bugün

"uludağ sözlük e yasal işlem başlatılması" olayından sonra farklı boyutlar kazanmış sözlüktür.

artık tartışan yazarlar birbirlerinden adres falan istemeyecek ve birbirlerini mahkemeye vereceklerdir.*
entrylerimi günlük hayattaki arkadaşlarımın yazarlardan daha çok okuduğu sözlük.
3 gün önce zirvebox' a girmesi için açılan zirveyi hala onaylamayan modlara sahip sahipsiz sözlük.
içerisinde forum tarzı entrylerin çokça göze çarptığı sözlüktür. elbette yazar çoktur ve her an entry girilmektedir ve bu entrylerin sözlük formatında yazılıp yazılmadığını konrol etmek zordur lakin bu durum sözlüğün kalitesine ve formatına halel getirmektedir. dikkat edilmesi gereken bir durumdur.
dal taşak ortada başlıklar açınca , suya sabuna dokunmayan ama format dışı başlık açılınca hiç bir şey olmayan yer . abim derdi de inanmazdım. herif haklıymış . daha bu sabah allahsız kitap hırsızı ile şu dialogu yaşadık ;

- sence bu başlığı açsam nolur

+ neyi

-hadi birbirimize dava açalım

+ silerler

- yooo

+ben silerdim ne ki bu şimdi ?

- ama bak türkiye'ye ait bir tabuyu eleştirsen . Başka bir ırka özgürlük isteğini yazsan. gibi gibi şeyler yazsan silerler .

+ neden

-çünkü burası türkiye hehehe . klavuzu salça olanın burnu ketçaptan çıkmaz imiş .
sadece oylanmadığınızı söylediğiniz entrylerinizin oylandığı sözlük.
an itibariyle erişemediğim sözlük. haileyle ktunnel'dn bağlandım.
çok değil bundan en fazla bir sene öncesine kadar her gün girdiğim de belli başlı yazarları takip ettiğim, bugün ne yazmış lan ipne diye heyecanla okuduğum güzel bir sözlüktü...

sonra ne oldu... zall efendi ve moderasyon çetesi bu adamları bir şekilde küstürdü ya da kaçırdı... he bir de kalite düştükçe, kalabalıkk arttı, kalabalık artıkça paracıklar zall'ın cebine aktı...

sözlük endüstriyelleşti, eski amatör tadı kalmadı...
Nesil kavgalarını hiç sevmeyen, nefret eden, hatta tepki gösteren birisi olarak söylemeliyim ki altıncı ve yedinci nesillerin bir türlü uyum sağlayamadığı sözlüktür. bu uyumsuzluk acayip bir kalitesizlik ve kirlilik yaratıyor.
anayasa mahkemesinin anayasa paketi ile ilgili kararını açıkladığı ve ortalığın karıştığı, bir kesimin anayasa mahkemesi yetkisini aştı anayasaya aykırı davrandı dediği, diğer bir kesim ise anayasanın değiştirilemez maddelerine aykırı olan yasa önerileri ile ilgili esasa girmesi anayasa mahkemesinin görevidir dediği bir akşamda neşesinden hiiç bir şey kaybetmeyen oluşumdur. görsel

edit : imla
gittikçe türkçü sözlük'ün altyapısı gibi çalışmaya başlayan, büyük bir düşüşe geçtiğine inandığım, düşünce özgürlüğünün çok ama çok zayıf olduğu, an itibariyle bir aylık kafa iznine çıktığım sözlük. zaten ondan sonra da banlanırım büyük ihtimal.
geliştirilebilen, bu yüzdende günden güne büyüyen hayat tecrübeleriyle yoğrulmuş internet sözlüğü.
sözlükler içinde altyapısı en sağlam olanı.
kimseyi taklit etme çabası olmayan, içinde çok kaliteli yazarları bulunduran sözlük.
bir takım sempatizanların da beğenmediği sözlük olma yolunda ilerliyormuş. ahlaksızlık yapan, sağa sola saldıran köpeklerin bile soğuduğunu duydum son zamanlarda sağdan soldan, zor durum. neyse ki son zamanlarda bünyesindeki şerefsizleri uzaklaştırmaya başlamış olan sözlüktür.

düşünce özgürlüğü deyip milletin anasına avradına söven şerefsizlerin olduğu bir sözlük zaten çekilemez bir mekan olurdu.
acayip türkçü sözlüktür, kekolar ısrarla terkedebilir burayı, daha modern bir ulu sözlük için lütfen başka dağa gidin.
atıp tutarken mangalda kül bırakmayanların " yargı " lafını duyduğu andan itibaren kafa iznine çıktığı sözlüktür.
*
sanal sözlüklerde yazılar attırmaya 2004'te ekşi sözlük'te en ilkel haliyle başladım, o lanet yerde uçak kaçak bloklu çaylak derken yarısı içerde yarısı dışarda 2006 martına kadar sürdü, 2009 eylülüne dek adımımı dahi atmadım. itü sözlük'te özellikle görsel tasarım açısından en mükemmel hâlini gördüğüm ve inci sözlük'te sınırsızlığına şahit olduğum türk mucizesi sanal sözlükçülüğün yönetim hızı ve işlevsellik bakımından ulaşabileceği son noktayı ifade ettiğini rahatlıkla söyleyebilirim.
sözlük formatına aykırı entrylerin artık sıradanlaştığı sözlük.
trolleri şutlamak yerine trollere ayar verenleri şutlayan sözlük. hit sağlayıp para kazanma çabasında bir yönetime veya moderasyona sahip.
dün itibari ile beni yazar yaparak yayın hayatının en doğru işine imza atmış olan sözlük.***
durduk yere çıkış yapıp duran sözlük. üye girişi yapıp durmaktan bi hal olduk.
şayet bilgi içerikli entry yazdıysanız, yazacaksanız baştan söyleyeyim - kimse yazdıklarınızı asla ve katta oylamaz- neden biliyo musunuz? kurduğunuz cümlelerde yavşaklık, ibnelik, sululuk içeren sözcükler barındırmıyosanız kimse sizin yazdığınız entryi okumaz bile. adam bilmiyo ki senin ne yazdığını, neyden sözettiğini falan oylasın.

şimdi hiç eliniz eksi butonuna gitmesin abicim boşuna. oylamıyosunuz. yapmıyosunuz bunu. ha buraya oylanmak için mi entry giriyoruz? elbette hayır. tek arzumuz okunmak. bunun farkında olmak, hissetmek belki. hepsi bu. o yüzden kalkıp da - biz oy için entry girmiyoruz, biz okunmak için başlık açmıyoruz - demeyin yemezler. yemem. yediremezsiniz. ibneliğin alemi yok.
ha aranızda bu şekilde düşünenler varsa aranızda açın word'ü orda yazın yazın kaydedin. amaç ne oylanmak ne okunmak ya. o bakımdan.

bir dedikodu furyasıdır almış başını gidiyo hocam burda. kimin eli kimin cebinde, enseye parmak göte şaplak kaç tane insan var ise hepsi geliyo kulağıma bir bir. hakketen korkmaya başladım pek yakında kendi hakkımda da bu tür söylentiler duyacağım diye. bi düşünsenize -- duydunuz mu zeytinli kek kendi kendine özel mesaj atıyomuş meğersem, aaaa deme kız zaten beklenirdi ondan da öyle bişiy. bi garipti sanki değil mi? - .....diye sürer gider bu. allah korusun. şeytan kulağına kurşun lan. adamın alnını karışlarım.
adam olun, efendi olun lan. insanların kuyusunu kazmayın arkasından. şu nalet sözlüğe bel bağlayıp da tuhaf kıskançlıklara girmeyin. sırf bu kıskançlıkları yüzünden oturup karma çökertme, nickaltı karalama planları yapan ibneler.. şey pardon insanlar tanıyorum ben. gülsem mi, sinirlensem mi bilemiyorum böyle gençleri görünce. aman yareppim ne yalanlar, ne iftiralar, ne entrikalar. i-na-na-maz-sı-nıııızzz. o derece yav.

bir de uzun zamandır beni uyuz eden, içimi gıcıklayan, sinirimi bozan bi durum var. gruplaşıyosunuz olm siz. evet! evet !! itirazın mı vardı aslanım!! bildiğin grup yapıyosunuz lan burda. yalan mı? şşşii sana diyorum? yalan mı söylüyoruz burda?

bana uyuz oluyosun, beni kıskanıyosun, beni çekemiyosun. amenna. seni anlayabiliyorum. ama niye ayşe'yi, fatma'yı bana karşı kışkırtıp benimle düşman olmalarına temel sağlıyosun. hayır bu arkadaşlar da o kadan gerizekalı, malak tipler ki ''bu kadar saçma bişeye maşa olabiliyolar''

salak olmayın arkadaşlar, kimsenin kötü emellerine alet olmayın, bu tür saçma şeylere hizmet edip prim vermeyin. kullandırmayın kendinizi lan.
(bkz: uludağ ın fakirleşmesi)
6. nesile kadar idealdi (mesela ben) 7. nesili almayaydı iyiydi ama...
özel mesajlarla küfür eden "bazı" yazarlara tolerans mı uygulanıyor diye düşündüğüm sözlüktür. bir derdim var kısmından ulaşmama ramen hala bir adım atılmamakta. umarım moderasyonla şeref mantığımız aynıdır. en azından öyle olmalı.
güncel Önemli Başlıklar