bugün

ingilizce bir kelimedir.geniş anlamda güncelleme anlamına gelirken dar anlamda ise bilgisayar donanımı konusunda yapılan güncellemeler bütünlüğü anlamına gelir.
ingilizce yükseltme manasına gelen kelime.
zıttı için:

(bkz: downgrade)
havayollarında mil puanı karşılığında economy class biletin business class a yükseltilmesi işlemidir.
bir üst versiyona geçmek olarak ifade edilen ingilizce kelime...
2018 yapımı bilim kurgu. hafif matrix hafif terminatör hepsinden biraz var. fena film olmamış. daha iyi oyuncularla daha iyi bir film olabilirdi. yine de iyi bir film diyebilirim. türü severler beğenecektir.

https://www.imdb.com/titl...99752/?ref_=nm_flmg_act_1
Leigh Whannell'in yazdığı ve yönettiği sci-fi altyapılı aksiyon filmi. Eşiyle birlikteyken saldırıya uğrayan Grey Trace, karısını saldırıda kaybetmenin yanı sıra belden aşağı da felç olmuştur. Günün birinde bir milyarder bedenini geliştirecek deneysel bir tedavi teklif eder ve intikam serüveni başlar. Açıkçası bu derece iyi bir film olacağını hiç tahmin etmiyordum. iyi bir bilim kurgu filmi yapmak için 100 milyon dolarlık para değil iyi bir fikre ihtiyacın var. Finali açık şaşırtmalı bitti devamı gelir diyeceğim ama hasılat ve popülerlik çok düşük maalesef. cyberpunk bir atmosfer yaratabilecek bir bütçe olsaydı kült olabilirdi. izleyin.
Son günlerde izlediğim en güzel filmlerden bir tanesi şaheser mi hayır değil ama kesinlikle izlenecek güzel bir film olduğunu rahatlıkla söyleyebilirim. Özellikle bilim kurgu sevenlerin kaçırmaması gereken güzel sürükleyici heyecan temposu yüksek ayrıca yapay zeka bize hükmetse ne olurdu sorusuna da cevap veren farklı bir film olmuş. Sanırım ilerleyen zamanlarda büyük bir kitle tarafından sevileceğini düşünmekteyim birde sonu itibarıyla devamı gelecek gibi bitti umarım olur. Ben izlerken çok keyif aldım aksiyon sahneleri de tatmin ediciydi. Mutlaka izlemek için şans tanıyın.
transhümanizm fikrini güzel bir uygulamayla bizlere gösteren film. muhteşem ötesi diyemem ama gerçekten güzel bir filmdi. bazı sinema salonlarında uygun fiyata bilet bulabilirsiniz. fırsatınız varken bu filmi sinemada izleyin.

son 3-4 aydır izlerken keyif aldığım nadir filmlerden oldu. ki vizyona giren hemen hemen her filmi sinemada seyrediyorum.
Fena olmayan ama herkesin belirttiği gibi aşırı da iyi olmayan 2018 çıkışlı film.
Tema olarak aslında Cyberpunk bir havaya sahip, fakat film bunun yerine daha açık tonlu bir tema kullanmayı seçmiş. Muhtemelen bütçesizlik fakat değişik bir hava, neden olmasın.
Spoiler vermeden şunu diyebilirim, film izleyicisinin çok uzak olmadığı şeyleri güzel bir biçimde ele alıyor.
Spoilersız son bir şey daha diyeceğim, eseri sci-fi yapan detaylar açıklanmıyor pek, mucize kafasıyla ilerliyor.
izlenebilir, fena olmayan bir iş olmuş. Ama beklentinizi yüksek değil, ortalama seviyede tutmakta fayda var.
uzun süreli black miror bölümü gibi. Bilim kurgu filmlerinde dozu ayarlamak gerçekten çok zor sanırım insan aklı siktir lan böyle film mi olur dediği anda film sıçıyor. Bu filmde ise yer yer siktir lan dediğiniz çok yer var.
Müthiç bir senaryoya sahip bilim kurgu filmi.

Öneri: filmi kesinlikle altyazılı olarak izleyin.
ben yarısına kadar izledim sarmadığı için bıraktım belki sonra fikrim değişebilirdi ama beğenmedim. filmi zorlama buldum. klasik amerikan tarzı bir olay olur adamımız süper güçlere kavuşur önce şaşırır sonra keyfini sürer ve sonunda kötü adamları aklar. yine eyvallah ta başroldeki adama hiç ısınamadım bok gibi oyuncu amk.
Ben böyle filmleri severim normalde ama bunu yarısına kadar izleyip sikeyim yapacağınız filmi deyip kapattım, kafam güzel diye mi öyle oldu acaba?
olum bir tek ben mi anlamadım lan dediğim film.

maşallah herkesin ayküler tavan. yalnız film güzeldi. devamını bekliyoruz.
(bkz: chuck) , (bkz: venom), (bkz: transhümanizm)

aslında aklın yolu bir, film insan vücudunun değişen veya hedeflenen dünya için yetersiz kaldığını ortaya koyuyor ve bunun çözümünün de insan makine etkileşiminin biyolojik entegrasyonla birlikte olarak yapılabileceğini öngörüyor her zamanki gibi. filmde (bkz: stem) bir yere kadar karar destek sistemi olarak yer alsa da aslında tamamen yönetici rolünü korumak üzere çalıştığı ortada. transhümanden de üstün transmachine var. ve bu makine kendine rakip bir makine de istemiyor hayatta kalma ya da var olma riskini azaltmak için rasyonel olan ne varsa yapmaya zorluyor kendini aslında bu da hayvani bir özellik gibi. kendisine rakip olabilecek bir bilgisayar sisteminin diğerini nasıl etkileyebileceğini fisk ile yaptığı dövüşten anlayabilirsiniz. sonuç olarak makinenin duygusu olmaz fazla bağlanmayın, insan ne kadar fayda üzerine iş yapıyorsa yapay zekalı sistemler de bunu yapacak ve hesaplama güçleri de bizden fazla olacağı için bizden güçlü olacaklar ve bizim onlara sağlayacağımız fayda için uzun dönemli çıkar planları yapmalarına gerek olmayacak eli güçlü olan plan yapmaz sadece yapar ve sonucunu da acı şekilde görürsünüz. sonuçta film iyiydi belki daha iyi olabilirdi ama bütçenin az olduğu söyleniyor ve buna göre iyi iş çıkarılmış. ikinci filmin çıkacağı da ortada ve merakla bekliyorum.
Bilim kurgu sevenlerin hoşuna gidecek, 2018 yapımı "upgrade", gerçeklik etkisi ile izleyicisini içine çekiyor. Düşündürücü, yaratıcı fikirlerle çekilmiş sahneleriyle iz bırakan filmlerden.
"yapay zeka bir gün kontrolden çıkar mı, çıkarsa ne olur??" sorusu zaman zaman sorulur filmlerde. bence asıl sorulması gereken "kontrol zaten kimin elinde?" ya da bir diğer soru "kontrol neden var?"
gelişen teknolojiyle insanlık olarak git gide kontrol altına alındığımızı farketsek bile, üzerimize serpilen ölü toprağından gözümüzü açamıyoruz artık.
matrix'e gömülüyoruz.
bilenler hatırlar:
-Matrix nedir?
-kontrol.
2018 yapımı avustralya yapımı, bilimkurgu filmi. benedict hardie yan karakter olarak inanılmaz iyi bit oyunculuk sergilemiş. diğer oyunculuklar çok kötü. anladığım kadarıyla bütçede oldukça düşük. yine de senaryo çok iyiydi. nedense bana district 9 hatırlattı. bu arada zeki çocuğu oynayan eleman tato zirvesinde mekfurenin yazdığı yazar arkadaşımıza acayip benziyor.
neyse izlenilebilir bir film işte.
harika bir aksiyon filmi olmasının yanı sıra konusu da güzel bir film.
bilim kurgu olmasına rağmen gerçeklikten kopmaması harika olmuş. bazı klişelere takılmazsanız son yıllarda çekilen en güzel filmlerden biri diyebilirim. ikincisini bekleyenlerdenim.
logan marshall-green çok iyi oynamış. Özellikle aksiyon sahnelerindeki beden dilini kullanışı çok etkileyici.
yönetmen Leigh Whannell'i de ayrıca tebrik etmek gerekiyor. oyuncu seçimi , çekimler çok iyi.
Som zamanlarda izlediğim zevkli filmlerden ayrıca oyuncunun performansı hat safhada.
gayet güzel film, bence izleyin kesinlike sarar.
Sağlam film. Başroldeki eleman da yan sanayi tom hardy bu arada net bir şekilde. Ama konu başta klişe gibi gelse de aslında hikaye ilginç baya.
Kurgu tarzında izlenebilecek güzel filmlerde.