bugün

12 Mart 2010 tarihinde Unesco Türkiye iyi niyet elçisi seçilmiştir.
eskimeyen bir biblo gibi. tozunu alın kafi.. aynı güzellikte, aynı pırıltıda.. gerçek bir duayen..
babamın, 'adamın gözlerine bakınca içini eriten kadınlardan biri' dediği zat. çok doğru, türkan şoray gibi bakan kadın azdır. ya da bi bakısla aynı hisleri yasatabilecek.
bi de belgin doruk öyle diyo.
'şimdiki oyuncuların çoğu gibi değil, onun sadece gözlerine bakmak isterdin izleyince. öyle bi kadın türkan'
normal hayatında akıcı konuşmakta sıkıntı yaşayan (bkz: sinema benim aşkım) ama iş oyunculuğa geldiğinde binbeşyüz cümlelik kompozisyon uzunluğundaki diyaloğuna tek nefeste hayat veren sinema duayeni.
ayrıca güzelliğin tanımı da kendisidir.
benim icin dünyanin en güzel kadini. adriana limaymis, şuymuş buymuş, hepsi makyaj güzelleri. ama sultanimiz öylemi? onun bi bakışı yeter..gözlerine kurban oldugum..
turk sinemasi dendiginde akla ilk gelecek isim.
samimiyetine, insanlığına en çok güvendiğim, inandığım ekran yüzlerinin başında gelir kendileri.ama...

aması şu ki van'a gidip kameralar önünde ağlaman olmadı be güzel ablacığım. samimiyetini bilmesem reklam derdim ama bunu söyleyemiyorum. oradaki insanlara gerçekten üzüldüğünü biliyorum ama o kameralar olmasaydı keşke sultan.
asalet ve güzellik abidesi usta oyuncu.
yönetmenlik yanı da vardır ve akıllara kazınan bazı filmlerinin bizzat yönetmenidir.

cüneyt arkın atla duvara girmiş olabilir, ama sultan da attan uçmuş hastanelik olmuştur.

sultan gibi bir tanımlamaya sahip olsa da, sinema emekçisidir.

saygıda kusur etmeyiz kendisine.

karşımda görsem heyecandan bayılabileceğim bu teyzemin karşısında heyecandan bayılma noktasına geldiği kişi için:

(bkz: ayhan ışık)
küçükken kendisinin beni çok etkileyen bir filmini seyretmiştim ama hala izlediğim filmin adımı bulamadım. filmde başlarında türkan şoray aklı kıt birine gelin olarak veriliyordu. kocası öldükten sonra başka yere taşındı. bu arada kıtlık, açlık had safhada filmde. neyse sonunda bu kocasının ailesinden erzak alıp evine götürürken açlıktan mahvolan köylü onu imrenerek izledi. ve zorla eve girdiler. ve o kalabalıkla evde ki ufacık bebeği öldürdüler. işte final de buydu. bileniniz varsa bi deyi versin hele.
kendisi uçağa geç kalmış, vip kapısından uçağa binerse beklemeyeceğinden yetişebileceğini düşünmüş, devlet sanatçısı olduğundan da bu hakkını kullanmak üzere görevliyle tartışma yaşamış. görevli de "ben nerden bileyim devlet sanatçısı olduğunu" demiş. tavır bu olmamalıydı. bu işler nasıl yürüyor bilmiyorum ama "devlet sanatçısı olduğunuzu gösteren bir belgeniz varsa görebilir miyim" dese veya birkaç listeden kontrol etse heralde daha iyi olurdu.

ayıp edilmiş türkan sultan'a.

http://magazin.milliyet.c....2012/1517388/default.htm
aşık olunası kadındır, sultandır. hayran olmamak elde değil bu güzelliğe.
görsel
türkiye'nin en güzel kadını olduğunu dila hanım filminde kanıtlamakta olan sinemamızın sultanı. ayrıca kendileri kabardey çerkesidir. bu da ayrı bir gurur meselesi tabi.
Canımdır canım.
Büyük hayranıyımdır , şöyle ki onu sevmeyen çirkin bulan insanlara karşı değişmeyen ön yargılarım var.
selvi boylum al yazmalım ' ı her izlediğimde hala hüngür hüngür ağlarım. ama sanırım ben Kadir inanır yakışıklılığının yalnızlığına ağlıyorum.
ayrıca ateş parçası ve sultan filmlerini de bir ayrı severim.
17 kasımda trabzon forum'da olan ueşilçam sultan
Dünyanın en çok film çeviren kadın oyuncusudur. 67 yaşında hala güzel.
görsel
benim efsanemdir bu kadın ve dün ankara da olan imza gününde, bunun hiç de yanlış bir fikir olmadığını bir kez daha kanıtlayandır. yahu bir insan düşünün hayatı başarılarla geçmiş, istediği bir çok şeyi elde etmiş, bir çok şeyin doyumuna muhtemelen varmış. ben olsam zıvanadan çıkarım herhalde diyorum. bu kadın, afedersiniz sıra, düzen bilmeyip öküz gibi birbirinin üstüne çullanan insanların arasından güvenlik güçleri, herhangi bir güvenlik sorunu olur nedeniyle onu çıkartmak isterken, -buraya benim için gelmişler nasıl çıkarım deyip titreye titreye ağlıyor yahu! bi insan daha ne kadar asil, ne kadar efsane görünebilir? sultanım benim!
bugun cıkardıgı sınemam ve ben adlı kitabının imza gününde ezilme tehlikesi gecirmiş oyuncudur. insanlıktan uzak bir çok hayvan doluşmuş mekana ve resmen aglatmışlar kadını.

http://www.haber7.com/kit...-turkan-sorayi-aglattilar

(bkz: yazıktır günahtır)
(bkz: hiç mi kadın görmedin)
güzelliğinden çok insanlığı önemli olan melek. çok iyi niyetli mükemmel huylu bir insan.
görsel
kainatta kıskandığım, tanışmak için saatlerce kuyrukta beklediğim tek varlık, gece kirpikli kadın'ım.

Alçak gönüllü, hoş sohbet, insanın gözlerini buğulandıran naif bir güzelliği var. ''güzellik gelip geçer, gözler ve gülüş hep aynı kalır'' diye bir söz duymuştum. Meğer doğruymuş. Bir insan 67 yaşına da gelse gözleriyle size konuşabilirmiş, gülebilirmiş. Dilerim hiç gitmesin gözlerindeki ışık.
türk sinemasının abartısız gerçekten en iyi aktristi sultan filmini pür dikkat izleyenler bana hak verecektir.
görsel