bugün

al sat üzerine kuruludur. geliştirme yenilik getirme vb. şeyler bulamazsınız.
bunu alam on katına satam. özeti budur.
deprem oldu-insanlar harıl harıl sağlam ev arayacak- dur kiralara ve nakliyata zam yapayım

mantığındaki ticaret anlayışıdır. allah kahretsindir.
Anlayışınızı sikeyim dedirtir. Hangi birini anlatsam?
Altı kâğıt
Nasrettin hoca; çarık satarken, altı kağıt altı kağıt diye bağırmaktaymış.Adamın biri altı kâgıt verip bir çarık almış. Sonra yeni aldığı çarığın altından su aldığını fark etmiş. hocaya gelmiş sattığın çarığın altı kağıtmış yırtıldı demiş.
Nasrettin hocanın cevabı;
- Ben satarken altı kâğıt dedim olmuş.
Misali, sanki.
Kazıklamak, tokatlamak.
günü kurtarayım zihniyeti var.
online alışveriş sitelerinde'de aynı durum.
onlarca reklam verirler satış yaptıktan sonra seni tanımazlar.
Tamamen kurtlu baklanın kör alıcısı hesabıdır

Sen almazsın 7,88 $ a ama elbet bir keriz gelir 499 lira verir.
Üretmiyorum çünkü almanya, ABD, Fransa, ingiltere den zenginim. Yraaami zenginsin.
allah, kitap, hayırlı cumalar-kandiller ile düdüklemek üzerine kuruludur.

evrakta vadeyi ne kadar geçe itelersem o kadar iyi olur mantığıyla üreticinin amına koyma üzerine de kuruludur.

verdiği sözleri yerine getirmeme ve ne hikmetse namus sözü veriyorum dese de namussuzluk üzerine kuruludur.

vesselam belki bir suçu yok vatandaşın ancak piyasayı bu duruma getirenlerin allah cezasını versin.
türkiyede ticaret anlayışı diye bir şey yoktur. örneklemek gerekirse berber olmak için, terzi olmak için, marangoz olmak için çıraklık belgesi kalfalık belgesi ustalık belgesini almak zorunda bırakan sistem; tacir olmak için hiçbir belge, eğitim vs almanızı talep etmez. türkiyedeki ticaret anlayışının en büyük problemi budur.