bugün

entry'ler (1829)

io last one earth

Bir netflix filmi (bkz: io) post apocalyptiğimsi, seram var biçerim balonum var giderim kafası. Alışılagelmiş kıyamet senaryosu içermekte.

---spoiler---

Micah madem Sam'in babasının çağrılarına karşın yola koyuluyorsun, bu kadar zamandır neredeydin sorarım sana?
"Hele bir dünya yok olsun, bir ara gideriz yeaa." kafasına girmiş bir karakter var ortada, umudun mayalanma süreci uzun sürmüş belli...
Sam'in yapay zeka sevgilisini iki dakikada satması, iki göz yaşıyla rahatlayıp; micah'ın kollarına kendini atmasıda insanoğlunun doğasına ve zayıflıklarına ışık tutar nitelikte. Sonuçta kanlı canlısı var iken, hiç bilinmedik bir gezegene varacak olan arkadaşı (mühendis) bekleyemezdi. insan bir haber verir o kadar mesaimiz var der gibi baktı ve yıkıldı kız. Bu satışa verilebilecek en iyi cevap bu olurdu. Materyal olarak oldukça eksik bir filmdi, oyunculuklar hakeza dümdüzdü, ideallerinize koşun mesajı idare ederdi. Son sahnede çocuğun birden çıkagelmesi biraz güldürdü, "yapamam özür dilerim." diyen adamdı hâlbuki...

---spoiler---

kadıköyde maske yüzünden olay çıkaran kadıköy kızı

Kızın yaptığı tipik baş kaldırı; halihazırda yasak olan, günlerdir, aylardır bas bas bağırılan maske takın uyarısından haberi olmayan kaldı mı? Bunu görmezden gelmek yanlış işte, takacaksın şu maskeyi. Neye karşı kime karşı mukavemet gösteriyorsun, tekme falan sallıyorsun kimlerden alıyorsunuz bu özgüveni. istanbul sözleşmesi çıktı birde tabi.. Herşey mübah oldu, şiddetin kadını erkeği olmaz, hak insan hakkıdır, herkese eşit davranmak gerekir. Bunun arkasına sığınıp, herşeyi yaparım çünkü ben kadınım diye motto olmamalıdır.
bunun arkasına sığınacak niyeti pis bir dünya insan var. Kurallara uymayan diğer sığırlarada aynı yaptırımı uygulamak şart, aksi takdirde yapılan yanlış olur.

16 mart 2020 okulların tatil edilmesi

Sokağa çıkma yasağı ilan edilse anlarım, fakat eğitim öğretimi sekteye uğratıp; diğer bütün alanların kullanıma açık olması, avmler, cafeler vs saçma olacak gibime geliyor. Neler olacak hep birlikte göreceğiz.

anın görüntüsü

görsel

matthew posa

bushcraft videoları çeken shetland cinsi köpeğiyle muhtelif alanlarda kamp yapan bir arkadaş.
aşina olmayanlar fazlasıyla imrenebilir, birde kanalı var youtube'da bir göz atın derim.

görsel

geceleri denizden korkmak

Sarhoş iseniz gece yüzmek güzel açar insanı zemheri misali ayıltır,meşrebine göre değişiyor bilhassa ben gece deniz kenarında oturduğumda tek gördüğüm ve bulduğum kıyıya çarpan ara ara ufak ara ara şiddetli dalgalar; dinginlik ve huzur oluyor.
karanlıktan korkan birçok insan gece denizden ürküyor diyede düşünüyorum,dümdüz bir kara çarşaf;ötesini göremiyorsun, bilinmeyenden korkmaktır buda tamamen içgüdüsel.

öğrenildiğinde ufku iki katına çıkaran şeyler

Bilemiyorum kaç katına çıkarır, velakin karmaşıklığı ve zaman kaybını önlemek adına; yakın bir arkadaşımın yapmış olduğu şeydir,çorabının aynı renk ve aynı çiftinden bir sürü almak ve bu çorapları giymek.
estetik ve zevk anlayışını bir noktada hiçe saymak olsada, çorap lan bu liyakatmı hak ediyor deyip. görünse ne görünmese ne hesabı giymekte haddinden rasyonel geliyor bana.
Hem zamandan aynı zamanda kargaşadan kurtarabilir eğer çok hareketli bir hayat sürüyor iseniz.
Sahi çorap lan bu.niye bu kadar çok yazdım.

anın görüntüsü

görsel
Ne yaptım ne ettim yavru doğanı kurtarttım valla,karşı blokta 4. Kat balkonunun ağlarına takılmış yavrucak,işin kötü tarafı ev ahalisi evde değil;alt katındakiler evde imiş oda allahtan.
hayır hangi akla hizmet balkonuna bildiğin balık ağı gibi ağ çekiyorsun ve tatile giderken ağı orada bırakıyorsun. neymiş boktan püsürden korumak amaçlıymış hayvan ölecekti ölecek. ben görmesem o hayvan gün sonunda can vermiş olacaktı itfaiyeyi aradım gelin diye onlarda şahsi mülkiyet olduğu için ev sahibinden izin almanız gerekir diyor ulan ne izini ölecek diyorum izin al diyor.En son kapıcıyı bulduk kuzenimle beraber iş eldiveniyle kurtarmasını rica ettik,yavrucak şu an emin ellerde uzun süren uğraşlar sonucunda.
Az can,çok can demeden kurtarmak lazım her varlığı.Birdaha takılmaman dileğiyle güzel kuş.

hdp yi baraja taşıyan vatan haini chp liler

Allahın suriyelisi için mehmetçiği şehit eden piçler düşünsün önce onu suriyeliye kendi evladından iyi bakıyorsun,savaştan kaçan suriyeli vatandaş için mehmetçiğini feda ediyorsun halifesin ya edersin mehmetçik bol tabi.4 yıldan fazladır başkanlık ile zaten yönetilen bir ülke olarak günden güne yerin dibine batan bir ekonominin yaratıcısı düşünsün.
Bugüne bugün muhalefete destek olunsun sırf mecliste iktidar az mv soksun diye,asla ama asla vatan hainlerine oy vermedim vermemde analarını önüme katayım.ama asıl manzara şudurki hdpnin dağda verdiği zararı ne yazık ki çomar hükümeti misliyle vermiştir bu ulusa. umarım şişik laflarını boş iddialarını hayata geçirirler.

tespih el sakızıdır

Vallahi sakızımıdır,gazozumudur bilinmez ama tespihi ele alıp saatlere sokaklarda avel avel gezmenin bir manası yoktur,günümüzde kolpa işine dönüşmüştür hele hele her mecrada reklamları atılınca,canlı yayında açık arttırmalar mı dersin kampanya yapanımı dersin her ipini koparanın “abieee bak kehribar aldıım” demesimi Koleksiyon yapanlara hiç sözüm yok koleksiyonu yapılacak nadir materyallerden biri.

burnunda sümük görülen insan nasıl uyarılır

Nezaketen vücut diliyle önce kendi burnuna dokunursun,mal mal hareketler yapmaya başlayınca karşı taraf elbet noluyoa ya noldu burnumdamı ne var? Sorularını soracaktır sonrası malum.

anın görüntüsü

görsel
Deniz yatağına gel ya,açık denizlere yelken açarım la ben bununla. yataklıktan çıkmış bu vergi levhası lazım.

onur can özcan

Genç yaşta ölüm haberi gelmiş şarkıcıdır.Her genç ölüm gibi üzmüştür,iyi insanlara göre değil dünyamız allah rahmet eylesin yakınlarına sabır ve başsağlığı diliyorum.

uyku düzeni

Doğanın içinden gelen,tabiat ve yaşam döngüsü kadar doğal olan düzendir,doğayı bozar isen misli ile geri döner ağıza tükürür.

oruç

insanımızın çok yanlış anladığı ve hakeza yanlış uyguladığı nefsi terbiye,beden nizamı,ibadet 1 ay farz kılınan iş.
Herşeyden önce koca koca tabuları var bizim insanımızın kalıplaşmış mottoları.
Orucu aç kalmaktan ibaret sanan insanlar var bu ülkede ve oruç tutmayıp oruç hakkında “aç kalıyorsunuz durduk yere,salaksınız” diyen ikinci bir überzeki taife var bu iki taifede kuştan böcekten daha akılsız,kuş uçabiliyor biryerden kurtarıyor yani.
Bugün iftar vakti sofralara bakıyoruz sultan sofrası anasını satayım,o uçan kuşun sütü bile var sağıp getirmişler o derece.
Ama hala otobanda mendil satan kar kış,yağmur demeden bir lokma ekmeğin peşinden koşan gariban hala aç yatıyor.Geda insanlar hala sıkıntı çekiyor,gecekondusunda virane evinde yarını nasıl çıkaracağını düşünen insan hala aç.Bu oruç değil inanın değil.Adam sahurda oruç iken açlık çekmemesi adına yağlı besinler tüketiyor ya,sonra diyor ki;sahurda şunu şunu... yapalımda tok tutsun bak şiimdii ? Yahu maksat açlığı hissetmen değilmi bilader,abla,teyze gardaş adın herneyse ne yapıyorsun sen?
iftar vakti geliyor bir hışımla sofralar kuruluyor sanki kuranda o saat, o dakika ,o sofranın kurulması farz kılınmış gibi sanki böyle bir ibare,bir emir geçermişçesine kuruyorlar oda yetmiyor,hertürlü geç kalacağı iftar vaktine trafikte arabalarıyla diğer insanların canını tehlikeye atıp kural,yol yordam dinlemeyen tipler var bu ülkede tutma kardeşim orucu.az biraz allahını seviyorsan tutma yahu deli kardeşim.oruç dediğin mevzu seni aza tamah etmen günden güne az ile geçinmen açlığı sadece aç kalarak anlaman değil aç gibi karnını doyurabilmen ve sofranda aç insanlarada yer verebilmen için şart koşulan birşey.
Kurbanda mamafi böyle bir ibadet ama ne yazık ki oda oruç gibi yanlış algılanan ve uygulanan ibadetler arasında et stoklama bayramıda denilebilir ülkemizde.

annihilation

Artık mutasyon bazlı kurgular görmek birçok film ve oyun adına normal karşılanıyor ve fazlasıylada ilgi çekici bir noktada anatomimiz ile ilintili çünkü jeotermal felaketleri baz alan birtakım hikayeler. herşey acı çektim,öğrendim,değiştim üçlemesinde gidiyor.
Çağımız dünyasıda bu hipotezi destekler nitelikte doğrusu.internette bizi değiştiriyor her ne kadar mutasyona uğramasakta zihnimizi ve bedenimizi yönlendiriyor bu bağlamda bir kohezhona ihtiyacımız olduğunu düşünmüyorum. inanç,sevgi,öfke gibi duyguları her türlü değiştirebilen yönlendirebilen bir dünya ağından bahsediyoruz ne denli zararlı zararsız olabileceği fazlasıyla açık uçlu doğrusu.
bu ilerleme üçkeninde sirküle olan binlerce çelişkili fikir,bilgi,görsel payansız bir arşiv bir depo. *
Düşündürücü bir temel üzerinden birçok konuya değinmesi açısından ufku açıcı nitelikte olmuş bu kesin,ama rasyonellikten uzak çok sahneye yer verilmiş yinede bir göz atılmalı diye düşünüyorum. *

kim ulan bu saadettin köpek

Tarihte selçukluyu ciddi anlamda geri düşüren moğollar ile samanaltı su yürüten mevcut düzeni düşürmek adına hertürlü kozunu oynayan;devletin işlerini oyalayan, gözü yükseklerde kibirli emirlerden en bilineni herhalde.
ilhanlı zamanı emirler vardır birde devlet içinde herzaman hainler,satılıklar var idir elbet o dönem içinde farklı değildi.Şayet olmasalardı bugün bambaşka bir anadolu coğrafyasına bakıyor olurduk belkide.
Dipnot:saadettin koopek’i tarihte gıyaseddin zehirleterek öldürmüştür misilleme yapmıştır.

anın görüntüsü

görsel
ikinci bir şans kazanmak, ilk şansı kaybetmek demektir.

anın görüntüsü

görsel

geceleri sokakta havlayan köpekler

Azda olsa doğa kanununun devam ettiğinin indikatörü,bir gram doğallık var soktugumun şehirlerinde onada köstek olup bozmayın,neymiş efendim beyefendiler hanımefendiler rahatsız oluyorlarmış havlama sesinden falan. o yüzden sokak hayvanlarının(sokak köpeklerinin) sokak hayvanı ne demekse amk? Ev hayvanı diye birşey mi var.köpeğin yeri dışarısı elbet bu gayet doğal ama sırf tasmalı değil diye,künyesi yok diyede piç muamelesi görmek zorundamı. ezilmeye,itilmeye aç bırakılmayıda hak etmiyor bu hayvanlar. asıl biz insanlar araçlarımızla,her geçen gün artan tüketimimizle gerek doğanın gerek her türlü habitatın,kaynakların birşeyine koyuyoruz. Ama hala yakınan bizleriz çünkü tamah bilmeyen pis bir nefsimiz var kibirimiz var..
Köpek köy yerinde huzurdur biliyormusunuz kırsal bir alanda ücra bir köyde hele hele etrafınız açık bozkır ise ova ise onun havlaması size güven verir,size olan sevgisini gösterir sevgisi alarm olmuştur hayvancıağzın çünkü tanrı onu öyle programlamıştır bunu seçemez bundan daha güzel ne olabilir..