93 yıl önce bugün Mustafa Kemal Atatürk'ün talimatı ile Türk Tarih Kurumu kuruldu!
1931'de başbuğ Atatürk tarafından 'Türk Tarih Tetkik Cemiyeti' adıyla ve Türk tarihini derinlemesine araştırmak amacıyla cumhuriyet döneminde kurulan milli kurumlarımızdan birisidir. Bu kurumun kurucular kurulu üyeleri arasında Yusuf Akçura, Afet inan gibi önemli kişiler vardır. Türk Tarih Tetkik Cemiyeti'nin daha sonra adı ''Türk Tarih Kurumu''(TTK) olarak değiştirilmiştir. TTK'nın ilk genel başkanı Tevfik Bıyıklıoğlu'dur.
TTK'nın kuruluş amaçlarından birisi de Türk tarihinin yalnızca Osmanlılarla başlamadığını, islam'dan çok eski olduğunu halka göstermek ve tamamen tarafsız bir şekilde Türk milletine kendi öz tarihini öğretmekti. Bugün Atatürk sayesinde okullarda iskitler, Hunlar, Avarlar, Göktürkler, Uygurlar, Hazarlar gibi islam öncesi Türk imparatorluklarını öğreniyoruz. TTK, eski Türk tarihini öğretmesinin yanı sıra Hititler, Hattiler, Frigler, Lidyalılar, iyonyalılar, Urartular gibi eski Anadolu uygarlıklarını da okullarda okutulan tarih kitaplarına eklemiştir. Hatta bu dönemde Atatürk tarafından çıkartılan (bkz: belleten) dergisi yayımlanmıştır ve biraz abartılı olup çok kabul görmese de Türk Tarih Tezi-Güneş Dil Teorisi gibi hipotezler ortaya atılmıştır. ünlü Sümeroloğumuz (bkz: muazzez ilmiye çığ), bu dönemde yetişmiştir. Türk tarih kurumu(TTK) kurulunca Sümerler, derinlemesine ve tarafsız bir şekilde araştırılır; bilimsel araştırmalar sonucunda bu uygarlığın Orta Asya'dan gelen Türk-Turan kökenli bir millet olduğu ortaya çıkmıştır. Daha sonraları da (bkz: sümerbank) gibi ulusal bankalarımız kurulur.
Resmi internet sitesi: https://ttk.gov.tr/
ilgili görseller:
görsel
görsel
kaliteli içerik ve basıma sahip son derece uygun fiyatlı kitapları ile tarihçiliğimize büyük hizmetler sunan kurum. ama daha çok kitap basmalı. en son tarih-i cevdet'i edindim. aylardır kitap basmıyor. tezakir'i de bassalar keşke.
türk tarihinin ilk kaynaklardan araştırılması amacıyla 12 nisan 1931 de atatürk ün talimatıyla kurulan kurum.
YENi TiP TÜRK TARiH KURUMU BAŞKANı ...

Atatürk ile birileri ne zaman kıyaslanmaya çalışılsa, “Atatürk’le kimseyi kıyaslamayın” diye haklı bir ses yükselir.

Ancak müsaadenizle ben daha ileriye gidip şöyle diyeceğim.

Lütfen Atatürk’ün Türk Tarih Kurumu Başkanı ile birilerinin Türk Tarih Kurumu Başkanı’nı kıyaslamayın.

Atatürk’ün Türk Tarih Kurumu Başkanı kimdir?

Yusuf Akçura’dır.  Bugün bile birçok tarihçi izinden gider.

Peki şimdi kim oldu?

Ahmet Yaramış diye bir profesör.

Ahmet Yaramış diye bir profesör diyorum çünkü kendisini kimse tanımıyor.

Daha da beteri Yusuf Akçura Türk Tarih Kurumu’nun kurucularından. Ahmet Yaramış ise Ensar Vakfı’nda bir ilin Şube Yönetim Kurulu Üyesi.

Önemli başarı (!)

Yusuf Akçura’ya dönelim. Yazdığı eserler bugün bile on binler satar.

Ahmet Yaramış ise Ensar Vakfı’nda çok meşgul olmalı ki(!) sadece kendisinin yazarı olduğu tek bir kitabı yok. Bildiğin üretimsiz. Anlayacağınız Türk Tarih Kurumu’na büyük transfer.(!)

Ben yalnız şu kısımda hiç şaşırmadım.

Türkçülük akımının kurucularından Yusuf Akçura, ortaya bir doktrin koymuş, yüzyılları aşacak olan bir ideolojinin parçası olmuş olabilir ama  Yeni Tip TTK Başkanımız Ahmet Yaramış da boş durmamış. iskilipli Mehmet Atıf’ı öven sempozyumlarda konuşmacılık yapmış, Fetöcü Zaman Gazetesinin emektar yazarlarından Mustafa Armağan ile de meselenin derinine inmiş.

Haliyle  tüm bunları okuduğunuzda şöyle diyorsunuz sanırım.

Liyakat, emek, adayış.

Karşınızda Ahmet Yaramış.

》 AHMET ÖZGÜR TÜREN ...
görsel

Türk Tarih Kurumunun arşivindeki 14.605 eser herkese açık olarak dijital ortama açıldı.

Merak ettiğiniz eserlere buradan ulaşabilirsiniz:

https://www.ttk.gov.tr/
keşke daha fazla yayın yapsa dediğim kurum. gerçekten kaliteli ve ucuz kitaplar ve çeviriler basıyorlar. çok beğeniyorum. ama daha fazla çalışmaları gerek. ttk'ya yayınlanmayı bekleyen yığınla eser olduğu kulağıma çalınmıştı bir zaman önce.
Kitapları ucuz satan güzel bir kurum.
türk tarih kurumu ülkemizin en gerekli ve en saygın kurumlarından bir tanesidir.

ancak bir döneme değin tacikistan'ı türk devleti saymışlardır.

bir yıla kadar ders kitapların arkasında türk dünyasında dahi türk ülkesi olarak gösterilmekteydi. trt'nin türki cumhuriyetler hava durumunda duşanbe de yer almaktaydı. ttk'nın ''geçmiş ve günümüz türk devletleri ile başkentleri'' videosunun eski versiyonunda da tacikistan bizzat türk devleti olarak sayılmakta.

lakin bildiğiniz fars devletidir.
zamanında tacikistan'ı türk saymak gibi bir hataya nasıl düşüldü bilemiyorum.

üstelik yapılan yanlış özerk cumhuriyetler bazında da değil, bizzat bağımsız bilinen devlet bazında.

bir türkçü olarak, türk olmayan devletleri türk saymaya ihtiyacımız olmadığını düşünüyorum.
hele ki tacikistan gibi bir devleti.

bulgaristan'ı asimile olmuş bulgar türkleri olduğu varsayımıyla türk sayarız anlarım veya macaristan'ı tarihi köklerin bir oluşundan türk sayarız pekala anlarım.

lakin tacikistan türk olmaya yakışmayan, has fars devletidir be kardeşim.

türkiye'den; azerbaycan, kazakistan, özbekistan, türkmenistan, kırgızistan ve kktc'ye selam olsun!
kitap fuarında en baba indirimlerden birini yapan kuruluş. kitapları etiket fiyatından % 50 indirimle satıyorlar. meraklısı kaçırmasın efendim.

(bkz: 21 nci izmir kitap fuarı)
Tarih yazmak tarih yapmak kadar mühimdir, yazan yapana sadık kalmazsa, değişmeyen hakikat insanlığı şaşırtacak bir mahiyet alır. Diyen 12 Nisan 1931 kurulan kurum. 1937 yılından beri yayınlanan Belleten adlı yayın, dört ayda bir yayınlanır.

http://www.ttk.gov.tr/ind...ergiSayilar&DergiNo=1
basan yerlerinde sikinti var sanirim.. aloooo matbaa icad olali 1000 yil olcak yaaa
ttk başkanı prof metin hulagu türkler anadoluya geldiğinde burda yaşayan kürtler vardi diyerek baya bi insanı üzmüştur.
Çift başlı penguen olsun ...

http://www.yg.yenicaggaze...zargoster.php?haber=27630
1942 yılında kurulan ve önemi büyük olan kuruluş.
ilk araştırmasında bütün ırkların türkler'den geldiği sonucuna varmış kurum. öyle bir şey elbette yok ancak gelecekte bir hipotez çürütülecek bile olsa bir şeyler araştırıp ortaya yeni fikirler atmak iyidir. bir şeyler yaptığınıza delalet eder. ancak yıllardır bu kurumdakiler ellerindekiyle yetinmekteler.
prof dr mehmet metin hülagü'nün başkanlığına atandığı kurum.
resmi tarih ve devlet merkezli bakış açısı ile hareket etmekten muzdarip bir tarih araştırma kurumu olmakla birlikte, aynı zamanda -özellikle türk üstatlara ait olanlar başta olmak üzere- çok değerli pek çok tarih eserlerini de yayınladığı ve kitapların çoğu da oldukça makul fiyatlarda olduğu için, bilinçli araştırmacı ve okur için aynı zamanda oldukça değerli kaynaklar sunan bir kurumdur.
--spoiler--
Ermeni lobilerinin ABD'de yayınlanmasına izin vermediği belgeseli Türk Tarih Kurumu satın aldı, kendi sitesi ve youtube'da yayınlamaya başladı.
--spoiler--

Ermeni isyanı (1894 - 1920) belgeseli youtube' üzerinden izlenebilir. süre 57' dakika, tükçe.

http://www.youtube.com/watch?v=LqITjkQhfHc
başkanı görevden alınan kurumdur.

türk tarih kurumu (ttk) başkanı prof.dr. ali birinci görevinden alınarak, polis akademisi’ndeki asli görevine iade edildi.

birinci, 2.5 milyon liraya dükkân alımıyla kurumu 486 bin lira zarara uğrattığı ve 6 milyon forma eser basım işinde ihale yasasına aykırı davrandığı iddialarıyla hakkında açılan 2 davada yargılanıyor. birinci, 3 yıl önce göreve başladığında çok sayıda personeli kurumdan uzaklaştırması nedeniyle büyük tepki çekmişti.
devrimlerin boşalttığı alanı milliyetçi masallarla doldurmak için kurulmuş tarihte örneği pek bulunmayan resmi tarih yazma kurumu.

"tarih benim yazdığım gibidir, bunun dışında bir tarih yoktur" anlayışı ile faşist tek parti iktidarına vakti zamanında çokça hizmet etmiş bir kurumdur ttk, bugün varlığı neden sorgulanmamaktadır bilemeyiz.
internet ortamından e-mağaza bünyesi altında kitap satışı yapan kurumdur.

dün sipariş verdiğim 3 adet kitap bugün elimdeydi. ana kaynak eserlere rahatlıkla ulaşılabilinir.
bu caanım kurum sanırım sadece Yusuf Halaçoğlu denen adamdan oluşuyor. "tarih kurumu" olup ta bu denli tek sesli olması ayrı bir durum.

merak ediyorum, "yusuf bey pardon ama kafanız mı güzel?" diye sorabilecek hiç mi tarihçi yoktur bu kurumun içinde*?
Başkanı Yusuf Halaçoğlu "Bugün Kürt olarak bilinen hatta hatta şöyle söyleyeyim, Kürt Alevi olarak bilinen birçok insan da maalesef Ermeni dönmeleridir" diyen Tarihi Tahrif Kurumudur.

(bkz: maalesef ermeni)
(bkz: maalesef ermeniyiz)
(bkz: hepimiz ermeniyiz)
(bkz: itirazın iki şartı)
(bkz: sarışın osmanlı tarihçileri)
(bkz: hallaçoğlu)