saygıyla eğilirim. Ayrıca nedense bana izmir'e gitme isteği aşılayan bir şarkıdır. izmir de bir rakı sofrası ah ah neler vermezdim.
yıllardır kulak aşinası olduğum fakat ilk defa bügün baştan sona dinlediğim sözleri meral okaya ait olan sezen aksu parçası.

ve kendime tabiki kızıyorum nasıl bilmem bu şarkıyı diye.

--spoiler--
yine mi güzeliz yine mi çiçek
hamdolsun!
--spoiler--
insanın içini tarifi imkânsız duygularla dolduran şarkı. bazen neşelendirir, bazen hüzünlendirir. elde rakı kadehi, ağızda sigara, kalkıp döne döne bir o yana bir bu yana salınmak istersiniz. kur masayı bre madam despina diyesiniz gelir bazen haykırarak. çok güzel bir şarkıdır vesselam.

sesinize sağlık,

arzular şelale...
--spoiler--
çek sediri asmanın altına;
yanında bir ince müzeyyen abla...
--spoiler--
4. dakikadan sonra.

http://www.youtube.com/watch?v=fAoMNzh6m7E
cihan okan'ın sesine tapılası şarkıdır. iyiki söylemiş.
kadehlerin yazarı meral okay için son kez kalktığı ölümsüz eserdir. şerefine meral , şerefine güzel insan.

http://www.youtube.com/watch?v=dRrzVgPUXt8
amanın yine mi güzeliz, yine mi çiçek?
Hamdolsun..

tam ağzınıza layık bi şarkı. *