bugün

Yaşlılardaki en önemli toplumsal hatta küresel olayları bile siklememe durumudur.
Yani kardeşim otur evinde arka sokaklar izle bir şey izle. Yat kalk namaz kıl. Bu hastalık seni öldürüyor genci süründürüyor.
Hala dışarı peşindesin. Bana bir şey olmaz derdindesin inatlaşıyorsun. Biz senin için evdeyiz.
sikicem aq evinizde oturun beleş diye bok gibi her yeri gezmeniz mi lazım çıkmayın lan şu evden diye birine azar çekicem bir gün ama linç edilmekten korkuyorum amk vurdumduymazları ben gencim grip nezle gibi atlatırım bunu sen geberme diye evde kal diyo insanlar, gençler evde otururken bu yaşlıların gezmesi şaka gibi aq.
gerçekten net bir şekilde gözlemlenen durum.

şirket bizi "s.ktirin gidin evden çalışın" deyip evlere yolladığından beri, kaç gündür piyanist filminde bir evde alman askerlerinden saklanan adrian brody gibi evde dolanırken balkondan dışarıyı izleyeyim dedim, ya yemin ederim 20 kişi kadar geçti sokaktan, 18 tanesi 65 yaş üstünde dedeler...

ya a.ına koyduklarım, sizi korumak için eve hapsolduk, siz ne s.kim yemeye sokaklarda fink atıyorsunuz i.neler! valla doğal seleksiyon devreye girsin, bu düşüncesiz, cahil ihtiyarlar temizlensin ortalıktan zerre üzülmem. adamlardaki rahatlığa bak ya! kahvede, parkta oturacağına s.ktir git evinde otur, tv izle. gamsız pezevenkler ya. saygım maygım kalmadı gerizekalılara ya.
bir insan sırf bedava diye belediye otobüslerine gezmek için biner mi ? evet biner. amk bunakları yoğurt almaya bedava diye belediye otobüsüyle tur atıp çarşılara gidiyor. bu 65 üstü bedava olayı derhal kaldırılmalıdır.
Bir yaşlı tanıdığa , şaka yollu en cok yaşlıları öldürüyormuş bu hastalık dedim. Ne yapalim kader dedi. Olacaksa olur. Dedi. Hepsi bu kafa da .
götümüze kaçan yılanı çıkarmak için leylek arıyoruz, onlar dua bizi korur diye diye anamızı sikecekler
Coronavirüs tehlikesi yeterince kavranamamış, sanki. Ayrıca, evden çıkmama, resmi kaynakların talebi, uyalım lütfen.
vallahi beni bu ara en çok sinir eden şeydir.

teyzecim siz neden geldiniz diyorum kızım çıkıp bi hava alayım dedim diyor. yahu hava alınacak zamanlar mı, salgın var bilmiyor musunuz diyorum, aman bi şey olmaz diyor, sonra da maskeli,boneli bana bakarak dr hanım acaba siz biraz fazla mı abartıyorsunuz diye ekliyor.

hadi ondan sonra 15 dk anlat salgının, kendisini ve ailesini korumanın önemini, hayır anlatırım anlatırım elbette ama bu mantıktaki birinin fikrini değiştirmek öyle zor ki, çıkarken yine bi şey olmaz bi şey olmaz diye çıkıyor.

la havle...
Yaşananlar film gibi ve ürkütücü evet ama resmî kaynaklarca ne deniyorsa uymamız gerekiyor. Biz yaşlıları korumak için evdeyiz onlar geziyorlar diye, onlar bilinçsiz davranıyorlar diye lütfen kendi yapmanız gerekenleri bırakmayın. Onlarla da güzel dille konuşmaya anlatmaya çalışın ama dinlemiyorlarsa da bırakın.
Bizler bilinçli Bi çoğunluk oluşturursak bu illeti en az hasarla belli Bi seviyede bağışıklık kazanarak atlatacağız, buna inanıyorum.
Allah hepimizin yardımcısı olsun..
Muhtemelen Bugün, diyanet işleri başkanlığının fetvasıyla hükümet tarafından camide kılınmasına ara verilmiş olan cuma namazı vaktinde cami önünde inatla toplaşan bazı kalabalıklarda görülecek durumdur.
Sonrası mı?
dağılacaklar, muhtemelen yoldan geçen bir otobüse binip gezmeye çıkacaklar.
Eskiden şöyle bir kültür vardı ya hani;
Yaşlılık tecrübe demekti ve dahi ailenin en yaşlısı, tecrübesi nedeniyle en çok saygı duyulan kişisiydi.
Şimdiki yaşlılar sanki çocuk gibi, ölürsün deyince kısmet diyor, otur çıkma deyince çaktırmadan kaçıyorlar..

Hasılı kimseyi siklemiyorlar!
2010da afganistandaydim afganin birine yaw bu ulkede dokundugun her yer havaya ucuyor nasil yasiyorsunuz korkmuyormusunuz diye sordum.
Birader komanist anarsikler iktidara geldiginden beri 30 yildir boyle alistik artik artik kafana takarsan o elindeki telefon bile patlar, kafaya takmazsan 100 sene turp gibi yasarsin takma kafaya dedi...
Ozetle yaslilar cunki iplemediler biseyi, ipleyenler 35inde kalp krizi geciriyo yolda yururken hemide virussuz...
inatla söylüyorum...

Bunların çocukluk, gençlik zamanı ile şimdiki gelinen nokta o kadar zıt ki hepsi birer psikolojik vaka...
Işin ciddiyetini tam olarak anlayamadılar.

Annem(76) iki haftadır evinde, biz evlatları,Torunlari ihtiyaclarını götürüyoruz. her gün en az 2 defa arıyorum.
Hepimizin evinde çoluk cocuk var bu yüzden kendi evi onun için, hastalığın bulaşmaması için daha emniyetli.
Dün aradım bir ihtiyacı var mi diye. “Ben pazara gider alırım” diyor.
Güler misin? Aglar misin?
bugun annemi aradim pazara gidip sogan almis tanrim cildiriciğim bana neden demedin ben alir gelirdim dedim.
oglum evde sogan yok diyorum bir sogan icin seni mi arayim diyor.
sogansiz yapsaydin komsudan alsaydin dedim.
komsuyla gittik zaten diyor.
yemek sogansiz olurmuymus.
sogani cok kullaniyormus komsudan aldigi bir tane yetermiymis.

tabi sogan cok onemli.
sogansiz hayat gecmez.
sogan arkadaslar.

annem 55 yasinda ve yuksek tansiyon hastasi anksiyette hastasi ve dogustan tek bobrekli.

ama sogan cok onemli.

sovan kirmizi sovan .
karantinadan bırakmıyor diye polisin yüzüne tüküren ben hastaysam sen de ol diyen dayı mesela.

bırakın ölsünler yemin ediyorum.
bizde biliyoruz allah'ın dediği olur, kaderde ne yazılırsa o olur felan ama behey mübarek bunları diyenler önce tedbir sonra tevekküll de demişler. onu niye sallamıyorsunuz.
Hepimiz bir gün öleceğiz diyor mübarek adam.
Tamam elbet hepimiz öleceğiz ama bir çocuklarının seni kendi elleri ile mezarına yerleştirip, kendi elleri ile üzerine toprak atıp arkandan dua etmesi var bir de yakınına kimseyi almadan kepçe ile seni bir çukura gömüp üzerine kireç döküp toprak dökmeleri var.
Çoluk çocuğuna böyle bir hatırayı bırakmaya ne hakkın var.
başlık hatalıdır. yeni fark ettim siklememezlik durumu aslında siklemişlik oluyor. siklemezlik olarak düzeltilmelidir. kafalar iyi.
Yaşlılar, inadım inat, kıçım iki kanat mottosuyla yaşayan, özellikle kriz dönemlerinde çocuktan farkı kalmayan insanlara dönüştü nerdeyse.
Havadan mıdır, sudan mıdır bilinmez ama ilginçtir ki hepsi aynı model.
Ve bu durum, bizleri çok zorlamaktadır.
Diyeceğim bu kadar!
Ankara, duy sesimizi!
Nasılsa ölecem kafası.
Ölüm korkusuyla camiye gidip ölenler olacak.
görsel
napalım abi sırp keskin nişancılar gibi sokakta yaşlı mı avlayalım yeter lan. 65+ insanlar ekonomi çok iyi, ecevit dönemi,dünyaya kafa tutuyoz vs diye diye bitirdiler bizi. emekliye bayram ikramiyesi verip oyları indiriyorlar. Onlara bayram ikramiyesi vereceklerine öğrencilere kitap ve gezi indirimi verseler daha mantıklı değil mi?
vermezler abi gençler bunlara kanmıyor. delirecem lan bide gençlik bitmiş yeenim der dururlar çomarlığın zeusu bunlar.
" sikleri vardı da siklemediler mi " dedirtti.
tekrar söylüyorum dedelerle neneler birbirinden ayrı odalarda tutulursa evden çıkma istekleri azalacaktır.
yaşlıların hayattan bir beklentisi yok ki. bir ayakları çukurda bir gözleri toprağa bakıyor dedenin biri gelmiş fırına börek yiyecekmiş oturulan yer niye kapatılmış dönüp dönüp tezhagtara soruyor. nerde yaşıyorsa olaylardan felan haberi yok. zaten ne geliyorsa bu yaşlılardan geliyor başımıza.