bugün

united nations educational, scientific and cultural organization.
birleşmiş milletler eğitim, bilim ve kültür örgütü.
birleşmiş milletler'e bağlı uzmanlık kuruluşu. eğitim, bilim ve kültür alanında uluslararası işbirliğini gerçekleştirerek dünya barışına katkıda bulunmak amacıyla 1946'da kurulmuştur.
http://www.unesco.org.tr/
2007 yılını mevlana yılı ilan etmiş olan kuruluş.
(bkz: unesco dünya miras listesi)
birleşmiş milletler örgütü'ne üye ülkelerin bilim, kültür ve sanat alanındaki çalışmalarına yardımcı olan kuruluş.
1981 yılını atatürkün doğumunun 100. yıl dönümü şerefine katılımcı tüm ülkelerin imzaladığı anlaşmayla atatürk yılı olarak ilan eden kurum.
uluslararası eğitim, bilim ve kültür teşkilatı.
2009'u katip çelebi yılı olarak ilan etmişlerdi. 2011 yılını da evliya çelebi olarak ilan edebilirler.
son yıllarda, kentsel dönüşüm adı altında tarihi alanların çeşitli inşaat ve gayrimenkul kodomanlarına peşkeş çekilmesine karşı hayli sert tavır almış olan kuruluştur.
(bkz: sulukule)
ama nafile tabi.
Birleşmiş Milletler Örgütü' ne bağlı özel kuruluş. Kuruluşun adı " Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü" anlamına gelen " United Nations Educational, Scientific and Cultural Organization" sözcüklerinin baş harflerinden oluşur. 1946 yılında kuruldu. Merkezi Paris' tedir. UNESCO' nun amacı eğitim, bilim ve bilgi alışverişi alanlarında uluslararası işbirliğini, tüm insanların bilgi ve kültürlerinin artmasını, insan haklarının güçlenmesini sağlamaktır. Çalışmaları Asya, Afrika ve Latin Amerika ülkelerine temel eğitim malzemeleri sağlamaktan, önemli metinlerin çevirisine kadar çok geniş bir alana yayılmıştır. En önemli katkısı, az gelişmiş ülkelerde eğitimin geliştirilmesi ve yaygınlaştırılması konusundadır. 124 üyesi bulunan UNESCO' nun organları genel kurul, yürütme konseyi ve sekreterliktir. Genel kurul, yılda bir kez bütün üyelerin katılmasıyla toplanır. Yürütme konseyinin 34 üyesi vardır.
filistin'in tam üyelik talebini oylamak üzere bugün toplanacak birleşmiş milletler bilim ve kültür örgütü.
bugün paris'te filistin'in üyelik başvurusunu oylayarak kabul etmiş birleşmiş milletler'in eğitim, bilim ve kültür kurumu.
filistin in üyelik başvurusunu kabul ederek bazı karaktersiz ülkelerin tepkisini çekmiş kurum. zaten halay başı olarak ilk önce amerika* desteğini çekerek mali yardımda bulunmayacağını açıklamış. ardından amerika nın yancılarından kanada. medeniyet işte tek dişi kalmış canavar.
2013 yılını haritanın 500. sene dolayısıyla piri reis yılı ilan eden örgüt.
utanmadan fransa cumhurbaşkanı'na afrika halklarına yapmış olduğu katkılardan dolayı ödül verecek zavallı kurum. ulan daha yeni libya'yı bombalandırdı adamlar. ne kadar ahlaksız insanlar bunlar, allahsızlar.
eskişehir'imize 2013 unesco somut olmayan kültürel miras başkenti ünvanını veren kurum...
--spoiler--
Türkiye'nin teklifiyle ismail Bey Gaspıralı'nın ölümünün 100. yıldönümü UNESCO'nun anma ve kutlama yıldönümleri programı kapsamına alındı.
--spoiler--
somut olmayan kültürel miras listesine son olarak 2013 de türkiye den ; türk kahvesi ve geleneğini almış olan kuruluş .
UNESCO; Şehirleri ''Kültür başkenti'' seçebildiğiniz gibi ''''Olmasa da olur şehri, tarak gibi şehir, korumaya değmez şehir'' olarak da seçebilirsiniz.
(#24238318)
(bkz: herkes için eğitim)
atatürk tanımı;

Atatürk, uluslararası anlayış, iş birliği, barış yolunda çaba göstermiş üstün kişi, olağanüstü devrimler gerçekleştirmiş bir devrimci, sömürgecilik ve yayılmacılığa karşı savaşan ilk önder, insan haklarına saygılı, dünya barışının öncüsü, yaşamı boyunca insanlar arasında renk, dil, din, ırk ayrımı gözetmeyen, eşi olmayan devlet adamı, Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusudur.
Mescidi aksa'ya dev vinç kurup onbin yıllık eseri iç edene sesi çıkamayan örgüt.
https://www.birgun.net/ha...l-balgat-tan-geldi-288676
UNESCO adına çalışınca, BM adına da çalışmış oluyor muyuz? *
Gündemdeki Haberler
güncel Önemli Başlıklar