bugün

gizli, saklı, örgütlenmiş, kaçan iş çeviren.
(bkz: yeraltı dünyası)
ingilizcesi underground olan kelime. burada yaşayan tiplere de undergrounder denebilir.
hiphop kültüründe popüler olmamak anlamındadır. topluluk içinde büyük saygı görülür.
(bkz: yeraLtı edebiyatı) *
kanal 24'te yayınlanan müzik programı.
''Yeraltı, hem kavram hem de olgu olarak yerüstündekileri ürkütür. Çünkü yeraltı, öncelikle ölüm demektir, Hades'in mekânıdır. ikinci olarak, belli bir belirsizlik ve farklı yaşam türleri anlamına gelir ve modern dünyada kaçınılmaz bir ötekileştirmenin de mekanına dönüşür. Son olarak, yeraltı, çoğu durumda toplumsal bilinçaltının yerini alan bir yapıdır; sanki yerüstünde yaşayan insanlar, uzaklaşmak ve kendilerinden uzaklaştırmak istedikleri her şeyi yeraltına gönderiyor gibidir. Böylece, bireyin bilinçaltıyla kurduğu endişeli ilişkiye benzer biçimde, kent toplumu da kentin altıyla kaygı dolu bir ilişki kurar.'' (kaynak: uğur kutay - birgün gazetesi)
emir kusturica nın yönettiği müziklerini goran bregoviç in yaptığı bol eğlenceli bol tuhaflıklı orjinal ismi "underground" olan bir filmdir.
(bkz: yeraltı metrosu)
zeki demirkubuz'un dostoyevski'nin yeraltından notlar adlı eserinden esinlenerek çekmekte olduğu son filmi. kadroda engin günaydın, sırrı süreyya önder, sarp apak, ufuk bayraktar gibi isimler yer almakta.
onlar hep birlikteydi, ben tek başımaydım der zeki demirkubuz.
26sında vizyona girmesini bekliyorduk sırrı süreyya nın çıkarıldığı sahnelerden ötürü vizyon tarinde gecikme oldu sanırım.
--spoiler--

Zeki Demirkubuz'un yeni filmi Yeraltı'nın gösterim tarihini yönetmeni bizzat Twitter'dan açıkladı. Çekimleri geçen sene tamamlanan ve kurgu aşaması hayli uzun süren film, 13 Nisan'da gösterime giriyor.

Engin Günaydın'ın başrolünü oynadığı filmin afişi de yayınlandı. Afişte "Akıllı bir adam kendine karşı acımasız değilse gururlu da olamaz" tagline'ına yer veren filmin dağıtımını Tiglon üstlenecek...

--spoiler--

http://www.haberturk.com/...-demirkubuz-mujdeyi-verdi
beklenen film , fragmanı çıkmış ;
http://www.youtube.com/watch?v=SmJsLVzUwpM
beklenen filmdir. beklemeye değecek gibi durmaktadır.
http://video.ntvmsnbc.com...in-beklenen-fragmani.html

fragmanla yalan dünyadaki açılay'ın zeki demirkubuz takıntısı anlamlanmıştır.
az önce fragmanını izlediğim filmdir, yine o demirkubuz filmlerindeki soğukluğu hissettim. belki de bundandır bu adama bir türlü alışamadım. göreceğiz.
fragmanın yayınlanışı ile sabırsızlık ile beklenilenlerden olmuştur.
fırından çıkmasını beklediğimiz, fragmanıyla ağzımızı iyice sulandıran film. çok heyecanlıyım.
dostoyevski uyarlaması demirkubuz filmi.acaba kitaptaki gibi iç seslere da yer verip meryeceği merak konusu olmuştur.

ayrıca yalan dünya dizisinde de bol bol yönetmenin isminin zikredilmesi filmin gişesine etki edecek mi? göreceğiz.
--spoiler--
filmde, nefret ettiği eski arkadaşlarının akşam yemeğine kendisini zorla davet ettiren muharrem'in ego gösterileri sonucu eski defterlerin açılması ile utanç dolu heseplaşmalarla karşı karşıya kalması konu edilmektedir.
--spoiler--
13 nisan cuma günü vizyona girecek film.
heycanla bekliyoruz.
Bir zeki demirkubuz filmidir. Baştan sona engin günaydın döktürmektedir.
1995 yapımı bir emir kusturica filmi.
(bkz: underground)
uzun süredir merakla beklediğim ama maalesef çok şaşırtıcı bir şekilde eskişehir'de vizyona girmeyen bir zeki demirkubuz filmi. eskişehir'de vizyona sokulmaması da nasıl bir mantıktır hiç anlamış değilim. çünkü şöyle bir şey var ki, eskişehir'de merakla bu filmi bekleyen insanlar çoktan isyan bayrağını çekmiş durumda.
Bugün gösterime giren, dün istanbul film festivali kapsamında galası yapılan film.

--spoiler--
hayattan kopmuş, hayatı bitmiş bir adamın hikayesi bu. Yetenekli ama yeteneğini kullanmıyor. Yeteneği varmış gibi gösteren sahtekar arkadaşına tepki veremeyecek kadar korkuyor. iyi olmak istiyor ama olamıyor. Hep bir mucizenin olmasını bekliyor ama olmuyor işte. Sapıtıyor kafayı yiyiyor.

Evet içinizi sonuna kadar karartıyor film, hayattan soğutuyor demek ki başarılı.

Film muhteşem bir yemek masası sahnesine sahip. Bu sahneyi izlerken ustalıkla yazılmış bir roman okuyor hissine kapıldım. Bu sahne 2 saat sürseydi hatta film sadece bu sahneden oluşsaydı da yine gözümü kırpmadan izlerdim.

Filmle ilgili en kötü şey ise sarp apak'ın hiçbir repliği olmamasına ve sarp filmde 1 dk bile görünmemesine rağmen afişte isminin olması. Hakikaten saçmalığın daniskası olmuş.
--spoiler--
zeki demirkubuzun yönettiği dostoyevskinin yeraltından notlar adlı eserinden uyarlanan film. bugün vizyona girmiş. merakla bekliyoruz.