bugün

insanı derin düşüncelere itmeyen birdurumdur. demek ki onlar öyle mutlu.
2001 krizinden sonra tutunacak dal arayan halkın artık saplantıya dönüşmüş alışkanlığıdır.
Edit: düzeltme. uyarı için troll geldi hanım'a teşekkürler.
genel anlamda doğrudur.

istanbul'u ele alırsak istanbul'un nispeten nezih ve zengin ilçeleri hep chp alır. nispeten daha varoş ve fakir ilçelerde ise akp alır.
gelir durumu az vatandaşların kandırılma eşiğinin düşük olmasıyla alakalıdır.
akp'nin aldığı oy cehaletle doğru orantılıdır.

dinim bana yeter, gelişmesem da olur mantığının hüküm sürdüğü yerleri silip süpürdü akp.
parayı veren düdüğü çalar mantığıyla, makarna ve kömürle gözlerine şerit çekilmiş olmalarından kaynaklanan sıkıntı olsa gerek.
Ak partinin genel siyaseti, onlar zengin siz fakirsiniz ayrımı yaparak biz zenginin değil fakirin yanındayız diyerek aslında yaptıkları kendi zenginini yaratırken fakiri daha çok fakirleştirmesi ve buna bahane olarak ise önceden nasıldı bakın şimdi nasıl demesidir. Sabah sekiz akşam 10 çalışan Bi adam her kanalda bunu gördüğünde vay be adam iyi şeyler yapmış diyecektir tabiki. Kimse bunlar cahil bunlar fakir demesin. Adam çalışmaktan belini doğrultup Bi gün yatamıyor be kardeşim. Bu insanın anlayacağı şekilde biri çıkıp anlatmıyor ki adama bak böyle böyleydi böyle olduk diye. Chp aristokrat konuşuyor o adamla anlaşamıyor. Güvendiği akp ise adama diyor ki cehape kotu tu kaka. Adam da oyle düşünüyor. Doğru mu? Hayır. Savunuyor muyum? Hayır. Ama Gerçekler bunlar ve yadsınamaz. Sözde çok bilen enteller zaten adamları takmıyor. Gördüğü yerde sen cahilsin ne anlarsın git akpye oy ver deyip geçiyor. O adamın anlatacağı şekilde kimse anlatmadığı için kendine yakın gelen partiye oy veriyor. Ak parti din siyaseti yapmıyor ayrıca. Dini on plana çıkarıyor evet. Ancak din siyaseti işe yaramaz bu toplumda. Chp 1946da denedi din siyasetini, yemedi. Acaba neden? Açın araştırın biraz dostlar, öğrenin. Ak parti din siyaseti değil ötekileştiren siyaset yapıyor, Müslümanlar Bi yere diğerleri Bi yere demiyor. Söylediği şey ben fakirdim fakirin halinden anlarım deyip fakiri daha da fakirleştiriyor. Ama fakire zenginleşmiş gibi göstertiyor. Durum bundan ibarettir. Müslümanım. Ak partili değilim. Chpli değilim. Herhangi bir örgüte üye değilim. Siyasi görüşüm yok. Tamamen objektif bakış açısıdır.
Kendisini zeki, kulturlu, zengin, sanan salak tiplemerin bahanesidir.
sevgili yazarlar, sözlükte sohbet ettiğim güzel insanlar, bu yazıyı okuyan herkes, öncelikle sizden özür diliyorum bunları yazdığım için. doldum iyice.

--spoiler--
sikeyim sizin ayrımcılık yapan taraflarınızı.
--spoiler--

lan geri zekalı 12 yıldır akp'ye oy veren herkese makarnacı, kömürcü, varoş, cahil, fakir, koyun vs. diye nitelendirmekten başka bir şey yapmadın. göt kılı bile dedin lan. itin götüne soktun adamı. evet, sen. sözüm sana. ey beyin fakiri sana soruyorum, sen akp'yi düşürmek istiyorsun madem, ayağına çelme takarak mı düşüreceksin? devrim mi yapacaksın, "ülke zaten sıçmış durumda, biraz da ben sıçırayım." diyerek? sen adama her gün hakaret et, koyun de, aşağıla, hor gör; sonra da yavşak gibi gel bu adamdan oy iste. caps lock tuşu çalışsaydı da "yavşak" kelimesini büyük büyük, gözüne soka soka yazsaydım. bu yaptığın politika yüzünden akp 12 yıldır anamızı belledi zaten.

bir tane de büyük hıyar var, şu ana muhalefetin lideri, bildin değil mi? bir de partisinin altına yazdırmış "türkiye'nin birleştirici gücü" diye. bak yine ağzım bozulacak. ulan sen değil miydin, mitingde "makarna iktidarı bunlar." diyen?

yahu kardeşim, insanın hiç mi beyni basmaz? hiç mi düşünmez, "ulan ben akpli olsaydım, bana bunlar söylendiğinde partime daha fazla bağlanırdım." diye? s.ke sürülecek akıl yok derler ya hani, hah işte sen o'sun.
sebebi salt aşağılama değildir. hakareti yiyen kazansa zaten chp kazanırdı. chp'liler akp'lilere makarnacı, kömürcü cahil diyorsa; akplilerde chp'lilere orospular, dinsizler ve gavurlar diyor...

sebep yukarıda bir yerde güzel açıklanmış, akp'nin milyonlarca fakir seçmeni, akp'nin yarattığı bir avuç zengini gördükçe ülke gelişti zannediyorlar. ekonomik sebebi bu. moda deyimle algı oyunu yapıyorlar. sosyal sebebi ise bir iki cümle ile anlatılmaz.

ama hakaret ediliyorlar ondan gidip akp'ye oy veriyor onlarda mantığı zayıf, lise düzeyinde.
Semt bazinda degerlerndirildiginde dogru olan bir onerme olsa da, aksi de mumkun olabilmektedir. Rte tabiri caizse fakir edebiyatina hakim bir kisilik oldugundan bu bahsi gecen kesimi etkilemistir. Ama bunda onceki hukumetlerin bu kesimi -hor goren- tavri da etkilidir. Onceki hukumetlerin aksine rte bu kesime seslenmistir,islamcilikla alakali degildir. Adam yaptigi politikayla amacina ulasmistir gorunurde. Ancak hatri sayilir bir ust tabaka da kendi cikarlari dogrultusunda akp'yi desteklemektedir.
fakirler insan sayılmadığı için seçimlerin tekrar edilmesi gerekir.

(bkz: kesin bilgi yayalım)
haklı olarak yaptıkları harekettir. beyler ben ümraniye'de yaşıyorum. varoş denince akla ilk gelen yerlerdendir. ben küçükken ümraniye o kadar kötü bir yerdi ki, sokağa çıkmaya korkardık. sapığı, çöplüğü sürekli boktan birşeyiyle gündemde olurdu. sokaklar delik deşikti. her gün en az 2 saat elektrik kesilirdi. bu adamlar geldi ve çalıştı kardeşim. halk hizmet gördü. şimdi ümraniye'nin bütün sokakları ve caddeleri yenilendi. elektrik neredeyse hiç kesilmiyor. 2 sene sonra metro geliyor. şimdi bu adamlar bunu bırakıp da chp'ye mi oy versin. ki çöplük patladığı zaman chpli belediye vardı ümraniyede. siz zengin muhitlerden ahkam keserken buraları bok götürüyordu. şimdi sokaklar tertemiz. çöpler düzenli toplanıyor, çöpçü günde 3 kere sokağı temizliyor. gecekondu diye birşey kalmadı. evimize yakın küçük eski bir sağlık ocağı vardı. bu adamlar gelir gelmez onu onarıp, genişlettiler. şimdide yıkıp yerine 5 katlı poliklinik yaptılar. bahçesini de çocuk parkı yaptılar. insanlar maceraya girmek istemiyor gençler. herkes şunu iyi biliyor. iktidar kimse, kendine oy veren belediyelere güzel bütçe veriyor.
Başka çıkış bulamıyor da 4yıl okudu diye, bir sigortalı iş kıvırdı diye kendini üstün görme temayülü, he he senin oyun daha bir oy, daha bir güzel oy.

Eğitimlisi, varoş olmayanı, bilmem nesi, chp ile mhpye oy veriyor sa, bu daha berbat bir durumdur.
bunun sebebi chpnin genelde sosyete kesime hitap etmesidir akp yapip hepsine hitap ediyor en azindan secim sonuclari oyle diyor.