bugün

Ozellikle istanbulda tum trafik ışıklarında çocuklar ciddi problem oluşturuyor. Ilerleyen döneme korkarım sorun yetişiyor.
Türkiye'ye ilk getirdiklerinde herkese anlatmaya çalıştığım şeydir.
Türk dilencilerin şikayetçi olduğu durum. Malum piyasayı etkilediler diyerekten artık çalışmaya başlayanlar bile olmuş.
ak trollerin görmediği gerçek.
sokaktan yükselen gerçek sestir. sorun hızla büyümektedir. duraklar caddeler suriyeli dilencilerle dolup taşmıştır. halk bir süre sonra bunları sıradan dilenci olarak görüp para vermediğinde güvenlik sorunları artacaktır.
en buyuk sorun varliklaridir.

Turkiye kisisel farklilari sindirememisken etnik ve kulturel farkliliklari kaldirabilecek bir ulke degil.

Bir otuz sene sonra beyaz turkler, balkan gocmenleri, kurtler ve araplardan olusan bir nefret cemberine donusecegiz.

Cok farkli cok degisik bir kulturden gelen adamlari kabul etmek dogru degildir. Birakin olsunler. Zaten savastan kacip da gelmisler. Kacmasalardi. Ya da uyum saglayabileceklerine bizi inandirsalardi.

Mesele irk degil. Yasayan diger irklara karsi uyumsuzluklari. Niye onlari sirtimiza yapalim.

Her yerde olan bir suru turk, ukranyali vs. Var. Hepsini mi toplayacagiz. Zaten got kadar istanbulda adim atmaya yer yok.

Hirsizlik o kadar artti ki her kamera dolu. Adim basi bir kamera goruyorum, kenar mahaleler bile kamerayla izleiyor. Kim bu hirsizlar dilenciler.
üzücü olan durum. besle kargayı oysun gözünü misali. tamam yardımcı olalım bakalım ama abi her yerdeler ve bıktırdılar. devlet bunlara diyo
- birader al çocuklarını git hataya orda sana bakı. adam gidermi ? istanbul dilenerek kazanacağı paranın haddi hesabı var mı tabi gitmez.
devlet baba bu işe bi el atsorun daha fazla büyümeden.
sorun değil gözlerimizin önünde yaşanan dramdır..

çıkarcı şerefsizin biri yıkılmak üzere olan ahırını kiralamış bi aileye (kendiliğinden yıkılacak bi harabeyi bile kiralamak nedir ya?) .. çalı çırpı toplayıp yemek pişiren bir kadın var, birilerinin kullanmayıp verdiği kap kacaklarla.. camiden su taşıyor evine.. taşıma suyla yemek yapıp, temizliğini yine taşıma suyla halletmeye çalışıyor.. kocası kağıt toplayıp para kazanmaya çalışıyor.. çocukları var 3 tane ve okula gitmiyorlar.. tuvaletleri yok kadın kendi kazdığı çukurla tuvalet yapmış dışarı, etrafı çarşafla kapatılmış insanlık dışı.. elektrikleri yok..

kim ülkesini, evini, her şeyini bırakıp da başka bi ülkede sığınmacı olarak rezil bi hayat sürmek ister ki??

suriyeli insanlar çok acı çekiyor..
bu hızla artarlarsa başlığı yakında şu şekilde görebiliriz;

(bkz: türkiye deki türklerin sorun olmaya başlaması)
acı çekiyorlarsa gelmesinler amk dediğim sorun. bundan en fazla 20 sene sonra bunlar güneye kümelenip toprak isteyeceklerdir , açık ve net.
Sorun: iyi ilişkilere sahip olamamalarıdır.

Çözüm:suriyelileri türk kızlarıyla evlendirelim
devletin kendilerine tahsis ettiği ve tüm ihtiyaçlarının karşılandığı kamplardan kaçıp merkezde köşe bucak yaşamaları ve dilenmelerinden konu açıldı sanırım. evet sorun olmaya başladı.
evi, yurdu, toprağı ve hayatta bir amacı kalmayan bir insanın sorun olmaya başlaması söz konusu değildir, zira o insan hep sorundur. Ancak bu sorundan onların sorumlu tutulması haksızlıktır, esas sorumlu o insanlara hiç bir imkan ve insanca bir yaşam alanı tesis edemeden apar topar onlara bir gelecek vaad eden insiyatif sahipleridir.
Velhasılı çaresiz insana söylenecek söz yoktur, sözümüz çaresizlikten bile çıkar temin etmeye çalışan insafsızlaradır.
Daha durun o onlarca suriyeli çocuk buyuyup nur topu gibi tecavuzcu,katil,torbaciya dönüşecek.
ak trollerin umursamadığı gerçektir.
kahramanmaraş'ta çıkan olaylardan sonra akp'lilerinde canına tak ettiğini göstermiştir. aktroller harçlıkla çalışıyor ne yapsın garipler.
kürtleri bile bıktırmışlar, geçende bir kürt televizyonda suriyelilerle ilgili haber gördüğünde avazı çıktığı kadar bağırmaya başlamıştı... belli ki onlarında canına tak ettirmişler.
Geçen akşam Türkiye'ye geldik ama kimse bizimle ilgilenmiyor derken gördüğümde vay arkadaş dediğim konudur.. Gelirken kendilerine ne vaad edildiğini gerçekten merak ettim..
Suriyeli çocuklar Türkiyede değil suriyede hayata karışırlar. Kreş mi burası lan?
Suriyelilerin sorun olmalarıdır.
bursanin k.balikli semtinde suriyeli bir genc, turk cocugunu bicakladi. bursada cok sorun oldular. imza kampanyalari baslatildi ama sonuc olumsuz olacak. cunku emir buyuk yerden.
Onlara hak vermekteyim sonuçta kimse isteyerek vatanını terl etmez. Ama ne var ki bunlar daha iyi günlerimiz diye düşünmekten kendimi alamıyorum. Çoğunun belki de hiçbirisinin resmi kaydı yok diye tahmin ediyorum. Adam gelip birisini öldürse kamera kaydı vs. yoksa bulunması imkansıza yakın. Ülkeye girişlerinde parmak izi alınmamıştır büyük ihtimalle. Allah sonumuzu hayır etsin. ama işimiz hakikaten zor.