bugün

daha bir tane windows phone 7' edinemeden windows phone 8' geliyor haberidir. güleyim mi ağlayayım mı? bilemedim.
işlevsel bir hale gelen mobil işletim sistemi. nokia'nın üreteceği yüksek donanımlı cihazlara yakışacaktır.
microsoft'u oyuna dahil edebilecek bir işletim sistemi. pazar nasıl karşılayacak, onu birlikte göreceğiz işte.
ios varken gereksiz olduğunu düşündüğüm işletim sistemidir. ikisi de kapalı sistemlerdir ancak windows phone'un katetmesi gereken çoook yol var. ancak şunu söyleyebilirim, donanım uyarlaması ios kadar iyi.
lenka nın şarkısıyla reklamlarda gördüğümüz mobil işletim sistemi.
windows phone 8. olmamış microsoft. windows phone 7'den beri iki senedir aktif olarak piyasada olan bir sistem bu sonuçta çok gelişmesini beklerdim. bazılarının düşündüğünün aksine yeni bir sistem değil windows phone. tamamen yazı tabanlı bir işletim sistemi olarak güzel dizayn edilmiş ama içi bomboş. hala çok eksiği var. çok yenilikçi gibi gözükse de getirdiği tek yenilik android ve symbian'daki widget mantığını üç farklı boyuta ayarlanabilen kutulara dönüştürüp kullanıcıya tekrar sunmak olmuş bir de uygulama tasarım mantığı diğer sistemlerden çok çok farklı. tamamen metin tabanlı uygulamalar. kendi teması yok. sadece arka planları değişebilir o kadar. allah'tan grafik tasarımcısı iyiymiş de göze hitap eden bir şeyler çıkmış ortaya. bir de bir çok akıllı telefonda vazgeçilmez olan usb on the go, tv out, hdmi out, fm radyo'yu desteklemiyor bu sistem. bluetooth ile dosya gönderme ve usb depolama özelliklerini de ayıp olmasın diye koymuşlar. eyvallah. klavyeye gelince tam türkçe klavye koymuşlar, güzel düşünmüşler ancak ya kullandığım cihazın ekranının boyutundan ya da klavyenin tuşlarının konumlandırmasından ve şekillerinden bir türlü yazamadım. bana daha çok klavye tuşlarının konumlandırması ve şekillerinden gibi geldi. tuşlar arasındaki mesafe çok az olduğu için alışana kadar baya bir hatalı yazabilirsiniz. çoklu görev yönetimi yok. son kullanılanlar listesi hem temizlenemiyor hem de sekiz uygulamadan sonra ilk açılanı ortadan kaldırıyor sistem. ayrıca yeniden yükleme mantığını kullanıyor yani sistem fiziksel hafızayı korumak için bazen açık uygulamayı kapatıyor. kapanmadığı zaman ise tamamen donduruyor. android ve ios mantığının aynısı. örnek olarak şöyle söyleyelim: bu sistemle arka planda video müzik vesaire gibi dosyaları indiremezsiniz. bir youtube videosu açıp, arka plana atıp o yüklenirken maillerime bakayım diyemezsiniz. arka planda yapabileceğiniz tek şey müzik dinlemek olacaktır. internet tarayıcısı şaşırtıcı şekilde hızlı ancak bir çok özelliği eksik. özellikle samsung'un android için galaxy s2 ve sonrasında kullandığı tarayıcıları ve apple'ın mobil safari tarayıcısı internet explorer'dan çok daha kullanışlı. bu tarayıcının en büyük avantajı ise firefox'un ve internet explorer'ın masaüstü versiyonu gibi tam donanım hızlandırma destekliyor yani sayfadaki grafik unsurları dahil her şey tamamen grafik işlemcisi ile renderlanıyor böylece çok daha akıcı ve sisteme daha az yük bindiren bir sayfa deneyimi sunuluyor kullanıcıya. bunun dışında üçüncü parti tarayıcılara izin verilmiyor. varolan üçüncü parti tarayıcılar tamamen internet explorer tabanından üretilmiş durumda.
stabil, çok kullanışlı, su gibi ama çalışan uygulamalar ekranında hala windows phone 7.5'de olduğu gibi "kapat" seçeneği yok. yalnızca üzerine tıklayıp açabilirsiniz ve kapatmak için sayfayı açıp geri tuşuyla çıkmanız gerekir. bundan büyük saçmalık olamazdı bence.
görsel

görsel

iyice Sıçmıştır.
androit ve ios yi yakalamayı başarabilek mi bakacağız göreceğiz.
androidden Çok daha derli toplu , ios'tan biraz daha zayıf bir işletim sistemi. 2-3 yıl iÇerisinde android'den ciddi pazar payı alacaktır.
gün itibariyle android'le yarışacak düzeyde değildir. ilerisi içinse umut verebilir fakat ios ve android buna ekmek yedirmezler gibime geliyor.
uygulama zart zurt açısından şimdilik yetersiz. kullanımı çok yaygınlaşmazsa kaybolur gider.
1 2 sene içinde android'i yakalayacağı düşünülen işlerim sistemi. google'da, microsof bizi geçsin diye bekler zaten. 1 2 seneye android uçar bildiğin.
Nokia olmasa çoğu yerde esamesi görülmeyecek mobil platform. Yatsınlar kalksınlar dua etsinler. Hem nokia, hem microsoft kazanıyor bu durumdan.
windows'un teşviklerle üretici firmalara dayattığı işletim sistemi. zaten ölü doğan windows phone işletim sistemini piyasanın mutlak hakimi android'i geçecek demek piyasadan anlamamaktır... uygulama kıtlığına bakarsak olay daha iyi anlaşılacaktır.
edit: windows phone'lu telefonların satış rakamlarına bakıldığında tablo daha net görülecektir.
2 sene içinde androidi yakalar s*ker atar diyenler baksınlar bakalım android 2 sene önce nasıldı?, şimdi nasıl?
güzel gibi. ama değil gibi. çözemedim gitti. lumia larda hoş duuryor ilk başta. ama o menüsü, bir iphone bir andorid havası vermiyor. sanki ayarlar sekmesinde dolaşıyor gibiyim, ama menüde uygulamalar sayfasındayım aslında. net bir menü ekranı olmaması biraz dezavantaj gibi. alışmak zor.
görsel
not: geliştirici desteğinin büyük kısmı amerika'dan gelmektedir. amerika'da ilgi yoksa oyun ve uygulama da yok demektir.
TÜRKiYE'DE henüz nokia ve htc gibi cihaz üreticilerinin ürünlerinde görme fırsatı yakaladığımız mobil işletim sistemi, nokia üst üste çıkardığı telefonlarla kullanımını yaygınlaştırıyor olsada android denilen saçmalığın sonlanması için windows phone 8 kullanan telefon piyasasının hala coşması beklenmektedir.
Hüsrana uğrayacaktır üstelik microsoft'un üreticilere para dağıtmasına rağmen.
piyasanın tozunu alacak işletim sistemi. Microsoft'un önceki işletim sistemlerinde yaptığı hatayı yapmayıp güncelleme desteğini kesmeden bu kez piyasada tutunup kendine kemik bir kitle kuracak sistem.
Nerdeyse tüm program geliştiricileri wp8'e destek vereceğini söyledi. Onun üzerine pc sürümüne yazılım yazanlarda eklendiği düşünülürse korkunç bir rakama ulaşır.
Ayrıyetten Nokia'nın Ortak olması bu sisteme ayrı bir artı. Symbian ile Neler başardığı dikkat edilirse wp'nin Neler yapabileceğine şaşırmak elde olmayacaktır.
En büyük android geliştiricisinin Yani samsung'un bile android yerine yavaş yavaş bu işletim sistemini tercih etmesi kısa süredeki başarısının bir sonucudur.
Ios içinde, Microsoft'un diğer alanlarda apple'ın önünde olduğu herkes tarafından biliniyor. Ciddi anlamda bu işletim sistemi ile ilgilenmeleri ios'u katlayacağı kesindir.
gelecek vaat eden şu anda kullandığım işletim sistemi. ama uygulama delisiyseniz uzak durun derim. sonuçta herkes özgür. ama başkasınınkine çamur atma. burada almak için araştıran insanlar da olabilir. sen daha bir gün kullanmadığın alete olumsuz yorum yapıyorsun ve o adamın hevesi kırılıyor. ben ios kullanırken android e çamur atmadım üstelik simdi ki wp8 in çok çok gerisindeydi o zamanlar.
Nokia'nın yeniden pazara dahil oluşudur. W8 şuan ne kadar stabil bilmiyorum ama Nokia w8 ile çok iyi işler yapıcak.
yalnizca nokia telefonlarda var oldugu sanrisi beni cok uzuyor. windows phone 8, nokia lumia serisinden farkli olarak htc 8 serisi (8s, 8x) ve huawei telefonlarin bazilarinda da bulunmakta. goz ardi etmeyelim lutfen.

ayrica bir yorum olarak: tek eksigi instagram uygulamasidir. apple store'undaki milyonlarca dandik uygulamayla ovunebilir, lakin windows phone'da has ve oz uygulamalar vardir, dandik uygulamalar degil.
nokia lumia 520 windows 7 phone ve yaklaşık 2 yıldır var windows 8 telefonlar direk çıkmadı yani.
edit: canlarım kusura bakmayın 520 yazmışım nokia lumia 505 ve 510 modelinde windows phone 7 yüklü ve htc lg samsung asus marka telefonların bazı modellerinde yüklü.