bugün

hep aşkli meskli yada recep ivedik gibi osuruga guldurmek istenen ucube filmler..

yap bir hızlı ve öfkeli yada cehennem Melekleri gibi film göreyim kaç kilosunuz...
55-80 arasında sağlammış. *
fakat banu alkan filmleri, ahu tuğba filmleri,arabesk filmleri, emrah filmleri, nuri alço filmleri vs yüzünden düşüşe geçmiştir.
90'larda ise sevda demirel ve hande ataizi filmleri hakimmiş. *
90'ların sonunda erkan can, uğur yücel, şener şen, özkan uğur, cem yılmaz ve cem davran gibilerle toparlanmıştır.
2000'lerde yapmış.
2010'larda ise idare eder konumda kalmıştır.
yine de eski havasını bulamamıştır. *
Bu yuzyilda teknoloji mukemmelken nasil bu kadar geri aklim almiyor. Adamlar 1960larda, 1980 degil 1990 degil, tam 1960 yilinda psycho gibi bir efsane ortaya cikarmisken bizim neden hala bunu yakalayabilecek bir eserimiz yok. Gecenlerde can sikintisindan tv de dolasirken deccal diye bir filme denk geldim ve korkutmaktan cok guldurdu. Fakat bir alfred hitchcock un 50 sene evvelki filmlerinde gerim gerim gerilirsiniz. O zamanlar kameralar desen iyi degil, teknoloji desen pek gelismis degil fakat nasil oluyorda bu kadar guzel filmler yaratabiliyorlar ve biz nasil oluyorda hala kalitesizlikten ödün vermiyoruz? Artik turk sinemasi dendiginde gulunc korku filmleri veya kaba recep ivedik ler gormek istemiyorum. Adam gibi yonetmenler yetissin, sirf zengin diye yonetmenlige kalkismasin kimse veya sirf vucut-tip var diye vasifsiz oyuncular bu sektorde yer bulmasin. Hoolwood tarzinda filmler cekilsin demiyorum, en azindan şu an icin bu mumkun degil, ama bir 1960larda cekilmis film kalitesinde filmler olsun.
Kemal Sunal'ın ölümünden sonra sarmayan oluşum.
son yıllarda yapılan komedi filmleri bağıran, böğüren sağa sol küfür eden tiplerden ibaret. gişe yapanlar da öyle, yapmayanlar da.
Bir sürü farklı açıdan değerlendirildiğinde bu soytarıları saymazsak güzel gelişmeler olan sinemamamızdır.
son dönemde zeki demirkubuz, nuri bilge ceylan gibi başarılı yönetmenlerin ün kazanması yönüyle kısmen umut ta vaadeden yerli sinemamız.
Son dönemde en rezil dönemini yaşamaktadır.
türk sineması hakkında artık şöyle düşünüyorum; Yeni Türk sinemacıları, çok iyi Amerikan filmleri yapıyorlar.

Yeşilçam gerçekten, tarihte ve kötü televizyon kanallarının gündüz programlarında kalmış bir ceset.

Yeni kuşak, reklam sektöründe de aldığı teknik eğitimle, kamera kullanmayı, dekupaj ve montaj yapmayı öğrenmiş. Filtreyi öğrenmiş. Sesi, ışığı öğrenmiş. Tempoyu, ritmi öğrenmiş. Mustafa Altıoklar filmleri hariç, oyuncu seçmeyi ve yönetmeyi de öğrenmiş.

Çok açık seçik iddia ediyorum: Bu çocukların çektiği "B serisi" filmleri hiçbir Amerikan filminden daha aşağı kalmıyor.

Gecekondu çemişlerinin parasını almaya yönelik "faşo" film ve dizileri bile iyi çekiliyor...

Birtakım şekilsiz morukların birtakım fıstık gibi genç kızları cayır cayır kestikleri "teen slash" denilen "yeniyetme korkusu" filmleri bile yapılıyor ve de iyi yapılıyor ha...

Fakat iş "A serisine" gelince, orada cortluyorlar.

Sanat filmi niyetine çektikleri;

ya "istanbul hamamlarında ve Tellak Cengiz'in kollarında öz benliğini bulan" italyan yumuşaklarını anlatan filmler,

ya da "küçük birer Orhan Pamuk olabilmek amacıyla" kaçak PKK militanlarının "sorunlarını irdeleyen" filmler.

azıcık içerik arayınca da kimlik bunalımı ve uyuşturucu kıskacında kalmış "Alamancı sanatçılarımıza' dönmek zorunda kalıyoruz...

Haa, bir de "üvey babasının" etkisi altında kalıp solculuk yapmaya heves edenler ve filmlerini iki seksen yatıranlar tabii...

Çok iyi "zanaatkar" var, büyük sanatçı yok.

Çünkü kafalarının içinde bir şey yok.

Çünkü "politikasız" büyüdüler. Hepsi Amerikan çocuğu oldu. Amerikan sanatçıları gibi, söyleyecek laf bulamıyorlar, işi esnaflığa döküyorlar.

Örneğin memleket kum gibi eşcinsel sanatçı kaynıyor, fakat bir tek Petro Almodovar çıkaramadık anasını satayım!

"Hoş ve boş" çocuklar bunlar, eserleri de "hoş ve boş" kalıyor.

Dönüp, son yirmi yılda müthiş bir patlama yapan ispanyol sinemasına baksalar ve kaç korku filminin yanı sıra ispanya iç Savaşı'nı şu ya da bu yönüyle ele alan kaç da tarihi film yapıldığını görseler örneğin...

Azıcık okusalar, azıcık ayakları yere ve Türkiye'ye bassa... Vurup geçecekler, geçemiyorlar, kalıyorlar. tam patlama yapacak gibi oluyorlar bir bakıyorsun ellerini yüzlerine bulaştırmış oluyorlar.

Ama çıkacak. Ben umutluyum. Bu kuşaktan değilse bile, bir sonraki kuşaktan mutlaka çıkacaktır...
Ucuz, hiç güldürmeyen boktan komedi filmleriyle dolu sinema. En azından ucuz aksiyon ya da macera filmleri yapılsa ama yapılmayacak gibi. izleyiciler 2 milyonluk komedi filmlerine 40 milyon kazandırırsa olmaz o iş. Recep ivedik 50 bile çıkar böyle izleyici varken.
acilen kapatılması veya artık film çekilmesinin yasaklanması gereken rezalet sektör. bollywood ile bile yarışamıyorken çıkan yeni saçma komedi (?) filmleri il birlikte (recep ivedik, cumali ceber, oha diyorum, ayla vs.) çıtayı iyice düşürüyorlar.

daha fazla rezil olmadan derhal kapatılmalıdır.
Sorunu çekilen film değil izleyici kitlesidir. Yansıtılan tabloda da gördüğümüz üzere.
Amerikan filmleri yanında değersiz sinemalardır. Ne adam gibi bir kurgu, ne rol var. Yazıklar olsun.

Yabancı filmleri seslendirme işini yapan dublajcılar neden bizim sinemalarda da bu işi yapmaz ? Çünkü para harcamak istemez sinema yapımcısı. Oyuncunun kendi sikindirik sesiyle ortaya film çıkarırlar. Sizin yapacağınız filmin ben...evet.
daha çok komedi tarzının bulunduğu türk sinemasında aslında aksiyon ve bilim kurgu filmlerinin yokluğunu arıyoruz.

ancak bu filmler büyük bütçeli olucağı için izlenmesininde o oranda olması gerekmekte. Filmin parasını çıkarmayacaklarsa o filmi çekmezler doğal olarak.

Millet olarak sinemaya az gittiğimiz için olduğunu düşünüyorum. netten sinema çekimi izleriz anca.
Abd sineması yanında solda sıfır kalan sinemadır. Evet.
son zamanlarda düşüşe geçen sinemadır. Karadenizliler artık kimseye komik gelmiyor mesela. internet fenomenleri ellerini çeksinler ayrıca.

koca bir çöplük haline gelmeye başlayan sinemadır. oysa 90 sonrası ve 2000 başlarında ne de güzel yükselişe geçmişti.
son günlerde güncel sayılan yapımları izledikçe neden bir uzun süredir bu filmleri izlemediğimi daha iyi anlıyorum...

sizin yapacağınız filmi seveyim..

(bkz: deli aşk)
(bkz: ketenpere)
(bkz: kolonya cumhuriyeti)
hollywood 20 yıl önceki hali.. gelişecek abisi.
sen tüm hollywood'u bir araya getir tek bir Reha Erdem veya Nuri Bilge Ceylan yapmaz. tek bir vesikalı yarim de bulunmaz. her ülkenin kendi sesini yakaladığı bir sineması var. amerikan sinemasının gelişmişliği paraysa, görsel efekt kasma imkânlarıysa bu onun boktan bir sinema olduğunu gösterir.
yeşilçamın Türk halkında bu kadar yer etmesinin nedeni halktan gelen karakterler kullanması ve günlük hayattaki sorunları konu etmesidir bence zaten sahnelerinde hüzün ve mutluluk sıra ile verilir yani halkla bütünleşebilmiştir.
hollywood da 20 yıl önce lotr serisi çekildi amk ne 20 yılı, 80 yıl gerisindeyiz.
Türk sinemasının neden gelişmediğini hep sorguladım. Sonunda bunun 1970 yılında ki bir olayın inanılmaz etkisi olduğunu gördüm. Abd beyinsiz bir gazeteci yüzünden türk sinemasına ambargo koyuyor. Onca ünlü olacak artisler ülkede kalıyor. Abd dev bütçeli filim çekiyor fikret hakan ve salih güney de oynuyor. Sete gelip oyuncularla röportaj yapmak isteyen gazeteciye izin verilmeyince gazeteci bu filmde atatürk e hakaret var diyerek haber yapıyor. 35 milyon dolarlık film (bugün 160 milyon dolar) gösterime girmiyor. Fikret hakan ve salih güney vatan haini ilan ediliyor. Abd türk sinemasına ambargo koyuyor. Film 2013 yılında tlc tv de gösteriliyor. Tam tersi atatürk e zerre hakaret yok tam tersi bizim değerlerimizi savunan rolde.
Aslında yapılsa çok güzel işler çıkartılabilir ama şu bizim bağlı olduğumuz etkenlerden sıyrılmamız lazım. Klasik aşk, mafya temalarını artık bir bırakmalıyız.
Kış mevsiminde çekililmiş olanları nadirdir.
klasik avrupa sineması kültüründen ilerler, uzunca bir sekans, drama tabanlı süreç, insanın gözüne sokulan sosyal mesajlar.

ancak benimseyin, benimsemeyin (ben benimsemiyorum örneğin). aksiyon filmi çekeceksiniz amerikan tarzı ilerleyeceksiniz, yoksa içi boş drama ile insanları aksiyon vaadi ile kandırırsınız.
güncel Önemli Başlıklar