bugün

kesinlikle desteklediğim fikirdir. fakat unutulmamalı köprüyü geçene kadar ayıya dayı diyenler de olacaktır.
Destek Verilmesi gereken bir konudur, Başlığı açan yazar Arkadaşı Tebrik etmek de gereklidir.

(bkz: Teşekkürler)
sadece açılan başlıkların incelenmesi bile büyük ferahlık getirecektir. kurula destek vermeyi ihmal etmemelidir.
her önüne gelenin yazar yapılmaması amaçlı kurulması gereken bir kuruldur, destek verilmesi gerekendir.

ayrıca geç kalınmıştır.

Denetlenmesi de moderasyon tarafından sağlanabilir.
(bkz: bana kurulu toplayin)

saka bir yana sozlugu edebi bir kategoride barindirabilecek fizibilitedir.
uludağ sözlük' ü üst nesil yazarlardan duyduğum ilk günlerine döndürebilecek uygulamadır. desteklenmelidir.
olması gerekendir, desteklenmelidir..
desteklediğim kuruldur. kesinlikle olmalıdır hatta mevcut yazarlar için bile kullanılabilir.
içine yeni yazarların da dahil edilmesi gereken ve incelediği kişilerin içinde birinci nesil yazarlar ve modların da bulunması gereken kuruldur.

bu yapılmadığı ve sadece üye adaylarının ve yeni üyelerin geleceğini eski üyelerin belirlediği bir kurul, sözlük içinde bir proleterya gibi davranarak sözlüğü içe kapatıp kendi görüş ve hissiyatı doğrultusunda yönlendirebilecek, sözlükte kulis faaliyetleri yürütülerek yeni üyelerin sözlüğe katılımını sınırlayan bir oligarşik yapılanmaya neden olabilecektir.
size fikrinizi soran mı oldu ?

imza;

ismail alpen

bir başka deyişle zall
seviyeli başlık açılmasına katkı sağlayabilecek bir durumdur, zira ekşi sözlükle kıyaslandığında sol taraftaki başlıklar çok kalitesiz kalmaktadır.
geçen gün ismail ile muhabbet ediyoruz konu yine sözlüğe geldi, sevmez muhabbetini yapmayı ama geldi bir şekilde...

- ya hacı çoluğu çocuğu aldınız yazar yaptınız...
+ siktiret sözlüğü, benim arabanın temmuz pulunu almayı unutmuş salca.
- onun görevi mi ?
+ görevlerinden sadece biri.
- başka ne iş yapar ?
+ yengenin market alış verişini, çocukların çukalatasıdır bu işler işte.
- temmuz pulu çok gecikmiş, ceza yersin !
+ moonlight sonata'yı aradım o aldı. 1750 tl olmuş.
- tabi ferrari olunca normal be abi, moonlight sonata ne iş yapar abi ?
+ o biraz aksi, her dediğimi yapmıyor. kırmaz ama.
- peki yeniler ?
+ ayakkabıları boyuyorlar, masamı siliyorlar ufak tefek ayak işleri işte.
- sözlük ?
+ siktiret sözlüğü, salla ya.
- abi çoluk çocuk yazar oldu, her yer liseli ?
+ hepsi para demek onların, ben temmuz pulunu nasıl alırım sonra ?
+ sen de haklısın abi.
iyi güzel fikir de, denetim kurulu da ne olursan ol yine gel ve saçma salak yaz, yeter ki yaz, mantalitesine sahip kişiler olacaksa bir işe yaramayacaktır. o kuruldakileri kim seçecek sorununu da halletmek gerek.
güzel fikirdir.
- hangi kriterlere göre seçileceği meçhul bir kurul anladığım kadarıyla. zall mı diyecek yani "sen sen sen bir de sen. yeni yazar alımı denetim kurulusunuz. sen gelme ayı." eğer zall seçerse süper olur. moderasyondan hepimiz çok memnunuz, malum onları da zall seçmiş.

- hangi kriterlere göre puanlama yapacaklar o da muallak gibi görünüyor. tam uludağ sözlük'e göre yani. sözlük muallak kriterlere alışkın ne olsa.

- bu kurul başarılı olmazsa, seviye düşmeye devam ederse kim hesap verecek? başlığı açan beyefendiyi sözlükten mi uçurucaz bu mudur? hadi daha kötüye giderse durum? fikri veren arkadaş neyin sorumluluğunu almaya çalışıyor? neyin kafası bu?
tc kimlik no almalarını istiyorum.
- uludağ sözlük yeni yazar alımı denetim kurulu kurulcakmış nny*?
+ o değil de, höşmerim tatlısı balıkesire özgü bi tatlı mıydı ya ??
- tabi evet aaabi!!
+ o zaman eyiyimiş o eyiymiş..höşmerim de kateylermiş içine daha iyi olurmuş ama neyse o eyiymiş yani...
herkesin katılması gereken durumdur.
8. nesile bakıldığında mutlaka dikkate alınması gerekir.
deteklenmesi son derece makul olacak kuruldur. hatta; içinde bulunmak istediğim kuruldur.

her şey bildiğimiz gibi düzenli bir şekilde gitmiyor elbette, çarpık bir düzen el atıldığı gibi düzelmeyecek; en aza indirgeneceğinden şüphem yok. birçok kişi bundan şikayetçi ise; fikiri ortaya atan yazar arkadaşımıza da bu konuda destek olmak düşer. abuk subuk 'ya tutmazsa! fikir beyanında bulunanı mı asacağız?' demek saçmalık.

eleştiri yapanların, bu konu hakkında olumsuz tepkilerini kendilerine saklamalarını rica ediyorum. sözlüğü sözlük yapan yazarlardır, doğru. fakat; duyarlı yazarlardır. toplumsal mesajımı da vereyim de sonradan bik bik edilmesin arkamdan.
destekteklenmesi gereken oluşum.
her şey sözlük için.
fakat şöyle bir gerçek var ki: popüler olmak. bu uğurda moderasyon aykırı yazarlara göz yummakta. yani adam dikkat çekiyor diye yazarlığı silinmiyor. üye alımları düzelse bile güllük gülistanlık olamayacak buralar.
bu projenin hayata geçirilmesi durumunda; kurulu oluşturacak yazarları, moderasyon seçmemelidir kesinlikle.
iki lafı bir araya getiremeyen, format katili yazarları kurul üyesi olarak görmek gibi tezat durumlar oluşabilir zira.

ciddi bir biçimde uygulanacaksa, benim de desteğimi almış projedir.
kime göre ve neye göre seçilecek bu kurul.

moderasyona kalacaksa bu iş salla gitsin.
şakirtleri almamaları gerektiği halde onları içeriye alan kurul.
geç kalınmış bir uygulama olmakla beraber desteklediğim bir uygulama.