bugün

ntv'de haberleri takip ederken arasıra yemek programına denk geliyorum. tabiki karşımda da vedat milor. gittiği restorantlarda önüne koyulan çeşit çeşit yemekler hakkında yediğinden az yorum yapması, tabağın dibini görmeden karar verememesi, yemek ağzında ardında kovalayan varmış gibi ağzı dolu konuşmaya çalışması; kendine gurme demesi kadar ironik..
(bkz: sonradan gurme)
aç karnına izlenmemesi gereken biri olduğu aşikardır. nitekim çok lezzetli ve pis yemek yer; yemek yerken kendinden geçer, kameralara aldırmaz.
vedat milor gurme olduğunu zaten söylememektedir. ancak adamın bence kendisine gurme demeye hakkı vardır. adam gittiği her yerde baş şeften daha çok şey bildiğini kanıtlıyor. e daha ne olsun. sonuçta bu bir tv programı ve ben zevkle izliyorum. devam.
aç bir gurmedir.
(bkz: vedat milor vs mehmet yaşin)
ikisi de değildir,
----
Vedat Milor neredeyse dünyadaki iyi üniversitelerin hepsine bir uğramış. Galatasaray Lisesi'nden sonra Boğaziçi Üniversitesi Ekonomi Bölümü'nü yüksek şeref derecesi ile bitirdi. Bir dönem London School of Economics'te eğitim gördü. Amerika'ya Berkley Üniversitesi'ne gitti, sosyoloji doktorası yaptı. Bir dönem tezi için Fransa'ya gitti. Doktorası bitip askerliğini de yapınca Dünya Bankası'nda işe başladı. iki yıl süren görevinde bir süre de Kemal Derviş'le çalıştı. Sonra Brown Üniversitesi'ne, sosyoloji bölümüne asistan profesör olarak girdi. Princeton'da Institute For Advanced Study'ye davet edildi, bir yıl misafir öğretmenlik yaptı. Bitmedi, Stanford'da hukuk okudu. ilk yüzde 10'a girerek bitirdi. Aynı okulda yardımcı profesör olarak çalıştıktan sonra bir ara bir şirketin hukuksal işlerine baktı. Daha sonra Georgia Tech Üniversitesi'nde, halen süren öğretim üyeliğine başladı. Milor orada politik ekonomi, istanbul'da Koç Üniversitesi'nde de uluslararası ilişkiler dersleri veriyor.
-----
budur.
açtır efenim. bildiğin açtır. siz tokken bile bu adamı izliyorsanız, yemekleri öyle bir yerki sizinde iştahınızı kabarttırır.
ne açtır ne toktur. ben gurmeyim efendim diye de bas bas bağırmamaktadır.gezmiş olduğu yerlerdeki yemekleri; yurtdışı ve yurtiçindeki diğer işletmelerin lezzetleriyle kıyaslamaktadır. hangi yemeğin yanında hangi sosların, salataların, içeceklerin tercih edilebileceğini söylemektedir. evet fevkalade de imrendirmektedir kendisini izleyenleri. belki kimilerine kabaca görünebilir,
gerektiğinde yemeğe ekmek banıp, etlere elle hücum etmesi. ama adamın derdi sadece lezzetlerden haz almak. "balık, kebap, kelle bunlar yenir elle" kültüründen gelmektedir neticede. yesin efendim. afiyet olsun. silsin süpürsün de.
bir gurme zaten her zaman aç olabilmeli. kendisi yemek anlatınca ben yemek yemiyormuşum kardeşim, biz de pilav falan yiyoruz kendi çapımızda diyor, kendisine saygı gösteriyorum.
(bkz: )
bilidğin açtır. adam akşam yemeğini çıkartmak için geziyor bütün mekanları. yaptırdığı paketlerde cabası.
bilemedigim durumdur. lakin izledigim programlarinda kibar olmaya calistigini ancak ellerinin cok titredigini gordugum kisidir. sanirim acliktan titremiyor. birde mehmet yasin vardir ki yuzde doksandokuz nokta sifir actir efendim. mehmet yasin kadar igrenc yemek yiyenini gormedim. mehmet i izle sonra vedat i izle. mehmet bence dogustan actir.
bilemedigim durumdur. lakin izledigim programlarinda kibar olmaya calistigini ancak ellerinin cok titredigini gordugum kisidir. sanirim acliktan titremiyor. birde mehmet yasin vardir ki yuzde doksandokuz nokta sifir actir efendim. mehmet yasin kadar igrenc yemek yiyenini gormedim. mehmet i izle sonra vedat i izle. mehmet bence dogustan actir.
(bkz: vedat milor un yediğini bütün köy yemedi)
(bkz: gel de gurme)
milli açtır kendisi.
adam oturmuş yemek yerken yiyişine hasta kalan biri program teklif etmiştir. Hepsi bu. Ayrıca açtır. Sürekli açtır. bir doymadın birader.
http://tr.wikipedia.org/wiki/Vedat_Milor

cevabı burada bulunabilecek sorudur.***
(bkz: yaran başlıklar)

adam konya'lı olunca boğazına düşkün açlıktan iştahından dolayı çok isabetli bir meslek seçmiş kendine.
daha beterdir. hem aç hem gurmedir.
ne zaman tv'de denk gelsem, tabakdaki yiyecekleri iştahla mideye indirmesinden anladığım kadarıyla; cevap: b şıkkıdır.
adam, filmlerindeki erol taş kadar aç. öyle bir yemek yemek mi var ya.
evinde doğru düzgün yemek pişmeyen kişinin edecek küfür bulamadığı anadan doğma açtır. fakat meslek seçimi dolayısıyla takdir edilecek kişidir.
kendisi zaten kabul etmiştir bu olayı. bir röportajında ben gurme değilim gurmanım demiştir.
gourmand: fransızcada obur.