bugün

yoktur. turkiye'de bir kimsenin fikirlerini zorla baskalarina kabul ettirmeye kalkisacak kimse yoktur ve buna musaade edilmez. hickimseye dini fikirlerinden dolayi birsey yapilmaz." Ulu Onder Mustafa Kemal Ataturk 1931 lise icin yazdigi medeni bilgiler kitabi
islam'dır.

dinimizi beğenmeyenler olabilir bu da sana koyabilir.
cumhuriyetle yönetilen devletlerin resmi dini olmaz.

bazı embesillerin bundan haberi yoktur.
kesinlikle yoktur. devleti kuranlar koymamıştır, ama şimdilerde devlete koyanlar o ibareyi sıkıştırmak istiyor. eminim.
edit: cahil dediğin adam senden ve bildiğin boktan püsürden şeylerin iki katını biliyor emin ol. ilk anayasada var o dediğin, ikinci anayasada yani asıl olan anayasada çıkartılmıştır. türkiye cumhuriyeti kurulurken olmuştur bunlar. müslümanlığın sana kalsın. çakma müslüman seni.
cahilleri aydınlatalım cumhuriyet ilan edildiği zaman ülkenin dini islamdı. Kanunda yazan bu arkadaşım, kanunlaşan yani
sonradan kemalist manevralarla laiklik ortaya çıktı ve din ibaresi kanunda kaldırıldı ama biz hala müslümanız, müslümanlıktan birşey kaybetmedik reis.
1928 yılında 1353 sayılı Kanunla 'devletin resmi dini islam'dır' ibaresi ilga edilerek anayasadan çıkarıldığından beri yoktur.
şintoizmdir.
devletin dini mi olurmuş efendim tabii ki yoktur.
türkiye cumhuriyetini herhangi bi resmi dini yoktur. halkın çoğunluguna bakıp ülke müslümandır çıkarımı yapılamaz. evet bugün yönetimiyle halkının %97 ü ile müslüman olanların çoğunlukta olduğu bir ülkeyiz. bundan da gayet mutluyum ama tutup biri türkiye müslüman devleti demesin çünkü bir devletin dini olmaz din kişisel bir olgudur.

ahirette sorulacak sorulardan biri müslüman bir devlette mi yaşadın değildir.
--spoiler--
Ülkedeki en yaygın din islâm'dır, fakat devletin resmi dini yoktur.
--spoiler--
devletin dini olmaz bireyin dini olur. allah katında devlet olarak değil birey olarak sorguya çekecektir.
(bkz: laiklik)

beklenen bkz. buydu sanırım.
resmi olarak batıcılıktır. evet, bizim ülkemizin resmi dini batıcılık. devlet kuruldu kurulalı batıya tapıyoruz. klasik müzik sanatçıları, ressamlar, dansçılar bu dinin peygamberleridir. komutanlar, darbesever gazeteciler-televizyoncular, siyasetçiler ise bu dinin alimleridirler. halk mı? müslüman mı ne öyle birşeymiş onlar da. o kadar önemli değil yahu!

devletin dini olmazmış. devlet namaz kılamaz, oruç tutamaz, zekat veremezmiş. bunlarla mükellef olmadığı gibi sorgulanmayacakmış da. vay amk. dedik ya, batıya tapıyoruz biz. islamdan haberimiz bile yok. (büyük harflerle yazıyorum)müslüman bir halkın tepesindeki devlet(hatta islam'ın bayraktarlığını etmiş bir devletin mukabilinde kurulmuş devlet) o müslüman halka islam şeriatı ile muamele etmekle mükelleftir ve bundan da hesaba çekilecektir. aaa devlet namaz kılamaz oruç tutamaz, nasıl hesaba ekilecek? müslüman halka şeriatla muamele etmeyen devlet yapısını kuran, destekleyen, tatbik eden, tozunu alan, aylık bakımını yapan vs. kim varsa... işte onlar hesaba çekilecektir.
Demokrasi'nin en temel kuralı olarak "türkiye cumhuriyeti devletinin resmini dini yoktur."
Devletlerın dini olmaz , ülkeyi yöneten gavat hangi dine mensup veya o tarzda eğilim gösteriyorsa halk o yöne doğru ılımlaşır , tabiki bu cahil toplumların olusturdugu devletlerde gecerlıdır. Zaten din için zorlama olmadıgından sadece nüfus cüzdanında yazar , ısteyen ıstedıgıne ınanmaya devam eder.
T.C. Anayasası
24. Madde
VI. Din ve Vicdan Hürriyeti

Herkes, vicdan, dini inanç ve kanaat hürriyetine sahiptir.

14 üncü madde hükümlerine aykırı olmamak şartıyla ibadet, dini ayin ve törenler serbesttir.

Kimse, ibadete, dini ayin ve törenlere katılmaya, dini inanç ve kanaatlerini açıklamaya zorlanamaz; dini inanç ve kanaatlerinden dolayı kınanamaz ve suçlanamaz.

Din ve ahlak eğitim ve öğretimi Devletin gözetim ve denetimi altında yapılır. Din kültürü ve ahlak öğretimi ilk ve ortaöğretim kurumlarında okutulan zorunlu dersler arasında yer alır. Bunun dışındaki din eğitim ve öğretimi ancak, kişilerin kendi isteğine, küçüklerin de kanuni temsilcisinin talebine bağlıdır.

Kimse, Devletin sosyal, ekonomik, siyasi veya hukuki temel düzenini kısmen de olsa, din kurallarına dayandırma veya siyasi veya kişisel çıkar yahut nüfuz sağlama amacıyla her ne suretle olursa olsun, dini veya din duygularını yahut dince kutsal sayılan şeyleri istismar edemez ve kötüye kullanamaz.

(bkz: laiklik siker)
(bkz: lekum dinikum veliyedin)
devlet dinsiz halk müslüman.
Türkiye cumhuriyeti bir devlettir. bu yüzden bir dininin olması söz konusu değildir. din bir tercih işidir. tercih için irade gerekir. irade sadece insanlarda mevcuttur ve insanların dini olur.
diyanet işleri başkanını atayan bir başbakanın yönettiği bir devletin dini yoktur.