bugün

Türklerin müslüman oluşunu sadece lise kitaplarında okumuş insanların sanrısıdır.

on binlerce türkün kuteybe bin müslim tarafından ağaçlara asıldığını bilmemekten kaynaklanır.
salaklıktır. ama neden zorla kabul ettirilmeye çalışılan bir dini kabullenmişlerdir daha doğrusu benimsemişlerdir, bu salaklık değil de nedir? yoksa islam ın gerçekten doğru yol olduğunun mu kanıtıdır? tartışılır.
kılıç zoruyla din değiştirilir mi?
çok çok sabetay edilir. ya da soyadı değişimiyle kalır. milyonlarca nüfusu 100 senede müslüman yapmak kolay değil.
Elhamdülüllah müslümanım. Ancak yanlış bir düşüncedir. Bir ihtilal, inkılap, değişim gibi olaylar yaşanırken, biri diğerine gül uzatarak, hem kişiliğinde, hem yıllarca kafasında oluşturulmuş kalıpta, hem de ruhunda olacak, böylesine * büyük bir değişimi sağlayamaz. Ha tamam, daha hoşgörülü davranmıştır diyebiliriz. Ama güle oynaya olduğuna inanmak sanki "ben aslında eskimolardanım la biliyon mu?" demekle eşdeğerdir. *
kılıçla da lazer güdümlü topla da olsa islamla şereflenecek kadar büyük bir millete mensup olduğumuz için daha çok sevinmemizi gerektirecek deneme, önerme.
kimisi de öyle çabuk kabul etmemiştir.

(bkz: türgişler)

aklıma gelen edit: islam o kadar hak dinidir ki türkler de doğru ırk olduğundan hemen kabul etmişlerdir gibi bir düşünceye bel bağlayan insanlar olabilir. boylar mücadele vermiştir islam karşısında, bazı boylar hristiyan olmuş (ki yanlış bilmiyorsam, kabul edilen ilk semavi dinlerden hristiyanlık vardır) bazı boylar yahudi olmuştur. islamı kabul eden ilk boy, karluklar olarak geçer. tarih kitaplarında bunun sebebi, abbasilerin ırkçı bir anlayış göstermemesi, türklerin de bu durum karşısında hemen bu dine atladığı şekilde ifade edilir.

iki türlü de saçmadır. sen bir şeye inanıyorsan, niye yeni bir din geldi diye hemen atlarsın.
sen bir şeye inanıyorsan, karşı taraftaki inancı ancak; "tamam inanıyorum abi, vurma!" şeklinde kafanda, içinde sindirirsin.

teori (saçmalıkları gözardı etmeyelim): bilindiği üzere, uygurlarda kurultay tarafından maniheizm kabul edilmişti, uygur halkı da dolasıyla ya budist ya da maniheistti. (hanedan öyle söylemişti zira)
karluklar ve abbasiler anlaşma yapmış ve karluk şefine, "sen bu adamları müslüman et, karşılığında..." demiş olabilir ve hükümdar şahıs sayesinde, altında barınanların başka din seçeneği olmamış olabilir bu durumda. bu ihtimali düşünmezsek, evet, diyebiliriz ki "sanki güle oyna" gibi gelebilir bize türklerin müslüman oluşu.

önemli edit: ateist olmama rağmen objektiflikten yanayım ve sonuç olarak, edindiğim bilgiye göre de yabancı kaynaklarda da gerçekten orta asya'ya askeri güç kullanmaya gerek kalmadan islama geçildiği yazmaktadır. bu yalnızca müslüman türklerin ya da sadece müslümanların bakış açısı değil anlaşılan. dikkate alınmalı. ama doğrusunu söylemek gerekirse, ben türgişlere katılırdım.
(bkz: müslüman olarak dünyaya gelmek)
Doğru olduğunu düşündüğûm eylemdir abbasi halifelerinin uyguladığı politikalar yumuşak bir siyaset değildi gayet sertti fethettikleri yerde ki herkesi müslüman olmaya zorlamışlardı. ama onlar gittikten sonra kendilerine yakın olduğu için islam ı seçen türki cumhuriyetler yok mu tabi var.
kitaplarda yazandan başka tarihi öğreneceğimiz bir yer yoktur malesef.

ateist tarihçi der ki, türkler kılıç zoruyla müslüman oldu.

müslüman tarihçi türkler güle oynaya müslüman oldu.

orta yolcu tarihçi onlar zaten tek tanrıya inanıyorlardı. baktılar müslümanlık güzel. hoşlarına gitti. kabul ettiler.

yani velhasıl. 1000 yıl geçmiş üstünden. kim nerden bilecek. bir şekilde kabul edilmiş ve 1000 yıl sonra hala kimliklerimizde islam yazmakta.

ha şöyle ki: 1000 yıl önce nasıl kabul ettikleri umrumda değil. şimdi elhamdülillah müslümanım. çünkü kendimi daha iyi ifade edebildiğim bir din daha tanımadım. her anlamda.
yanılgıdan ibarettir, o dönem için adam öldürmek, katliam, araplar için kulağa sıradan geldiğinden midir yoksa arapların hayvanlığındanmıdır bilemiyorum ama hiçbir insan salak gibi yeni din geldi bizim dinimize de yakınmış diyerek din değiştirmez..
Yabancı bi ülkeden gelen bir insanın Türk kadınlarının giyim tarzını yaşam tarzını gördüklerinde,müslüman olup olmadıklarını sorup,müslümanız denilince neden böylesiniz o zaman diye şaşırdıkları konu.
Türklerin müslümanlaşması 800lü yıllardan hatta daha öncesinden 1500lü yıllara kadar uzanan uzun bir zaman zarfıdır, bu yüzdendir ki Türklerin hepsi ne kılıç zoruyla müslüman olmuştur ne de hepsi güle oynaya. Örneğin ben kara tatarım. Benim soyumun müslümanlaşması teee Timur sonrasını bulur. Lakin Talkan ve Curcan katliamları da bir tarihi gerçektir burada bir kısım Türk gerek köleleştirilerek gerekse baskılarla müslüman olmuştur.

Ayrıca Türkler hani özgürlükçüydü niye müslüman olmuşlar geyikleri yapılmaması gereklidir, O zaman Uygur Türklerinin hepsi çinlilere kendilerini katlettirsin, Irak Türkmenleri Kürtlere kendilerini öldürtsün.

Ya istiklal Ya ölüm sloganı boş bir slogan değildir, Milletin bağımsız olmadıkları takdirde orta vadede toplu imhası manasına geldiği görüldüğü zaman kullanılmıştır ve koşullar sağlanarak Milli mücadele tam olarak başlatılmıştır malca düşmana atılarak değil.
açıkçası bu doğru ama bana sorarsanız hristiyan olmaktan daha iyidir,ki büyük ihtimalle arapları savaşlarda yenebilseydik ilk zamanlarda bizde hristiyan olabilirdik macarlar gibi

ama müslüman olmamızda iyi değil tabi,türkün peygamberi cengiz hanlar,bilge kağanlar olmalıdır...

çünkü türk olmak,müslüman olmaktan çok daha zordur...
"türkün peygamberi cengiz hanlar" olmalı . . . . hala cengiz hanı türk zannedenler var ne denir ki!?..
Lan emevilerin bok yemesidir o 4 halife dönemi bittikten sonra emeviler arapları üstün millet sayar türkleri kışkırtır. 100 yıl sonra türklere müslümanlığı gerçekten anlatan millet sayesinde güle oynaya müslüman olmuştur.
mike tyson ıda hapishanede bir müslüman evire çevire döverek müslüman etmiştir.

allah onu döven kişiden razı olsun, dünya agır siklet boks şampiyonunu döverek müslüman etmiştir ve malik abdülazizdir o şimdi.
konar göçer yaşam süren türklerin islam yaşantısını banimsemesinin zorluğu düşünülürse pek de islamiyeti güle oynaya kabul etmeyeceğini görmek gerekir.şamanizm türkler için en ideal dindi o zamanlar.her şey doğadaydı çünkü.gök tanrı,su tanrı vb.türklere islamiyet anlatılırken namazın nasıl olacağı ,kaç vakit kılınacığından söz edilirken tepki şu olmuştur rivayete göre."peki yerleşiklerde mi beş vakit kılacak." bu bile türklerin güle oynaya müslüman olmadıklarının göstergesidir.
gaflet ve dalalet içersinde olmaktır.

halbu ki türkler kelime-i şehadet getirerek müslüman olmuşlardır. çok şükür ki müslüman olan ataların torunlarıyız.
müslümanlıkta 'er' kişiye bahşedilenleri (!) düşününce güle oynaya kısmı abartılı olmayan söylemdir.
bunu inkar edenler beyinlerini yeterince kullanmayanlardır. mantığa sahipseniz düşünün; hangi toplum inandığı dini hiç bir şey olmamış gibi kendi isteğiyle değiştirir?

kılıç zoruyla değiştirmedi diyenler; sizler şu an inandığınız dini toplu halde değiştirmek ihtimali ile karşı karşıya kalsanız nasıl davranırdınız?
(bkz: gizlenen gerçek türkler nasıl müslüman oldu) - başlığında irdelemiştim vakti zamanında. verdiğim linkte çok uzun bir yazı vardır. mutlaka okunması gerekir.

http://www.facebook.com/p...09826579054119&type=1
tarih bilgisi lise kitaplarının dışına çıkmayan bireyin sanrısı.

biri gelmiş demiş'ki ne

--spoiler--
müslüman olun çok güzel din, nemaz felan var, böele kurban kesiliyo, sonra cıma... cuma günleri bayram, ooo daha neler neler. hem tek tanrı var, kolay yane. hem sizin dinde tek tanrılıymış hacı...
--spoiler--
Binlerce türk öldürülmüş, kadınlar tecavüze uğramıştır sırf müslüman yapılmak adına "vicdanlı" müslümanlar tarafından.