bugün

2. dünya savaşında savaş pilotluğu yaptığımız yeni bir mmorpg.

http://warthunder.com/
izlemesi keyifli ve kolay gelen ancak oynamaya başladığınızda ananızı ağlatan lanet oyun. oyuna yeni başlamış birinin karşısına seviye 15 bir rakibi çıkarmaları çok tatlı bir orospu çocukluğu olmuş efenim.
sürükleyici bir online uçak simulasyonu.

not: komünist pilotlar eklesin: Vecihi61
hava ve kara kuvvetleri olarak ikiye ayrılır. müzikleri hoştur.Gerçekçi grafikleriyle tam anlamıyla bağımlılık yapan bir oyundur. insanı deli eden kısım ise ALTIN KARTAL para birimidir.
Bayan oyunculardan biriyim ve şimdiye kadar bayan oyuncu ile karşılaşmadım.
war thunder'ı oynayabilmek için çokça zamanınız olmalı, ''yarım saat oynayıp kalkarım'' diye düşünmeyin. oturup saatler sonra bile kalkamayabilirsiniz.
Kara kuvvetleri boktur. Tankları world of tankstan kötüdür. Ama uçaklar çok iyi gerçekten. Japonlar manevrada ruslar saldırıda üstün enazından ilk uçaklarda.
kara kuvvetlerini çok denemediğim fakat hava kuvvetlerinde iyi bir performans yakaladığım savaş simülasyonudur. hani o vuracağınız uçakları sizin canınızı sıkan kişiler yerine koyunca çok iyi vuruluyor şerefsizim.
çok sağlam bir oyun,
trailer'i sizi inandırmaya yetiyor.,
,
https://www.youtube.com/watch?v=0-J5Vg0SxLc
Hava savaşında düşman uçaklarini birakip kenardan arkaya sızarak direk kara hedeflerie yonelip bataryalari bomba yağmuruna tuttuğum oyun. Sizden daha sıkı bir düşman uçagi peşinize takilinca çok sikintili oluyor. *
gerçek bi simülasyon oyunu uçak saldırıları havada savaşmak ben oynadım gayet başarılı.
Bir yıl öncesine kadar oynadığım bir oyundu. Dosta güven düşmanada öz güven veriyordum. Bu yüzden kimse benimle aynı takımda oynamak istemiyordu. Gel zaman git zaman oyunda bir efsane haline dönüştüm. Herkes beni f.ck fail ya da f.ck idiot olarak çağırıyordu. Yine böyle bir günün akşamı, yatmadan evvel kendi kendime düşünürken "Bu işi zirvede bırak koçum" dedim ve o gün bugündür oynamıyorum. Ama oyuna yeni başlayacak arkadaşlar varsa şu kaynaklardan faydalanmalarını tavsiye ederim.

- http://forum.warthunder.c...C3%BCrk%C3%A7e-alt-forum/

- http://vide-z.blogspot.co...war-thunder-gunlugum.html

- http://forum.donanimhaber.com/m_60734116/tm.htm
işsiz güçsüz zamanlarımın vazgeçilmezi haline gelmiş simülasyon oyunudur. hava kuvvetlerine nazaran kara kuvvetleriyle daha fazla aksiyon yaşatıyor. zaten biraz strateji oyunlarına yatkınsanız, tiger da gelse silkip atıyorsunuz.
ikinci dünya savaşı temalı herhangibir simülasyon oyununda olduğu gibi yine almanların overpower teknolojisinden doğan "haksızlıkları" önlemek için diğer nationlara yirmi yıl sonraki teknolojileri eklemekten başka seçenek bulamayan yine de gerek efektleri gerek gerçekçiliği ile diğer tüm simülasyonlardan öne çıkan oyun.
Çok zevli bir oyundur. World of tanks gerçekçilik konusunda yanında halt etmiştir. Tanklar da eklenince oyuncu sayısı artmıştır. Oyunda en ince detayına kadar gerçekçiliğe yakındır. Patlama, hasar görme, vurulma, çevre efektleri mükemmeldir. Oyun hakkında fikirlerinizi dinleyen bir yönetime de sahiptir. 2 dünya savaşı temalı en gerçekçi ve en mükemmel oyundur. Tavsiye edilir efenim...
geleceğin oyunudur.
it dalaşı yapmaktan ciğer solduran oyun.
World of Tanks ve World of War Planes ile kıyaslayanlara tükürmek istediğin oyun.
Özetle http://forum.merlininkazani.com/tm.aspx?m=6939 adresinde anlatılan oyun. War Thunder oyununu daha Wings of Prey serisi iken oynamaya başlamış bir abiniz olarak bildiğim taktikleri bir bir videolu, uygulamalı anlatmaya çalışacağım. War Thunder Pay 2 Win sisteminin çalışmadığı nadir MMO uçak ve tank simülasyonu oyunlardandır. Rakip olarak görülen ve gösterilen World of Tanks ve World of Planes oyunları iki fark client isterken War Thunder tek bir oyun ve 6 farklı oyun modu ile her ikisine birden meydan okumaktadır. War Thunder oyunu IL-2 Sturmovik + Wings of Prey + Wings of Luftwaffe + Birds of Steel oyunlarının single senaryoları ve AI tarafından kullanılan kara ve hava birimleride oyunculara kullanılabilir ünite olarak sunan single, co-op ve multi oynanabilen, arcade, gerçekçi ve simülasyon modları ile farklı zorluk seviyelerine sahip eşsiz bir uçak + tank savaşı oyunudur. Sadece simülasyon diyemiyorum çünkü diğer oyun modlarıda HawX ve Ace Combat gibi sağlam konsol ve PC oyunlarına meydan okumaktadır. Oyunda tabiki premium sistem vardır. Ancak bu sistem oyun içi oynanışta bir dengesizlik oluşturmamaktadır. Premium olan araçların muadilleri ait oldukları ülkelerin teknoloji ağaçlarında mevcuttur. Premium hesabı olan bir oyuncu 2 kat deneyim puanı kazanırken 1.5 kat oyun parası kazanır. Muadili World of Tanks'taki gibi premium altın mermi bu oyunda bulunmazken, cüzzi bir miktar gerçek para ile kullandığınız araçları yedekleme imkanınız vardır. Herhangi bir tank veya uçağın premium versyonu normal olan versyona göre %120 veya %250 daha fazla deneyim veya oyun parası kazandırır.
Oyun içi para birimi Gümüş Aslan (Silver Liondur), Altın Kartal (Golden Eagle) para birimi ise oyun içi etkinlik, görev veya gerçek para ile satın alınarak kazanılabilir. Altın Kartal ile premium hesap, premium araç, yedek araç, normal oyuncular 2 sticker kullanıyorken siz 4 sticker kullanabilirsiniz, hızlandırılmış deneyim veya modül gelişimi yapabilirsiniz.
Stickerlar ile uçağınıza bayrak, kaş - göz, köpek balığı ağazı veya poster kızı gibi şeyler yaparak kişiselleştirme yapabilirsiniz. Oyunda 5 ülke bulunuyor ancak şuan için sadece 3 ülkede tanklar oynanabilir durumda. Teknoloji ağaçları ise çok çeşitli ve dallı budaklı. 15 vs 15 kapıştığınız oyunda 4 kişilik takımlar oluşturup oyun içi veya yardımcı raidcall, teamspeak3 gibi iletişim programları ile takım halinde koordineli oynayıp başarılı maçlar çıkarmanız mümkün. Oyunun en büyük artısı, 5 levellik olan Tier sistemi gücünüzü değil kazandığınız para ve tecrübeyi gösterdiğinden dolayı 2 level (Tier)'lik araçlar ile 3-4 level'lik araçlara kafa tutabiliyor oluşunuz. Örnek oynanış:
https://www.youtube.com/watch?v=-KQAs3V-kcM
Oyundaki Level Sistemi:
Tier (Kademe) = Kullandığınız aracın seçtiğiniz oyun moduna göre kazandırdığı araştırma puanı (TP-RP) ve parayı (Güçüş Aslan - Silver Lion) gösteren seviye puanıdır. Tiere göre araç seçerseniz 2-3-4 seviyedeki araçların karşı karşıya gelebildiğini görürsünüz. Tier II Amerikan M4A3 (105) Sherman ile Tier IV Rus ZSU-37 BR 4.7 olduğundan aynı oyuna girer.
Battle Rating (Savaş Reytingi) = Araçlarınızı Tier değil BR'ye göre dizmeniz gerekir. Battle rating karşınıza gelecek rakibin savaş kapasitesini gösteren puandır. Bu puana göre Tier II 4.7 BR'li Sherman'ın karşısına Tier IV 4.7 veya 5.7'lik bir rakip gelmesi çok normaldir. Her seçtiğiniz rating için -1/+1 değer koymalısınız. 4.7'lik bir araç seçtiğinizde karşınıza minimum 3.7'lik bir rakip gelirken maksimum 5.7'lik bir rakip gelir. En çok yapılan hata ise Tier IV Ferdinand (BR 7.0) alıp karşısına Tier V tankları atınca ağlayıp sızlamaktır. Ferdinand'ın karşısına 6.0-8.0 arası rakipler gelir, Tier IV'lük iki tankın yanına Ferdinand koymak diğer iki tankı boşuna harcamaktır.

Özet olarak:
Battle Rating (Muharebe Gücü) karşınıza gelecek rakibin gücünü (Mermi çapı, hız, manevra kabiliyeti vs. vs.),
Tier (Tecrübe Puanı + Gümüş Aslan Kazandırma Seviyesi) ise seçtiğiniz oyun moduna göre kazanacağınız para ve araştırma puanını gösterir.

Tank oynanışını öğrenmek için bu video serisini izleyin:
https://www.youtube.com/p..._AbKp93Z8053_a-QFKs8LubBa
Uçaklarla oynanışı öğrenmek için bu video serisini izleyin:
https://www.youtube.com/p..._AbJS9g9VkGW1ZW3NLtiZXD2A

Oyunun Artıları:
- Single ve Dynamic co-op oynanabilen görevler.
- Muadili World of Tanks ve World of Planes'e göre daha iyi grafikler, daha üstün hasar sistemi, daha detaylı araç modelleri ve efektler.
- Kişiselleştirilebilir ücretsiz, gerçeğine uygun araç kamuflaj setleri.
- Araç kişiselleştirme için ücretsiz ülke bayrakları ve oyun içinde yer alan ülkelerin o dönemde kullandığı çıkartma setleri.
- Premium hesap ve araçlardaki denge.
- Arcade, Realistic ve Simulation oyun modu seçenekleri.
- Muadili WOT'taki hit point sistemi yerine Counter-Strike'daki head shot olayının muadili kritik hit sistemi. (Cephanelikten vurulan tank patlar, pilotu vurulan uçak düşer, kuyruk dümeni hasar alıp kilitlenen uçak gittiği yönde kilitli kalıp kolay hedef olur, yakıt tankı delinen uçak yakıtı bitince düşer vs. vs.)
- Her türlü joystick, joypad, oculus rift gibi uç sistem destekleri.
- Playstation 4 konsol oyuncuları ile aynı sunucularda oynama imkanı.
- 2-3 ayda bir gelen düzenli güncellemeler ile sürekli, uçak, tank ve haritalara yenilerinin eklenmesi.
- Muadili oyun olan WOT'ta bir tank alacağınız para ile burada 3-4 tank veya uçak alabiliyor oluşunuz.
- WOT'ta ve World of Planes'te sayılı slot kullanıp extra slot için gerçek para ödemeniz gerekirken bu oyunda satın alınan hiç bir araç satılamıyor ancak istediğiniz zaman eski veya yeni aracınızı hangar veya garajda ücretsiz olarak değiştirip kullanabiliyorsunuz.
- Oyuna başladığınız ilk 1 ay boyunca her gün ve hafta içi 1.000.000 oyun parasına kadar sürekli oyun içi hediye kazanıyorsunuz.
- Davet ettiğiniz arkadaşlarınızın aldığı level için sizde para kazanırken onlarda ulaştıkları leveller için kazanıyorlar.
- Simülasyon modu Joystick olmadan oynanamıyor ve sadece kokpitten görüş sağlanıyor buna bağlı olarak head tracker olmadan rakibi görmek çok zor. Oyun içindeki kamuflajlar bu modda gerçekten işe yaramaya başlıyor, kırmızı ve mavi rakip ve dost birimleri gösteren imleçler bu modda çalışmıyor ve rakibi göz teması ile görmek zorunda kalıyorsunuz. Beyaz kamuflaj karlı haritalar veya bulutlu havada sizi görünmez yaparken, orman kamuflajları sizi dağlık alanlarda çok güzel gizliyor.
- ilk 20'de bir çok Türk oyuncu ve Clan var.
- Tam sürüm Software Development Kit desteği var ama dökümantasyon zayıf.
- Resmi forumda Türkçe Topluluk Bölümü var.
- Steam versyonu var (Normal Clientin aynısı sadece oyuna girdiğiniz steam arkadaş listenizde oyunda olduğunuzu görüyor).
- Düzenli olarak Gladiators adında resmi turnuvaları yapılıyor.
- Free 2 Play it dalaşı ve tank savaşı oyunlarında 1 numara.

Oyunun Eksileri:
- Rus yapımı olduğunu tank ve uçakların her oyun modunda hissettiriyor.
- Kamikaze yapan dost veya düşman birimleri sizi delirtiyor.
- Türk bayrağını görüp size dost ateşi açan ırkıçılar en nefret edilen oyuncu profili.
- Sarhoş rus oyuncular tank oynarken kendilerini direk belli ediyor.
- Yıl veya cepheye göre yapılmamış olan balans yüzünden 1942 yapımı Me-262'nin karşısına Mig-9'lar gelince insan gerçekten sinirleniyor.
- Resmi forumda video veya screen shot ile bu tür durumları report ettiğinizde Community'de Yetkili olsanız dahi görevinize aynı gün içinde son verilip bir de üzerine ceza veriliyor (Community Helperlıktan atılışım böyle oldu).
- Türkçe dil desteği şuan için google translate'den hallice.
- Filo (Clan) kurmak paralı.
- Rusyadaki Golden Eagle fiyatları Avrupa sunucularındakinin yarısı kadar ama Rus oyuncular Avrupa sunucularınada girebiliyor.
- Tank ağaçları ve ülke çeşidi zayıf.
- Özellikle tanklarda bir çok spawn ve fizik bugı var. Kalabalık haritalarda tek spawn varsa iç içe veya yakındaki bir binanın kayanın içinde doğabiliyorsunuz.

http://www.warthunder.com
g kuvveti yemekten kafayı iyi yapan oyun. oynayan uuser'lar varsa beraber oynayabiliriz.
Savaşta karşıma çok güçlü rakipler çıkartarak beni bıraktıran oyun. Yahu o klasmanda benim sadece 1 uçağım var onla avlarsam bir iki avlıyorum düşünce bitti adam falan vuramıyorum çünkü diğer uçaklarım dayanıksız yavaş manevra kabiliyeti düşük vs. Bu yüzden bir yerden sonra sıktı ve bıraktım. Evet.
Her oyun gibi bu da bağımlılık yapıyor, hiç başlamayın.
kobbitde oynaması zor oyun,bırakıldıktan bir müddet sonra bağımlılığı devam eden oyun.
takım arkadaşlarının intihar saldırılarına maruz kalındığında ise sinir eden oyun.
yüksek dozajlı bağımlılık oyunu.
(bkz: kobbit)
yeniden göklere çıktığım oyun. bırakmıştım, uzun süredir oynamıyordum yeniden başladım. evet, iyi bok yedim.

oynarken arkaya şunu açıp tribe girebilirsiniz.

https://www.youtube.com/watch?v=opP4PcZ7aN4
oyun her şeyiyle dünyada ki en iyi tank/hava simülasyon savaş oyunudur. gerek fizik motoru gerekse detaylar, gerçekçilik. fakat bu oyunda öyle bir şey vardır ki t34 denilen kağıt sovyet tankı tiger tankını paramparça edebilmektedir. gerçekte bir tane tiger tankına 22 tane t34 düşerken oyunda paramparça ediyor. tabii oyunun rus yapımı olduğunu unutmamak gerekir.
Şu aralar piyasadaki en iddaalı uçak oyunu.

Oyun içinde basit bir mantık var inişi,çıkışı iyi olan uçağın dönmesi kötü ; dönmesi iyi olan uçağın iniş ve çıkışları yani tırmanışları kötü oluyor. ( genellikle ) Spitfire lar öyle değil malesef uçağın her şeyi mi iyi hem hızlı hem dönüyor hem tırmanıyor.

Sovyet uçakları efsane topları var(37 mm ve 45 mm gibi ) fakat kemer çok kısa yani 100 top falan atıyorlar. Ulan Spitfire 45 sn aralıksız tarıyor topuyla mermisiyle bitmiyor. Belki biraz düzenleme getirilirse rekabet açısından çok daha güzel olabilir. Her gün güncelleme geliyor oyuna şuna da bi ayar çekiversinler.