bugün

gençlerin üniversite giriş sınavlarına çalışırken sevap point kazanmasını sağlayacak muhteşem gelişmedir.
şeriatın geldiğini gösteren karar. bunlar hep akp yüzünden oluyor.
muazzam bir hizmettir(!)

ilk soru benden olsun.

aşağıdakilerden hangisi abdest suyunun faydalarından biri değildir.

a) alyuvarları arttırmak
b) vücudda biriken elektronları atmak
c) sperm sayısını arttırmak (sümme haşa yav)
d) lenf dolaşımının yüksek seviyede çalışmasını sağlamak
e) yaşlanmayı geciktirmek.
dinde zorlama yoktur deniyor ya hani!
din dersi okullarda zorunlu şekilde değil;
önce aileden alınır. daha sonra alternatif kurslarda öğrenilir.
"şimdi mi söylenir bu" diye sordurtan hadise.
maddelerin herhangi bir özelliğinin sıralanmasında 'allah > x > y'' şeklinde ifadeler ortaya çıkacaktır.
ösym'nin her yıl yaptığı ve artık alışılan skandallarından sadece birisidir. skandal olan din kültürü ve ahlak bilgisi sorularının sorulması değil, bunun nerdeyse ygs'ye 3 ay kala açıklamasıdır.

edit: ygs'ye girecek kardeşlerimize başarılar.
ülkede yaşayan azınlıklara örtü kapalı bir şekilde değil, apaçık bir şekilde islam paradigmasını ezberlemelerini zorunlu kılmak yönünde yapılan zulümdür... asimilasyon ufak ayrıntılarda gizlidir...

devletin, islam paradigmasını resmi din olarak kabul edip, bu resmi anlayışın teorik kısmını ezberlemeyenlerin sınavda daha düşük not alacaklarının müjdecisi olan uygulama...ya seve seve,ya zike zike denilesi durumun kanlı ve canlı hali...

ve utanmadan laik bir ülkeyiz naraları atmaya devam edecekler.
Her dinin ve mezhebin kültürünü kapsarsa herhangi bir kötü tarafı yoktur fakat çoğunluğun inancına bağlı kalınırsa saçmalık olur, adaletsizlik olur.
inşallah din soruları isteğe bağlı çözülcek olup ona alternatif sosyal sorarlar da sağlamanın dibine vurruz.
şeriat bence geldi arkadaşlar.canını seven şirinceye kaçsın.
farklı dinden ve kültürden gelen insanları aynı sınava sokup hepsini aynı değerlendiren ve en önemlisi aynı dine mensup kabul ettiren, başkalarının dinine saygı duyulması gerektiğini hatırlattıran bir karardır.
bu ihtibaren sonra "gayrimüslimler ygsye giremez." yada "gayrimuslim kat sayısı " şeyi de çıkartırlar.
şaşırtıcı olmayan bir durumdur. bir zamanlar lgs denilen liselere giriş sınavı vardı. işte o dönem bu sınava hazırlanırken sosyal bilgiler bölümündeki son 5 soru seçmeliydi. din kültürü ve ahlak bilgisi okuyanlar bu sorulardan sorumludur gibisinden not da düşmüşlerdi kitapçıklara. din dersi okumayanlar içinse yine coğrafyadan, tarihten, inkılaptan alternatif 5 soru hazırlanıyordu yanılmıyorsam. yani sosyal bilgiler bölümünde iki tane 21.soru, iki tane 22.soru iki tane 23.soru, iki tane 24.soru ve iki tane 25.soru vardı.(kaldı ki doğru cevap şıkları da aynı olmak zorundaydı bunların. bi nevi sağlama yapma şansımız da vardı.)

ve ben o sorularla test edildim, geçtim, bitti. tabi o dönem benim gibi arkadaşlarım da, binlerce çocuk da geçti o testten. peki noldu ? ne değiştirdi hayatımızda ? koskocaman bi hiçbir şey. kendimizi kandırmayalım, daha doğrusu yormayalım, şeriat geliyor çığırtkanlığı yapıp kafa ütülemeyelim. şu anda gençlerimiz, liselere yada üniversitelere yerleştirmesi için nasıl bir teste tabi tutuluyorlar bilmiyorum ama eskiden yapılmış olan bir uygulamaya, ilk defa yapılıyormuşçasına tepki vermek yanlış olur.
Bize çözmek düşer yapacak birşey yok .
bir ders görüyorsak bence çıksın sınavda ya da görmeyelim.
Saçma ve gereksiz uygulamadır. Yakında din sorularının olduğu ayrı bir sınav çıkartırlar.
çözmeme seçeneği olan testtir, tamam boktan bir ülkeyiz ama objektif olmak lazım. felsefe çözebilirdi ygsciler. lysde de fen sınavına girselermiş canım*...

not: entry eleştiri niteliğinde, üslubuma dikkat ediniz.
çoğu insanı zorlayan testlerdir. * * *
güncel Önemli Başlıklar