Bursa'nın bir ilçesi.Osmanlı başkenti.
Antik ismi Neopolis olan ilçe.
Havaalanı vardır.Tarım yapılır.
13 yıl yaşadığım çocukluğumun geçtiği,akrabalarımı barındıran,şimdilerde bıyıklı istilasında olan;ama yine de şirinliğini kaybetmemiş ilçem.
tokat-turhalın buraya göre brujuvalarının yaşadığı semt.
(bkz: new york city)
sivasın otogarını da içinde barındıran en sakin en güzel semtlerinden biri..
çok güzel kızları içinde barındıran bursa ilçesi.
inegol e gidilirken yolda sağa sapılması sonucu varılabilecek bursa'm ın güzel ilcesi.
(bkz: Trakyacam) ın organize sanayi bölgesinde * 430 milyon dolarlık büyük bir yatırımının bulunduğu küçük bursa ilçesi. sanırım 2008 itibari ile üretime geçilmiş olur.
Bursanin iki havaalanindan biri buradadir. (bkz: yenisehir havaalani)
(bkz: eskişehir)
hayatımın iki senesini benden çalan zevksiz ve sıkıcı ilçe. evet kızları güzeldir hatta bi tanesine deli gibi aşık olmuştum ama sırf güzel hatunlar barındırıyo diye kıyak geçmek yanlış olur kanımca *

söz konusu kızı bir sene aradan sonra dün tekrar görünce elimin ayağımın boşalması ilk aşkların asla unutulmayacağına işaret sanki.
diyarbakır'ın en lüks semtlerinden biridir. * 1994 belde 2008 de ise ilçe statüsüne geçmiştir.
iznik'le inegöl arasında bulunan ve 1926'ya kadar bağlı olduğu bilecik'e daha yakın olan bursa ilçesi.
türkiye'de en iyi pide yapan yerin olduğu yer.

not: meraklıları için dikilitaş'a giderken soldadır.
AFŞAR
AKBIYIK
AKÇAPINAR
AKDERE
ALAYLI
AYAZ
AYDOĞDU
BARCIN
BEYPINARI
BURCAN
CAMÖNÜ
CiHADiYE
ÇARDAK
ÇAYIRLI
ÇELEBi
ÇELTiKÇi
ÇiÇEKÖZÜ
DEMiRBOĞA
DEREKÖY
EBEKÖY
EYERCE
FETHiYE
GÖKÇESU
GÜNECE
HAYRiYE
iNCiRLi
KARAAMCA
KARABAHADIR
KARACAAHMET
KARACAALi
KARAKÖY
KARASIL
KAVAKLI
KIBLEPINAR
KIZILHiSAR
KIZILKÖY
KiRAZLIYAYLA
KOYUNHiSAR
KOZDERE
KÖPRÜHiSAR
MAHMUDiYE
MARMARACIK
MECiDiYE
MENTEŞE
ORHANiYE
OSMANiYE
PAPATYA
PAŞAYAYLA
REŞADiYE
SELiMiYE
SÖYLEMiŞ
SUBAŞI
SÜLEYMANiYE
TERZiLER
TOPRAKDERE
TOPRAKOCAK
YARHiSAR
YAZILI
YENiKÖY
YILDIRIM
YOLÖREN

adlı köylere sahip bir bursa ilçesi.
izmir'in bir semti.
Doğup büyüdüğüm; şimdi ise ekmeğimi kazandığım bursa ilçesi. Son yıllarda çok göç almıştır. Şişecam ile beraber ilçe çok canlanmıştır. 3 fırından sonra şişecam 1 fırın daha açacaktır. takriben 300 kişi için daha ekmek kapısı olacaktır.

Yolu düşenlere, düşeceklere dükkanımız,kapımız her zaman açıktır, her zaman çayımız-sigaramız vardır. Gelmeden evvel bir özel mesaj atmanız yeter de artar bile.
ben bir şehre ait olamadım hiç...
hepsinde benden izler vardı..
belki de bu izler sadece anılarımdandı...
en çok o küçük şehri sevdim,
o da beni hiç beklemediğim kadar kanattı...

ben bir erkeğe bağlanıp, sığınamadım hiç...
hepsinde beni korkutan bir taraf vardı...
belki de aralıksız kaçışlarım, korkulu aşklarımdandı...
en çok o küçük şehirdeki adamı sevdim,
o da benim susmaya alışkın gözlerimi ağlattı...

yağmur kokuyordu o küçük şehir...
ara sıra gülümseyen güneşi vardı...
sinesinde rüzgar kokan aşklar barındırırdı...
küçücük bir şehrin beni tutsak etmesi,
belki de sonbaharında esen rüzgarındandı...

(bu da yenişehire yazılmış bir şiir.. işte öyle...)
Diyarbakır ilinin Merkez ilçesine bağlı bir köy.

ilçenin tüm köyleri için:

(bkz: diyarbakır/#8364059)
kırıkkale'nin yeni kurulmuş semtlerinden birisidir. nüfusunun önemli kısmını kırıkkale üniversitesi'nin öğrencileri oluşturur. bursalı yazarların daha iyi anlaması için kırıkkale'nin görükle'si diyebiliriz.
Doğma Büyüme Yenişehirliyim Bu Kadar Sıkıcı,Dedikoducu Memleket Görmedim.
yanıbaşında bulunan 250 bin nüfuslu inegöl'ün yanında kasaba gibi kalan bursa ilçesi. saat kulesi ve cumhuriyet meydanı epey meşhurdur. yenişehir myo iznik yolundadır. yinede havaalanını ve hızlı treni inegölün elinden kaptıya ben daha başka birşey demiyorum.
bursa ilçesi. ondan önemlisi, yeni istanbul dur kendisi. buyrun ;
--spoiler--

Karadeniz'in kuzey şeridinde kurulacak yeni istanbul'a dünyanın en büyük havalimanı inşa edilecek.

2020 Olimpiyat Köyü'nü de barındıracak bölgenin adı Yenişehir olacak. Başbakan Tayyip Erdoğan'ın 2011 seçimlerinde en önemli projelerden biri olarak açıkladığı yeni istanbul'un planı ortaya çıktı.

Sabah'ın haberine göre, çalışmalar kapsamında dünyaca ünlü ABD'li planlama uzmanı Mimar-Urban Green Global Yöneticisi Sidney Rasekh çağrıldı.2011 Temmuz ayından itibaren istanbul Metropolitan Planlama Merkezi bünyesinde oluşturulan Rasekh başkanlığındaki ekibin 5 ay süren çalışmalar sonucunda, Karadeniz'in kuzey şeridinde kurulacak yeni şehrin plan ve proje çalışmaları tamamlandı.

NÜFUSU 1 MiLYON OLACAK

40 bin hektar büyüklüğündeki arazi üzerinde inşa edilecek yeni şehrin konsepti ekolojik çevre dostu olarak belirlendi. Ekolojik Yeni istanbul adıyla hazırlanan projeyle, Karadeniz kıyısındaki eski maden ve taş ocağı alanlarını geri kazanarak 1 milyon kişinin barınacağı sürdürülebilir ve ekolojik bir kent oluşturmak amaçlanıyor. Sarıyer, Çatalca ve Eyüp ilçelerine bağlı 10 köyü kapsayan yeni şehirde, 400 bin kişilik istihdam oluşturulması hedefleniyor. istanbul'un Pekin, Londra'ya ve Moskova'dan Kahire'ye doğru oluşmuş bir eksen merkezinde bulunduğu göz önüne alınarak tasarlanan şehir sayesinde, bu ekonomik fırsattan faydalanarak uluslararası iş alanları ve ticaretin yer alabildiği bir odak noktası haline getirilmesi amaçlanıyor.

2020 OLiMPiYAT KÖYÜ

2020 Olimpiyatları'nda adaylık başvurusu yapan istanbul'un olimpiyat köyü de yeni şehre inşa edilecek. 700 hektarlık alanda yapılacak olimpiyat köyünde oyunların yapılacağı sportif merkezler, konaklama alanları ve medya yerleşkesi de yer alacak. Olimpiyatlar sonrasında ise bu alanlar üniversite ve kentsel hizmet alanlarına dönüştürülecek. 25 bin kapasiteli konaklama alanı ve sosyal kullanım alanlarının yer alacağı yapılar üniversite ve spor merkezi olarak da kullanılabilecek.

TEKNOLOJi ÜSSÜ

Havalimanıyla bağlantılı olarak yeni ileri teknoloji üssünün inşa edileceği şehirde iki büyük üniversite ve araştırma hastanesi yapılacak. ileri teknoloji parkıyla entegre olacak üniversitelerden biri 25 bin diğeriyse 15 bin öğrenci kapasiteli olacak. Üçüncü köprü ve otoyol geçişiyle doğrudan bağlanacak şehir hızlı tren taşımacılığından da faydalanacak. Taksim ve Suriçi gibi merkezi noktalara çabuk erişimin sağlanabilmesi için metro sistemleri yeni şehre uzatılacak. Ayrıca Kruvaziyer Limanı inşa edilecek. Yeni liman sayesinde 9.5 milyon olan yıllık turist sayısı 22 milyona çıkarılacak. istanbul'un ekolojik dokusunu korumaya katkı sağlamak amacıyla tarım alanları oluşturularak kentin tarım ihtiyacının yüzde 20'sinin karşılanması sağlanacak.

EN BÜYÜK HAVAALANI

Yenişehir projesinin en önemli parçalarından birini teknolojik havaalanı oluşturuyor. Atatürk Havalimanı uçuş trafiğini azaltarak yeni uçuş merkezi olarak planlanan havalimanı 3 bin 500 hektarlık alanı kapsıyor. Altı pistten oluşan yeni havalimanı yıllık 100 milyon yolcu kapasitesiyle dünyadaki en büyük havalimanı olacak. Avrupa, Asya ve Ortadoğu finans ve turizm merkezi olması düşünülen şehrin yeni havaalanı sayesinde, istanbul'un uluslararası havacılık piyasasındaki rolünü ileriye taşımak ve Ortadoğu, Avrupa ve Kuzey Afrika için bölgesel merkez haline getirilmesi planlanıyor.

--spoiler--

işte bu da yenişehir in planı !

http://i.imgur.com/1GZLO.jpg
Hayatımın 17 yılını gecırdıgım,yenısehırde dogup buyumeme ragmen bır turlu sevemedıgım,yaklasık 32 bın nufuslu,sosyal alanları gayet az (hatta yok desem yerı),insanları bır garıp ve ıckıye sıgaraya kızlara oldukca duskun, Bursaya baglı bır ılcedır. Cok ama cok sıkıcıdır.
eskiden fisti gibi kizlari , tas gibi erkekleri varmis.
simdi ne olmus merak konusu olan bursa nin ilcesi.