bugün

--spoiler--
- Türkiye'de hayat pahalılığı yok.
+ Senin hayatın ucuz ki.
--spoiler--
surekli karbonhidrat turu seyler yedigi icin az para harcamistir ve beyni calismiyordur.
doğrudur kesinlikle yok sadece can pahalılığı vardır, tarafsız gazeteden türlü haberlerle kanıtlanabilirliği mevcuttur.
- abi bence türkiye'de hayat pahalılığı yok.

+ madem öyle hayat kadınları niye var?

- ...

+ cevab veremedi.
''her yer iş gaynayo ama millette çalışacah göt yoh'' diye sözlerine devam eden vatandaştır.

genelde emekli olmuş, emekli ikramiyesini ve köyde sattığı tarlanın parasını birleştirerek bir ev ve orta halli bir araba edinmiş, gençliğinde her boku yeyip 50'sinden sonra birden dindarlaşıvermiş tiplerdir.

Cuma namazına gittiklerinde içeride vaaz dinlemektense ezan saatine kadar cami avlusunda kocakarı gibi dedikodu yapmayı tercih ederler.

biraz daha kodaman olanları her sene Bodrum'a yazlığa gider gibi umreye gider. bedava kömürleri makarnaları da eksik olmaz ha...

hayırlarını eskimiş ayakkabılarını kapıcıya vermek suretiyle gerçekleştirirler.

apaçi sevgilisiyle park köşelerinde yiyişen orospu torunlarının kafaya sıkmabaş türban dolayıp her yanını belli eden dar elbiseler giymesini görmez, plajda mayo giyen kadına söverler.

ramazan ayında oruçluyum diyerek akşama kadar ona buna köpeklenir, ezan okununca aç kurt gibi sofraya saldırır, iftardan sonra demli çay eşliğinde sigarasını yakarken ''Çoh şühür oruç dutuyoz, açın halından anlıyoz'' şeklinde beyanatlarda bulunurlar. ardından teravihe giderler. namaz sırasında geğirerek bütün camiyi sarmısak kokusuna bulamaları olmazsa olmaz ritüellerindendir.

inançları icabı kestikleri kurbanın üçte birini kıymaya, üçte birini kavurmaya, üçte birini sucuğa ayırır, kemiklerini fakir fukaraya dağıtırlar.

Tuzla tersanelerinde, zongulgak madenlerinde, kırıkkale mühimmat imha fabrikalarında, adana baraj inşaatlarında, istanbul avm inşaatlarında yanarak, düşerek, boğularak, diri diri toprağa gömülerek ölen garibanlar onlar için sadece ''takdir-i ilahi''dir.

''gençleri slogan attılar diye okullarından uzaklaştırıyorlar'' dediğinizde alacağınız cevap ''ama hükümet hızlı tren yaptı'' dır.

aslında hepiniz tanıyorsunuz o vatandaşı. o kadar çoklar ki...
Delirmiştir. Bir zihniyete takılır sadece at gözlükleriyle bakar dünyaya.
Babasi 10.000 tl maaş alıyorsa normaldir...
15 bin lira ve üstü geliri vardır.

o kadar kazanırsan harbiden ucuz memleket lan.
telefonuna miting var falanca yerde bulun diye mesaj gelen vatandaştır.
buraya intihara meyilli olan ve yakşalık 2 3 haftadır hayatında 2. kez bunu ciddi ciddi düşünen biri olarak birşeyler yazmak istiyorum.

ben genç yetişkin bir bireyim. şu anda benim bulabileceğim işlerde kazanacağım maksimum para 1900 lira falan. ailemle yaşıyorum hala. evli falan da değilim. istanbul'da yaşıyorum. hesap yapıyorum abicim, benim bu paralarla istanbul'da tek başıma yaşamamın immmmkanı yok. hatta tek başıma değil birileri ile evi paylaşayım falan diyorum yok yine olmuyor. hani hayatta kalırsın da ekstra hiçbirşeyin olamaz yani. ekstra derken misal cigara içemezsin,içki içemezsin,sigara bile içemezsin,dışardan yemek söyleyemezsin, öyle gezip tozamazsın ne bileyim artık ne zevkin ne hobin varsa onlara para harcayamazsın. neden ? çünkü onlara paran kalmaz anasını satayım.

ben ki günde 1 1.5 paket yeri gelince 2 paket sigara içen bir bağımlı idim. parasızlıktan sigarayı bıraktım. diğer ikisine komple tövbe ettim. bu intihar mevzusunun tek sebebi tabiki para falan değil ama şöyle bi açıklama getireyim ben duruma.

makine mühendisliği okudum ama bitirmedim. bırakmak durumunda kaldım ve sonra açıköğretime başladım. şu an açıköğretim işletme okuyorum 2. sınıfa başlayacağım. bir yandan ekim ayında kpss'ye falan giricem. ilk üniversitemde kullandığım 12bin lira kredinin geri ödemesi başlayacak yine ekim ayında falan. bu da aylık 350 küsür tl şeklinde ödenecek yanlış hatırlamıyosam. birkaç yere girdim çalıştım ama dayanamayıp çıktım hep. bunun nasıl "değdiğini" bana hiçkimse anlatamaz, kanıtlayamaz abicim.

şimdi önüme bakıyorum. okulun sınavlarına çalışmam lazım, kpss'ye hazırlanmam lazım, az biraz kart borcu ile beraber kredi borçlarımı ödemem lazım ve daha saymadığım bir sürü gerekli ve ertelenmiş şey. 25 yaşındayım, o kredinin ödenmesi sadece 2.5 3 yıl gibi bir süre. tabi bu her ay ödeme yaptığımı varsayarsak. üniversitenin bitişi yine benzer sürelere denk geliyor. şimdi şu anda benden beklenen şey asgari ücret civarı paralar kazandığım işlerde haftanın 6 günü 8 10 saat çalışıp, her ay 350 lira borç ödeyip, üstüne almam ve yapmam gereken şeyleri karşılayıp en az 3 yıl boyunca bunu tekrar etmem. ha bir de açıköğretim bitince askere gidicem * 3 yıl boyunca hem bir işte çalışıp hem ders çalışıp hem borç ödeyip hem de para biriktirmem gerekiyor. ve ben ailemin yanındayım. onlara kalsa aynı zamanda ayrı evde olmam gerekiyor.

matematik dehaları cevaplasın. 1700 lira maaş aldığımı varsayarak, ayda 350 lira kredi ödemesi yaparak, istanbul'da ayrı evde nasıl yaşayabilirim ? en kötü şartlarda ev kirası + faturalar + aidat + internet giderleri 500 lira falan olacak. kalan 1200 liranın 350 lirası da giderse elimizde 850 lira para kalıyor. bu aylık 850 lira ile hem karnımı doyurmak hem üniversite giderlerini karşılamak hem doktora gitmek hem kıyafet almak hem yol, tamirat vs gibi ufak fakat karşılanması gereken ekstra masrafları karşılamak ve ekstrem durumlara karşı da hazırlıklı olmak zorundayım. ayrıca para biriktirsem de iyi olur * sigara yok içki yok gezmek tozmak yok lüks gider yok zaruri ihtiyaçlar dışında hiçbir masraf yapılamaz. 850 lira ile bunları yapabilen varsa konuşmak isterim.

30 yaşından sonra belki maaşımda olacak 300 500 lira artış ( işe göre ) da açıkçası ben çok ilerilere götürmeyecektir. ölene kadar günü kurtararak da çok uzun süre hayatta kalabileceğimi sanmıyorum zaten. en azından bu şekilde yaşamaya ben katlanamam. çoğu kişi de katlanamaz zannediyorum ki. var mı başka kurtuluş yolu ? ben görmüyorum uzun süredir. evet kafayı yemek üzereyim evet fakirlikten kendimi kesicem sanırım. iyi günler.
ya iQ seviyesi 2 haneli sayılarda geziyordur, ya da aktroll'dür.

bakınız örnek vereyim.

neredeyse 9 senedir tek başına (ya da ev arkadaşlarıya) yaşayan bir adamım.

özellikle son 2 senede, mümkün olduğunca dışarıdan yememeye, ayda 2-4 kere market alışverişi yaparak kendi yemeğimi yapmaya çalışıyorum.

Sürekli yeni yemekler öğreniyorum.

bunun 2 amacı var.

Birincisi, zaten alkol ve sigara tüketen bir insan olduğum için en azından sağlıklı beslenmek, ikincisi hayat pahalılığı.

2017 senesinde 60-70 tl'ye yaptığım market alışverişinin bire bir aynısını şu anda 150 tl'ye yapabiliyorum. Neredeyse %100 bir artış var.

Zaten sağlıklı beslenmek için büyük öneme sahip olan kırmızı et hayal, ayda 1 kere yiyebiliyoruz.

2017 senesinin et fiyatlarına bir bakalım.

Et ve balık kurumu verilerine göre 2017 senesinde kilo bazında;

DANA KIYMA 28,75 tl
DANA KUŞBAŞI 31,00 tl
DANA BiFTEK-ROSTO 36,00 tl
DANA PiRZOLA 50,00 tl

2020 senesinde ise ortalama olarak;

dana kıyma 53 tl
dana kuşbaşı 60 tl
dana biftek 74 tl
dana pirzola 76 tl

peynir fiyatlarına bakalım;

ocak 2017 tarihinde 19,70 tl olan beyaz peynirin ortalama fiyatı, sadece 2 sene sonra, aralık 2019 tarihinde 29,40 tl. Artış 24 ayda %50.

kaynak;

https://www.verikaynagi.c...-peynir-fiyati-2009-2019/

pastırma, bal, kaymak, tereyağ gibi, dengeli beslenmek için önemli olan gıdaları unuttuk bile.

gerçek bal ortalama 40 tl
gerçek tereyağ (1kg) ortalama 60 tl
gerçek kaymak (1kg) ortalama 25-30 tl
gerçek pastırma (1kg), inanmayacaksınız ama tam 140 tl!

Sebze fiyatları karşılaştırması yapalım;

--------------2017--------2020
---------------------------------
domates----1,35---------3,50 (bu kötüsü. iyileri 7 tl'ye kadar)
soğan-------0,56----------1-2
mantar------3,5-----------5,5-6
limon--------3-4-----------8!
sarımsak------7------------15-20!

sikindirik 1 paket baharat 5 tl. 3 sene önce 6-7 liraya aldığın soya sosunun minik şişesi olmuş 11-12 tl. En boktan zeytin yağı minicik şişede 11-12 tl.

Meyve fiyatlarına gireyim mi? Bence girmeyeyim. Sadece şuraya şu başlığı bırakayım; (bkz: incirin 20 liraya satılması)

ne oluyor o zaman?

gidip de gerçek tereyağ almak yerine çakma margarinler, becel'ler kullanıyoruz. Kırmızı et hayatımızdan çıkıyor. Organik yumurta filan zaten hayal, ucuzunu alıyoruz. Gerçek bal yiyemiyoruz, glikoz şuruplu sikindirik bir şey yiyoruz yerine. istediğimiz sebzelerin yarısını alamıyoruz. Domatesin iyisini değil, ucuzunu, dolayısıyla en dandiğini sofraya koyuyoruz.

Hesapta iyi besleniyoruz. Aslında kendimize bir "iyi besleniyorum" illüzyonu yaratıyoruz. ulan şu fanta dediğin içeceğin bile en zararlı versiyonunu bize kakalarlarken en düzgün üretilen versiyonunu ingiltere içiyor.

https://eksisozluk.com/tu...ilteredeki-fanta--6603702

Çünkü seni yönetenler halkına bunu layık görüyor. Senin devletin vatandaşını korumadığı için de tüm dünyanın sana şamar oğlanı gibi davranması kadar normal bir şey yok.

Koskoca türk devleti dünyanın taşak malzemesi olmuş durumda.

Uçak almak için para veriyorsun, "uçakları vermiyoruz" diyorlar.
Hava savunma sistemi alıyorsun, füzelerini vermiyorlar, bataryalar öyle dekor gibi duruyor.
insanlar maddi sıkıntıdan kendilerini yakıyorlar.
Aileler toplu intihar ediyor.

Sonra cumhurbaşkanı çıkıyor, "buzdolabı satışlarında artış oldu" diyor.

Milyon tane gerizekalı da şak şak alkışlıyor bunu.

ABD başkanı attığı tek bir tweet ile senin ekonomini yerle bir etme gücüne sahip.

türk lirasıyla götümüzü silecek hale geldik, o derece değer kaybetti.

gün itibarı ile bir dolar 7,29 türk lirası.

3 sene önce 3700 tl'ye aldığın bilgisayar bugün 8000 tl.

Ama ortamlarda ekonomi çok iyi, türkiye uçuşa geçti deriz, kim bilecek amk. Di mi tayyip? di mi berat?

15 temmuz'da destan yazdık ne de olsa. Dış güçler bizi zayıflatmaya çalışsalar da başaramayacaklar ne de olsa.

Vatandaş yavaş yavaş öldürülürken o duble yolları yersiniz artık.
"hayat pahalıyda neden herkeste araba var" şeklinde bir savunma yapar kendince.
doğrudur . bitkisel hayatta pahalılık olmaz ....
" sonuna kadar reis , ölümüne reis "

15 temmuz gazisi , kahramanı bir yazar .

( aktrollük sınavlarına çalışıyorum ) .
Cem yılmaza göre ya hırsız ya deli olan kişidir

görsel
güncel Önemli Başlıklar