bugün

gayet gariban "ulan ben seni taşımadıım mı 3 aydır insafsız" der gibi bakan ayakkabıdır.
(bkz: üç aylık ayakkabıya eski demek)***
(bkz: Onunda sonu böyle olacak)
(bkz: üç ayda ayakkabının mına koyma sanatı)
(bkz: para sıçmak için yapmak gereken 10 şey)
(bkz: papucunu dama atmak)
umut sarıkaya tipi mutsuzluk yaşatan ayakkabıdır.
artık miladını doldurduğunu anladığınız andır. oysa yenileri deneyene hiç de öyle değillerdi hangi ara oldu ki bunlar böyle diye düşünürsünüz. çok da düşünmezsiniz ya şöyle bi anımsarsınız o duvarı tekmeleyişinizi hatırlarsınız neyse zaten artık yeni ayakabılar önünde boş ver ama yine de onların yerini dolduramazlar her zaman gelen gideni aratır durumu vardır. *
göz teması kurulmaması gereken ayakkabıdır. yıpranmış burnuyla, kirlenmiş tabanıyla öyle acıklı bakar ki, yeni ayakkabı almaktan vazgeçirebilir.
ezilen ayakkabıdır. hadi sosyalistler onu da savunun.
bana ciddi anlamda hayatı sorgulatan anlardan bir tanesidir.

tıpkı; sevgilinin başka bir insana gitmesi gibi.

yırtık, çaresiz, masum ve terk edilmeye mahkum...
Halbuki sabah ne güzel bir sevgiyle giyilmiştir ayağa.
(bkz: neyse ki hindistan ve pakistan da da oluyor). o kadar takmayın yani.
(bkz: bugün senin için başkasını terkeden yarın başkası için seni terkeder).
(bkz: yazık la kimin ayakkabısıysa).
Rezil olma durumudur. Gıcır gıcır ayakkabının yanında daha da eski gözükür utandırır bazen. Bozuntuya vermeden sakin sakin denemek gerekir.
acı acı bakar arkanızdan o yıpranmış nike.
yetim kalmış objedir kısa bir süre için yada sonsuza dek.
üzülen ayakkabıdır , yeniyi gördün beni sattın der..
o an için dünya üzerinde en çirkin görünen ayakkabıdır.
yerde acikli gozlerle bakar adama. yeni gicir gicir ayakkabi denendikten sonra eskisi tekrar giyildiginde bir halinden memmun olmama hissi gelir insana. arkasindan da nankorluk hissi.
denenmekte olan yeni ayakkabıdan kat kat rahat olan ayakkabıdır.
daha dün almış olsanız bile acayip eski görünür.
Üzerine kuma getirilen birinci eşten daha kötü durumda olan ayakkabıdır.
Az mı çamurda yürüttüm seni , az mı soğukta korudum seni gibisinden bir bakış atar ve siz yeni ayakkabıyı beğenip alırsanız şöyle bir cevap alırsınız. Eski ayakkabı says; pijjj.
Eve gidene kadar son kez giyilir. Vicdan yapmamak için üst sokağı dolandığım ayakkabım. Ayakkabılarımız.