bugün

hüseyin nihal atsız'ın oğluydu galiba. hatta galiba geçen sene hürriyette çıkan bir haberde babasının, kafatasını ölçmediği kimseyle arkadaş olmadığını söylemişti. hatta bir kere nihal atsız kendi kafasını ölçmüş ve türk çıkmadığını öğrenince deliye dönmüş.
kitabın da anlattığı bir hikayeyi sizlerle paylaşmak istediğim yazar.

yağmur beyin babası, hüseyin nihal atsız ve orhan şaik gökyay bir vakit istanbul dan malatya ya sürülürler.sürülecekler ya malatya ya lise öğretmeni olarak gönderilirler ama malatya da lise yok.e çoluk çocuk da yok yanlarında, iş güç de yok her gece alemden aleme akarlar derken tayinleri edirne ye ve yine lise öğretmeni olarak atanırlar ama gittikleri muhitte de lise yoktur.aynı tas aynı hamam her gece içmeye giderler.
bir gece yine içmişler eve doğru yol almaya başlarlar.meriç nehrinin üstünden geçmektedirler.kahramanlarımızın ikisi de zil zurna sarhoş ve "sıkışık" vaziyettedirler. ama köprü üstünde mahrem bir mekan yoktur "rahatlamak" için.orhan şaik gökyay dayanamaz meriçin içine etmeye başlar.şair ya, bu arada bir de şiir patlatır.bu sanatkarları anlamak hakikaten zor, adamlar cidden hisli oluyorlar baksanıza neler demiş;

pek güzelsin pek şirinsin ey meriç,
ben senden içtim sen de bir kez benden iç! *
nihal atsız'ın vasiyetini yönelttiği oğlu. nihal atsız, kendisine katıksız faşizm içeren vasiyetini yönelttiği oğlunun da ilerde bir komünist olacağını bile, ne yapardı acaba?
bir yazısında hüseyin nihal atsız'ın aslında milletle resmen kafa bulduğunu ağzından kaçırmış, sözde faşist adamın özde komünist oğlu.
almanya'da ermeni soykırımının tanınmaması için önemli mücadeleler vermiştir. hatta şöyle bir iş gelmiştir başına:

yağmur atsız bir programda ermeni soykırımına karşı türk tezlerini savunur. bu program ile ilgili haber yapan trt habercisi almanca bilmediği için yağmur atsızı ermenileri savunuyor sanar. ve bu yönde haber yapar. neredeyse vatan haini ilan edilir. sonra gerçek anlaşılır tabii.
11 mayıs 2008 tarihinden itibaren star gazetesinde yazmaya başlayacak yazar. kolay gelsin diyoruz.
babasının fikirlerini ve düşünüşlerini bilmeden,türklüğe ve milliyetçiliğe pislik atma içgüdüsüyle yanan birçok cahil tarafından isminden kaynaklı kız olduğu düşünülen şahıstır.birçok forumda veya da sözlükte buna rastlamak mümkündür örnek olarak

sözlük marmaradaki bu girdi verilebilir.

http://www.sozlukmarmara....php?do=eidd&eid=27355

oysa ki bu şahıslar bilmezler ki türkçemizde yağmur ismi aynı zamanda erkek ismi olarak da hatta kullanılır.sen ne türkçeyi tanı ne türk milliyetçiliğini ne de türklüğü sonra konuş konuş dur.

şimdi birileri çıkacak kafatası ölçme muhabbeti yapacak yine bir yerlerden duyduğu kadarıyla kesinlikle
yağmur atsız bunun gereken yanıtını hem bu videodaki sözleriyle http://tinyurl.com/39fa3u hem de yazılarında vermiştir.

yağmur atsız belki babasının birebir düşüncesinde bir insan olamamıştır ama yine de babasının sahip çıktığı en büyük değerlerden birine çok güzel sahip çıkmıştır. yani türkçeye.sağlam ve bilgili bir türk dili adamıdır kendisi.

yağmur atsızın şiirleri incelendiğinde belki içerik olarak babasıyla pek bir benzeşme görülmez ama yazılış tarzı açısından babasının izinden daha doğrusu türk şiirinin genel özelliklerinin peşinden gittiğinden bahsedilebilir.

yağmur atsızın bir söyleşisi aşağıdaki bağlantıda bulunmaktadır. bu
bağlantıda çocukluğunda yetiştiği çevreden,babası hakkında saptırılan sözlerine oradan da türk edebiyatının bugünkü durumu üzerine düşünceleri ve yaşadıkları bulunmaktadır.

http://www.edebiyatdiyari...pic=4254.0;prev_next=prev

evlerine gelen diğer aydınlarımız çok değerli olsa bile zeki velidi togan gibi bir aydınımızla aynı masada oturup ondan bir şeyler öğrenmek bile dünyanın güzel duygularından olsa gerek.

ek: söyleşiden de yola çıkarak dil üzerine düşüncelerinden biraz bahsetmek gerekirse eğer yağmur atsız'ın oktay sinanoglunun düşünüşleriyle pek çok örtüşen yerini bulabiliriz.söyleşide verdiği "saldırı" sözcüğü örnek olarak çok manidar bir örnektir. atatürk döneminde ince ince ve mantıklı bir tasarı çerçevesinden yapılan sadeleştirme çalışmaları sonrası yapılan yanlış sadeleştirme çalışmaları yüzünden dilimizde kaybettiklerimizin kısa bir özeti olarak nitelendirilebilir.

attila ilhan a olan sevgisi saygısı ve hayranlığı da siyasal düşüncesi açısından bize güzel bir ipucu vermektedir.

ek: yağmur atsızın ömrümün ilk 65 yılı isimli hatıra kitabı hakkında küçük bir inceleme

http://www.sanatalemi.net/makale.aspx?mid=2532 söyleşi ise silineli çok olmuş keşke kaydetseydim.
iyi ki babasının vasiyetini iplememiş dediğim kişidir.
(bkz: aklın yolu birdir)
star gazetesinde aşağıdaki şekilde yazı yazan, tebriğimi kazanmış; sevmediğim atsız ın sevmeye başladığım oğlu.

--spoiler--
Çinliler Uygurlara "Siz aslında bozkır Çinlisisiniz. Atlarınızı yürütmek için "Hoy"; durdurmak için "Dur" dediğiniz için sizlere önce "Hoydur"; denilmiş, sonra bu, halk arasında söylene söylene "Uygur" hálini almışdır" şeklinde îzahatde bulundularsa da Uygurlar huysuzlanarak bunu kabullenmemekte, Mao ilkeleri doğrultusunda "Ne mutlu Çinliyim diyene" cümlesini haykırmayı reddetmekde ve "Hayır, biz Türk ve Müslümanız!" diye çıkıntılık ve yamukluk etmekdedirler.
--spoiler--
babası nihal atsız'ın ölmeden önce eski düşüncelerini değiştirdiği hatta kürt yaşar kemal ile dost olduğunu söyleyen kişi.

(bkz: hak yolu bulmak)
babasının kemiklerini sızlatan adamdır.
babasını da sevmezdim bunun. ortayolu bulamayıp hep uçlarda gezdi ikiside. kim derdi ki zamanında genç atsızlardan komünist çıkacak diye..
"attila ilhan a olan sevgisi saygısı ve hayranlığı da siyasal düşüncesi açısından bize güzel bir ipucu vermektedir." vakti zamanında bir önceki girdimde böyle demişim ki o girdiyi de buraya yazmadan çok önceki zamanlarda başka yerde yazmıştım.

Demişim de AKP sağlam para yediriyor veya ona buna yaranma peşinde bu adam. son günlerde gittikçe liberalliğin dibine vurmakta. O eski Yağmur Atsız gitmiş yerine satılmış liboş adamın teki gelmiştir. Yağmur Atsız be baban her devrin Muhalif adamıydı, Türkiye Cumhuriyeti tarihinde muhalefetinden ötürü onun kadar çekmiş bir başka yazar da yoktur bildiğin üzere, sen de bu korkaklık mı oluşturdu da babanın fikri olarak olmasada da muhalefet geleneğini devam ettirmeyip iktidar yalakası oldun?

Bu girdiden sonra bir kişi daha komunist yazarsa şu adama artık daha da bir şey demem.

ek: Feto karşıtları Saint joseph'e karşı değilmiş, Evet değil Mesela Oktay sinanoğlu "oğlunuzu robert kolejine yollar mısınız" sorusuna canlı yayında "neden yollayayım Oğlum şerefsiz mi olsun" diye yanıt vermemiştir. O yabancı okulları kim açtırdı acaba? 1841 yılında saint josephin ilk okulu açılmış. O zaman zarfı içerisinde nasıl konumlarını güçlendirmişler neden kimse bir şey diyememiş? Ayrıca ülkeyi 1950den beri sağ iktidarlar yönetirken nasıl oluyor da kimse kapatma teşebbüsünde bulunmamış? Mesela Amerikancı olmayan büyük adam büyük insan sözde tabi bunlar adnan menderes o kadar güçlüydü de neden kapatmıyor? Tayyip erdoğan da güçlü neden kapatmıyor? Yağmur da dahil kimse boş konuşmasın. Saint Josephlere karşı çıkan Yine Milli değerlerle Fetolara karşı çıkan insanlardır.
Fetullah gülen okullarını tarikat okulu olmakla ve bölücülükle suçlayan güruha güzel bir şekilde kapak takmıştır kendisi;

(bkz: http://www.stargazete.com...ethullah-gulen-127782.htm)

şimd adamı fetullahçı ilan ederler kesin ama hakikatten haklı. memlekette 100 yıldan fazladır bulunan hristiyan tarikat okulları olan Saint Joseph, Saint Georg Liseleri gibi okullara ses çıkarılmazken islami bir kişinin okul açması neden bu kadar batar insana?

Bu ülkede hristiyan tarikatı olunca iyi müslüman tarikatı olunca kötü meselesi mi mesele, yoksa vatansever geçinip memlekete tek çivi çakmmış güruhun başkalarının yatırımları ile kendi pisliklerinin ortaya dökülmesinden rahatsız olmaları mı? Ben yapmıyorum kimse yapmasın hesabı.
zilletten millete başlıklı yazısı okunmaya değer yazar.

http://www.stargazete.com/gazete/yazar/yagmur-atsiz/zilletden-millete-287583.htm
--spoiler--
"cemre beklentisi" (fethullah gülen, nil yayınları) adlı eser. bir dizi dînî mübâhase ve müsâhabeden teşekkül eden bu kitabı benim gibi aslında bu vâdilerde pek gezinmeyen birinin tavsiye etmesi belki bâzılarına yadırgatıcı gelebilir ama sebebi var. ben son aylarda fethullah gülenin başka bir kitabını ve onunla ilgili bir kitab daha okudum. bu zâta ve temsîl etdiği fikirlere karşı girişilen inanılmaz derecede ağır hücumlar, doğrusu sinirime ve kanıma dokunmaya başladı. ben the cemaat mensûbu değilim. ama o harekete mensub bâzı kimselerle tanışırım ve doğrusu karşımda hep aklı başında ve nâzik insanlar buldum. başka hiç iş görmese dünyânın dört bir yanında 150 kadar türk lisesi açıp yürüten bir harekete karşı bu nefreti anlamam imkânsız. hani neredeyse güleni şeytanın yeryüzündeki vekîli gibi göstermekden bile çekinmiyorlar. benim de artık buna fenâ halde canım sıkılıyor.
--spoiler--

yağmur atsız.
babasının yolundan gitmemiştir ayrıca şu vasiyetin muhattabıdır ;

yağmur oğlum!
bugün tam bir buçuk yaşındasın. vasiyetnameyi bitirdim, kapatıyorum. sana bir resmimi yadigar olarak bırakıyorum. öğütlerimi tut, iyi bir türk ol.

komünizm bize düşman bir meslektir. bunu iyi belle. yahudiler bütün milletlerin gizli düşmanıdır. ruslar, çinliler, acemler, yunanlılar tarihi düşmanlarımızdır.

bulgarlar, almanlar, italyanlar, ingilizler, fransızlar, araplar, sırplar, hırvatlar, ispanyollar, portekizliler, romenler yeni düşmanlarımızdır.

japonlar, afganlılar ve amerikalılar yarın ki düşmanlarımızdır.

ermeniler, kürtler, çerkezler, abazalar, boşnaklar, arnavutlar, pomaklar, lazlar, lezgiler, gürcüler, çeçenler içer(de)ki düşmanlarımızdır.

bu kadar çok düşmanla çarpışmak için iyi hazırlanmalı.
tanrı yardımcın olsun.
Hüseyin Nihal ATSIZ Hocanın oğlu babasına çekmemesiyle beraber babasının verdiği mücadeleye karşı olmuştur . Ne demişler Alimden Zalim , Zalimden Alim doğar .
babası hüseyin nihal atsız, oğlunun "ne mutlu kürd'üm diyene" başlıklı yazısını okusaydı neler hissederdi merak ediyorum;

http://www.stargazete.com...kurd-um-diyene-395400.htm
(bkz: #14309441)
babası hakkında dile getirdiklerini düzelteyim derken maalesef zekasına hakaret etmiş olan adam.

ahahahah.açıklamasına kahkahalar atılır sadece. "ben kafatasçı esprisi yaptım" manasına getirmiş. babasının hafsala ile dolaşmadığını biliyoruz tatlım.

ama şunu da biliyoruz ki babanın eline imkan verilseydi hitler'ler ünvan yarışına girerdi.

"sen babam kimseyi öldürmezdi" diyemeyeceğine göre günah çıkarmaya gerek yok.
nihal atsız bile "ben kafatasçı falan değilim. bu ülkede bir tek kafatasçı vardır, o da atatürk'tür." demesine karşın hala babası hakkındaki açıklamaları anlaşılamayan zat. gülen zevata sorsan büyük atsız'ın bir tek makalesini yahut kitabını okumamıştır, yağmur atsız'ın da ancak bir kaç köşe yazısına denk gelmiştir. belki...
nihal atsız'ın oğlu..

türkiye'nin okunması gereken köşe yazarlarından.. kafatasçı değildir.. "babam bugün yaşıyor olsaydı, aynı ideolojik düşünceye sahip olmazdı. o günkü şartlar onları öyle yetiştirdi" demektedir..

gerçekten de nihal atsız okundukça, ırkçı kimlikten başkar bir fikir adamı kimliği ile karşılaşılır..
babasına ihanet etmemiştir. bir insanın babasıyla çok farklı düşünmesi babasına ihanet etmesi anlamına gelmez. 'herkes' bir 'akıl' taşıyor ve 'akıl' yürütüyor bu durumda yağmur atsız'ın hüseyin nihal atsızdan farklı bir çizgiye yönelmesi gayet mantıklıdır. babası hakkında da kendince bir çıkarımda bulunmuş. yağmur atsız a katılmıyorum ama hain değildir. hayırsız evlat hiç değildir. babasının manevi mirasına hiç bir zaman saygısızlık etmemiştir. gururla taşımıştır. bu yüzeysel mantığınızla bende bir tespit yapayım o zaman sizin babanız sömürgeci bir ingiliz olsaydı sizde hindistan halkının ezilmesinden zevk alacaktınız. önce 'kafa' yapınızı değiştirip sonra gerek yaşantısıyla gerek terbiyesiyle babasının manevi mirasına sahip çıkmış yağmur atsız ı hain olmakla suçlayın. iftiralar yağdırın.