bugün

Türkiye haber kanallarının hemen hemen hiç bilim ile ilgili haber yapmaması sorunudur. Yapılıyor o da ayda yılda bir oluyor ve kalitesiz oluyor.
Büyük bir eksikliktir.
(bkz: papaz eriğini imam eriğine çeviren alet)
Bizim ülkemizde artık normaldir. (bkz: aziz sancarı Nobelden önce tanıyan insan sayısı)
Bir ülkede halk ne isterse ona göre haber yapılır ona göre dizi yapılır malesef.Bilimi sevse insanımız kesinlikle dizilerde ve haberlerde etkisini görürdük.
--spoiler--
türkiye'de projesi kabul edilmedi dünyada birinci proje seçildi
--spoiler--

ya da

--spoiler--
türkiye'de iş bulamadı nasa'da çalışıyor
--spoiler--

bizim bilimle ilgili haberlerimiz bunlar.
türkiyede bilime önem verilmediğinden değil ilgi olmadığındandır. buraya ingilizceden çevirilmiş birsürü fizik makalesi atarım '' bunu okuyacağıma gider bilim adamı olurum amk'' dersiniz.
dostum dur Allah aşkına şu internet bi gelsin.. bakacağız geri kalana..
Bir haberde izmirli çocuklar kanserin yan etkilerini azaltacak bir ilaç yaptığından bahsediliyordu. Gördüğümde çok şaşırdım. Çünkü ne sağlıkla veya ne bilimle ilgili Türkiyenin üzerine düştüğü şey yok. Çocuklar farkına varıp bir şeyler yapmak istemiş. Kim bilir diğer ülkelerde neler bulmuşlardır da Bizden saklıyordurlar. En iyisi kendi ülkenin yaptığı şeylerdir. Yoksa başka ülkeler kendilerini düşünüyor.
evlilik programlarının, saçma salak yarışma programlarının eksik olmadığı televizyonculuk anlayışının var olduğu yerden bilimle ilgili haber yapılmasını beklemek absürd olur. he bana kalırsa hala bekliyorum.
Geçende bir muhabbeti dönmüştü sözlükte sanırım bir kitaba 25 tl veren adam diye.Yahu arkadaş temelde okumayı seven bir toplum değiliz ki, bilimde memlekette prim yapsın.düşünsenenize primetime kuşağında bilimsel haberlerin verildiğini.Halk yayın binasını taşlar.Halk suçlumudur bu durumda ? Tabiki değildir.Suçlu,Bunu izleyin bu güzel diye tv kumandasını halka doğrultan medya supervizörleridir.Yoksa milyon liraların döndüğü dizi piyasasında bugün bir bilim adamına dizi teklifi gelse ufak bir kerrat cetveli hesabı ile adam mesleği bırakır maazallah!
Bilimle ilerleyen ülke gördün mü? Hak,din,güzel islam.
Siz, yine de,

" Atatürk'ün gençliğe hitabesi " ni

Her gün okumaya devam edin,

" dinlenmemek üzere yürümeye karar verenler, asla ve asla yorulmazlar. "

"Siz genç arkadaşlar, yorulmadan beni tâkîbe ahdetmişsiniz. işte ben bu sözden çok duygulandım.
Yorulmadan beni takip edeceğinizi söylüyorsunuz. Fakat arkadaşlar yorulmamak ne demek? Elbette yorulacaksınız. Benim sizden istediğim şey yorulmamak değil, yorulduğunuz zaman dahî durmadan yürümek, yorulduğunuz dakîkada dinlenmeden beni tâkip etmektir. Yorgunluk, her insan için tabii bir hâlettir. Fakat insanda yorgunluğu yenebilecek mânevî bir kuvvet vardır ki, bu kuvvet yorulanları dinlendirmeden yürütür.
Sizler, yani yeni nesil Türkiye'nin genç evlatları, yorulsanız dahi beni takip edecekseniz. Ben bu akşam buraya yalnız bunu size anlatmak için gelmiş bulunuyorum. Dinlenmemek üzere yürümeye karar verenler, asla ve asla yorulmazlar. Türk gençliği gayeye, bizim yüksek idealimize durmadan, yorulmadan yürüyecektir."

Kemal Atatürk
Türkiye'de bırak bilimle ilgili , Adam akıllı haber yok ciğerim . Sen neden bahsediyon ?

Anca kedi ağaçta madur , ineği sinek ısırmış , eşek tavuğa dadanmış .
Biz Allah vergisi üç beş Adamın sayesinde bugün ayaktayız ayaktaysak . Sayın seyirciler diye cümleye başlayıp afedersin ama boktan haber yapanlar yüzünden haber felan izlemiyorum . Hiç te s2mde değil , babane Lan adanadaki çingen kavgasından .
Türkiye'de bilim ile ilgilenen bir millet yok genelde hastalıklara koca karı ilaçları ile önlem alınırken henüz uzayla ilgili araştırmaları yapacak bir alt yapı bile yok. Bilimle ilgili bu duruma tepki bile göstermeyen bir millet olduğumuzdan dolayı da bilimle ilgili hiç haber yapılamayacaktır.
Çok acıdır ki hiç yapılmamaktadır. Gündemimiz terör isid pkk feto kadın cinayetleri katliamlar tecavüz saçma sanatçı zannedilen insanların dedikoduları... bla bla bla. Zaten bilime yatkın çocukların projeleri fikirleri de değer gormemektedir. O çocuklar yurt dışında tarlalar yaratmaktadır. Keşke gazetelerin ilk sayfaları siyasilerin didişmelerini değil de bilimdeki gelişmeleri dolduruldu.
Gerçekten gereksiz onlarca, yüzlerce başlığın arasından bunu açan insanı kutluyorum.
Bu çok üzücü bir durum malesef. kayda değer bir gelişmenin olmaması daha da üzücü. Ne yazık ki ülkemizde gerçek olan tek şeyin ölüm olması gibi bilimle uğraşan kayda değer profesörlerimizi de ya ölüm bekliyor ya da beyin göçü. Amarikalı evrupalı diyip geçmeyin, bizden binlerce kat daha üstün olmalarının sebebi beyin göçünü çok ciddi bir şekilde gerçekleştirmeleri.
Şunu diyip bitireceğim, umarım bir gün haberleri açtığımızda, iktidar-muhalefet çekişmeleri ya da patlama haberleri yerine, kansere bulduğumuz, aids ya da her hangi bir ölümcül olan ve kesin çözümü bulunamamış hastalıkların tedavisinin ülkemizdeki bilim insanları tarafından bulunduğunu ve yakında seri üretime geçeceklerini falan görürüz, izleriz, okuruz
kaçırılan ince noktadır. oysa papaz eriğini imam eriğine çeviren proje yapıldığında tübitak avaz avaz bağırmıştı.
bu konuda herkesin öncelikle kendini eleştirmesi gerektiği kanaatindeyim.. biz, bilimle ilgili kaç tane entry girdik mesela, sol frame de kaç tane bilimle alakalı başlık var? sadece türkiye ile ilgili değil, dünya' da gerçekleşen bilimle alakalı burada yazılan kaç entry-başlık var?
bizim çomarlar bilgi nedir bilmez bilgiden korkarlar. bilgi olmayınca bilimden, yahu ne bilimi. çomara diyorum muaviye kim biliyonmu sen, adam diyo abi entellik yapma nerden bileyim.

ama altının gram çeyrek ve yarım fiyatlarını iyi bilirler.
trt' nin kanallarından birisi veriyor.
Terörden şehit haberlerinden fırsat olmuyodur. Fakat bazı kanallarda yer yer bilim belgesellerine yer verilmektedir.
Yapılıyor biraz araştırıp baksanız göreceksiniz fakat gündem çok fazla meşgul olduğu için bu haberler gündemde çok fazla yer edinemiyor.
o kadar çok enteresan olay oluyor ki ya bilime yer kalmıyor ya da türk halkı bilimden uzaklaştırılmaya çalışılıyor.
bir haberi meydana getirebilmek için öncelikle onun haber niteliği taşıması gerekir ülkemizde bilim üretilmediği için haberi de yapılmıyor doğal olarak.