bugün

Devletlerin dinleri olmaz, bireylerin dinleri olur. Din insanlar içindir kurumlar için değil.

edit:gün geçmiyor ki bir başlık daha başımıza kalmasın sevgili seyirciler.
devletlerin varlığının kabulu olan anayasada "türkiye müslüman bir ülkedir" yazmamasından mütevellit yanlış bir zırvadır.
devletin dini yoktur, buna laiklik denir.
demek suç teşkil eder.
(bkz: Türkiye nin namaz kılarken çekilen fotoğrafları)
atatürk sayesinde din devleti olmaktan kurtulan ülkem için, böyle bir şey söz konusu değildir.
türkiye, vatandaşlarının % 99'unun kafa kağıdının din hanesinde islam yazan bir ülkedir. dersen belki yerim, ama onu da bir düşünürüm.

tek tek sordun herhalde sen kime ne olduğunu...
devlet ile ülke arasında farkı bilmeyen genç arkadaşların karşı çıktığı gerçek.

müslüman ülke değilizde islam konferansına zevk olsun diye mi katılıyoruz?
tüm dünya türkiye'ye müslüman ülke derken yanlış mı biliyor?
ülke ile devlet arasında bir farkın olmadığını bilmeyen kuyruk acılı gençlerin s.çtığı aforizma.

http://tdkterim.gov.tr/se...imay&kelimesec=066812

edit: bazı bünyelere laf söz anlatmak deveye hendek atlatmaktan daha zordur. deveyi dahi eğitirsin ama bunları eğitemezsin. halbuki aynı coğrafyadan gelir ikisi de; ama deve daha elverişlidir eğitime öğretime!
89 yıldır tartışılan ve hala bir sonuca bağlanamayan en önemli sorunlarımızdan birine her zamanki gibi bir bakış.

189 yıl sonra açılması muhtemel başlıktır.
din insan içindir, devlet için değildir. devlet herkese eşit uzaklıkta olmalı. tabi ki demokrasiyi ve laikliği içselleştirmiş devletler içindir bu sözüm. yoksa debelenir dururuz işte böyle, 1 adım ileri, 2 adım geri şeklinde.
geçen vakit gazetesi dahil bütün müslümanlar belçika'da bir türbanlı milletvekili oldu diye heryeri ayağa kaldırmışlardı. adamlar "belçika hristiyan bir ülkedir" demediği için sevinç çığlıkları attınız. şimdi burada tutturmuşlar "türkiye müslüman bir ülkedir" diye. işte islam dünyası bu yüzden adam olamıyor. kabul edemiyorsunuz bir türlü farklılıkları. boşuna değil bu koruma refleksi insanlarda. bıraksak yapacaksanız hakikaten şu ülkeyi %100 müslüman.
ülkeyi devlet zanneden veya ona inananlarca kabullenilemeyen gerçek.
ülke; devlet, halk ve vatandan oluşur. bu üç yapı ülkeye aittir.
devlet; bir ülkeyi yöneten kamuya ait kurumlara verilen genel isimdir. ülke yi oluşturan ögelerden sadece biridir.

deveye hendek atlatmak zor olacağından bir örnek yazalım..

devlet; giderlerini karşılamak için ülke çapında vergi toplar.
ülke; giderlerini karşılamak için devlet çapında vergi toplar.
bu iki cümle aynı anlama geliyor diyen varsa ben size ne diyeyim?
türkiye müslüman, hrıstiyan, musevi, alevi, dürzi, bektaşi,süryani vb birçok inancın yüzyıllardır içiçe geçtiği bir inanç cennetidir.
ülkeyi coğrafi ve sosyal bir anlamda düşünürseniz, makul bir genellemedir. hiç kimse gocunmasın. ha ülkeden kasıt eğer o yüce kurumlar ağası "devlet" mekanizmasıysa, adama bu laf sonunda "değaaassiktir ordan" çekerler. zira devletimizin dini yoktur.

ha bir de ülkeyle devlet arasında fark yok diyen bir takım zevat türemiş. kendilerine state ile land ayrımı konusunda ben bilgi veremeyeceğim şimdi, üşeniyorum.
ve kıyamete kadar da müslüman kalacaktır şeklinde devam edecektir. *
(bkz: ne diyem mahmut mu diyem)
türkiye resmen "doğan görünümlü şahin"dir.
türkiye'nin müslüman bir ülke olduğunu söylemekle tüm gayri müslüm vatandaşların, bu önermeyi kabul ettiği taktirde türkiye cumhuriyeti devleti'ne karşı düşmanca bir tutum serggileyeceği de kabul edilmiş olur, ki bunun kabulü de büyük ahmaklıktır heralde... fakat şöyle denebilir: "türkiye çoğunluğu müslüman bir ülkedir."
(bkz: acik onerme)
komünistlerin bir türlü olmayan beyinlerine sokamadığı gerçektir. evet, türkiye değil sadece, türkler müslüman bir millettir. müslümanlığı kafkasya'ya, balkanlara, orta asya'ya götürmüş olan, müslüman bir millettir. türklerin kurduğu ve yaşamakta olduğu türkiye de müslüman bir ülkedir.

laik türkiye müslüman değilse, seküler fransa da katolik değil, hatta din düşmanı.
(bkz: bsg çay koy)
türkiye müslüman bir ülke değildir.

nerde yazıyor türkiye'nin müslüman olduğu?? kuran-ı kerim?? t.c anayasası??

doğrusu şöyle olmalı;

türkiye;müslümanların çoğunlukta olduğu bir ülkedir
yanlış bir tümce. doğrusu şu olmalıydı: türkiye, müslümanların çoğunlukta yaşadığı ama buna rağmen en çok haksızlığa uğradığı ülkedir. şapka giymem diyen adam asılır mı be birader?
türkiye müslüman geçinenlerin ülkesidir...
türkiye din alıp satan dinciler tarafından yönetilen tamamen bağımlı, müslüman soslu bir ülkedir.