böylesine 'es' geçildiğini ve unutulduğunu yıllar yılı anlayamadığım şarkı. en az ele güne karşı kadar 'klasikler' arasına girmeyi hakediyordu halbuki. 1987'de çıkan ve belki de en iyi mfö albümü olan no problem'i, uç oldum, tam ortasındayım, bazı bazı gibi muhteşem şarkılarla şenlendiren parçalardan biridir.

galiba birkaç yıl önce çıkardıkları bir best of albümünde de yorumladılar, ama orijinal kaydının yanında fazlasıyla döküntü bir şekilde yorumlamışlardı parçayı.
olağanüstü bir mfö şarkısı. belki de en iyilerinden biri. genel izleyici tarafından, yeterli ilgiyi görememiştir.
kendinden çok hikayesiyle etkileyen bir mfö şarkısı...

Bazen şarkılardan çok, hikayesi etkiler insanı... Bu şarkı da benim için öyle. Hikayesini bir televizyon programında Mazhar Alanson' dan dinlemiştim ve çok etkilenmiştim.

Önceleri "Vuslat" denen kavuşmayı ya da kavuşamamayı hep divan şairlerinin, şiirlerini ulaşılmaz birilerine adamak için bu kadar kullandıklarını düşünürdüm. Sonra baktım ki çağdaş ozanlar bile bunu yaşamış. Mazhar Alanson' da çağdaş bir ozan bence ve birebir kendi yaşadığı bir hikaye bu...

Hikaye şöyle; Mazhar Alanson, birgün bir kadına aşık oluyor ama önceleri arkadaşlar, birkaç kez görüşüyorlar arkadaş oldukları dönemde... Kadın uzak bir şehirde yaşıyor ve dönüyor memleketine, döndükten sonra büyük bir aşk başlıyor aralarında. Uzaklık ikisini de büyütüyor birbirlerinin gözünde ve ayrı olmak dayanılmaz bir hal alınca, kadın trene atladığı gibi geliyor tren garına. Mazhar kadını garda bekliyor büyük bir heyecanla... Kadın iniyor trenden ve sarılıyorlar... Sonra geri dönüp gidiyor kadın. Vuslat diye birşey var ya!, kavuşuyorsun ve bitiyor...Sonra bu harika şarkı ortaya çıkıyor işte...

Bütün vuslat yaşayanlara iyi seyirler diliyorum...

http://www.youtube.com/watch?v=aBtrrXP6a78
(bkz: köprüden önce son çıkış)
sensizliği bitmedi gecelerimizin
farkına varamadım rütbelerimizin
dervişler devran ederken gecelerde
ben toy bir mehtap kelimeler birer varsayım
ana yalnızlar garındayım

evden sokağa zorlanmış kızgınlıklarım
de hele kurbanım ne olacak halım
çocuklarım karım, kağıt kalem gitarım için
onca çileye dayandım ana yalnızlar garındayım
ana yalnızlar garındayım

farkına varamadım aile çay bahçelerinin
radyasyon bulutları geçti gecelerden
ben toy bir mehtap,kelimeler birer varsayım
ana yalnızlar garındayım

(bkz: mazhar alanson)
http://fizy.com/#s/1m5gtc
eğer gurbetteyseniz sıcak bir akşamda insanlar gözünüzün önünden geçerken sizi çok farklı duygulara sürükleyebilecek bir şarkı. yalnızlığınızı ve dertlerinizi yüzünüze vurur gurbette aile sıcaklığı yoktur
çok güzel şarkı be. az bilinmesi daha bi güzellik katıyor.

(bkz: ana! yalnızlar garındayım)
bi de rıhtımı vardı bunun o da pek bi güzeldi.
istasyon insanlarının tek gidişlik biletleriyle beklediği gardır.
mfö grubunun no problem albümünde yer alan yalnızlığı analtan şarkılardan biri. ayrı singıl albümünde yeni hali de dinleyicilere sunulmuştur.

farkına varamadım nuktelerimizin
dervişler devran ederken gecelerde
ben hoy bir mehtap, kelimeler birer varsayım
ana yalnızlar garındayım, ana yalnızlar garındayım

evden sokağa zorlanmış kızgınlıklarım
de hele kurbanım n'olacak halim
çocuklarım, karım, kağıt kalem gitarım için
onca çileye katlandım ana yalnızlar garındayım
ana yalnızlar garındayım, ana yalnızlar garındayım

farkına varamadim aile çay bahçelerinin
radyasyon bulutları geçti gecelerden
ben hoy bir mehtap, kelimeler birer varsayım
ana yalnızlar garındayım, ana yalnızlar garındayım.

http://www.youtube.com/watch?v=BiYlPHP-pYg
mfö'nün az bilinen ve öyle kalması istenilen şarkısı. güzelliğini anlatmaya yetmeyebilir sözlerim erkan oğur'lu gitarları mı anlatayım sözlerindeki naifliği mi bilemiyorum.
feridun düzağaç 'ın köprüden önce son çıkış albümünde ne denli etkilendiğini kartonetten göze feci şekilde sokan eşsiz mfö şarkısı.
içimdeki aykırının suyu ve oksijenine alanson'a ithaf olsun diye de devam eder tümceler peşisıra...
--spoiler--
ben toy bir mehtap kelimeler birer varsayım ana yalnızlar garındayım
--spoiler--
pez az insanın bildiği mfö şarkısı. Mfö tarafından üç ayrı versiyonu yapılmıştır ve kesinlikle şu versiyonu; https://m.youtube.com/watch?v=abtrrxp6a78 en kaliteli türkçe rock şarkıdır. klasiklesmiş pekcok yabancı şarkı ile kapışır.
Dinlemeyene yüz sopa vurulası şarkıdır.
Kesin ordaki trenin makinisti benim.
"evden sokağa zorlanmış kızgınlıklarım" ve "farkına varamadım aile çay bahçelerinin" dizeleriyle en iyi mfö şarkısıdır benim için.
Bir ben miyim perişan gecenin karanlığında
Yosun tuttu gözlerim yalnızlar rıhtımında...

Aklıma birden erkin koray ın bu şarkısı geldi başlığı görünce.