entry'ler (111)

yeni neslin namaz kılmaması

insanları namaz kılmıyorsun diye ağır ithamlar bulunmak yanlış. Fakat namaz kılanların, kılmayanlara içten içe üzülüp onları namaza sevdirmenin yollarını arayan kimseye de. - Sana ne kardeşim el alemin namazından niyazından demeleri oldukça yersiz bir durumdur. islam insanlara tebliğ görevi vermiştir çok duymuşsunuzdur emr-i bil ma\'ruf nehyi anil münker ifadesini. Tezimi şu örnekle tamamlıyorum.
Düşünün yolda karşıdan karşıya geçeceksiniz arabanın geldiğini fark etmeden yola zıplıyorsunuz yanınızda ki adam da kolunuzdan tutup - aman kardeşim dikkatli ol araba çarpar, demesine, aklı yerinde olan insan - Sana ne benim hayatım ne karışıyorsun demez aksine şükranlarını sunar. Aynen örnekte olduğu gibi insanlara namazı sevdirmeye çalışmak onları inanmış olduğu ahirette güzel nimetlerle karşılaşmasına vesile olmaktır. Ancak en başta belirttiğim gibi ağır ithamlarda bulunmak doğru değil.

enes kaya

Yakın zaman da kendisini beyaz Show da Okan'ın programında göreceğimiz kişidir. Güney Kore de G11 adı altında belli ülkelerden temsilcilerle evrensel kültür savaşını konu edinen programdır. Program tuttu Enes abimiz ülkemizde de gittikçe tanınır hale geldi. Ülkemizi çok iyi temsil ediyor. Yolun açık olsun oppa.

cünüp gezersem günaha girer miyim

Gusül alma imkanın olduğu halde almadıysa bu biraz problemli. Her yaptığın haram olur safsatasına kanma. Ne yani birisine yardım ettin bu da kötü olarak mı değerlendirilir? Sevap kazanamaz mısın Tabi ki kazanırsın. Ama gezmemeye dikkat et. Sonuçta fıkıhta hükmi olarak kirli sayılırsın. Tez zamanda gusül alına.
Ve evladım sen namaz kılmıyor musun da cenabet geziyorsun?

yazarların şu an dinlediği şarkılar

Feridun Düzağaç düşler sokağı.

ilerde evlenilcek eş için mail açıp mesaj atmak

Geçen hafta aklıma gelen kendimce dahiyane olarak atfettiğim ve evliliğimizin birinci yıl dönümünde sürpriz olarak söyleyeceğim bir uygulama. (sizce nasıl bişey)
Aklıma gelir gelmez bir hesap açtım ve mesaj göndermeye başladım. Amacım ise orayı otobiyografim olarak kullanmak hem de ilerde onunla beraber okuyup gülmek ve en önemlisi ise onu etkilemek.Kendimi sana sakladım karıcım kelimesinin uzuuun uzadıya anlatımını bu şekilde yapmış olmak.
Daha önce bi kızla çıkmadım lisede ve ünivde kızlar tarafından ilgi odağı olsam bile. Ne bileyim flört etmeyi hep zaman kaybı olarak gördüm. Mesajlarım ağırlık olarak yaptıklarım olucak ve bi o kadar da ona yazdığım şiirler olacak. Bakalım onun tepkisi nasıl olacak. Evlenip eşime bu süprizi yaptığım zaman buraya gelip not düşücem.

müslümanların açıklayamadığı soru

kendini kesfedememis insanlar, insanlarimizdir. onlarin dogaya, kainata katkilari illaki vardir. sadece henuz biz bilmiyoruz.

beni allah gönderdi

özel bi durum değildir, sonuçta hepimiz Alla gönderdi.

dik yürüyemeyen insan

cogu kalbur durdugunu kabul etmez, ama erken yasta farkindalik olursa cok sorun olmaz.

türbanlı bir kızla sevişmek

namus bacak arasında aranmaz diyenler şimdi de imanı baş örtüsüyle tamamlandığını düşünmüş. ironik.

yakışıklı denilince akla gelen ilk erkek

david beckham. ibne nasılda yakışıklı.

türkiye deki suriyelilerin sorun olmaya başlaması

üzücü olan durum. besle kargayı oysun gözünü misali. tamam yardımcı olalım bakalım ama abi her yerdeler ve bıktırdılar. devlet bunlara diyo
- birader al çocuklarını git hataya orda sana bakı. adam gidermi ? istanbul dilenerek kazanacağı paranın haddi hesabı var mı tabi gitmez.
devlet baba bu işe bi el atsorun daha fazla büyümeden.

külot başörtüsünden daha kutsaldır

kutsallığı tartışılır ama daha önemli yerleri koruduğu kesindir.

tam olarak boş oturmak

yorucu bir eylemdir.

trabzonspor un artık 4 büyük olmadığı gerçeği

trabzon sporun durumu biraz karışık. 3 büyüklere giremeyecek kadar büyük değil, diğer takımlarla bir tutulacak kadar da küçük değil taraftar kitlesinden ve fanatiklerinden bunu görmek zor değil.

erkeklerin sevgililerine koydukları yasaklar

sadece yasayi erkeklerin koymasi diye bi sey yanlis olur. kararlar ortak alinmali boyle olmadigi takdirde baslikta da denildigi gibi sadece sevgili olarak kalinir ilermez, yurumez.

ayrılığın ilk günleri

ilk gun uyandiginda iserken gelen rahatlama hissi yasiyorsun. ilerleyen gunlerde de kusunu fermuara kaptirmis gibi aci cekiyosun.

hasmet ibriktaroglu

gece gece usenmeyip anneler gunu hatirlatmasi yapan tesekkur edilesi yazar.

cevabı merak edilen sorular

asil sorulmasi gereken soru. ben kim? sen kim?

ölümden korkma sebepleri

öleceği için.

sigara içenlerin çoğunlukla cahil olması

varlığımla çürüttüğüm önerme. ünlü isimleri referans vermeye gerek yok.