bugün

türk olmak için gereken yetenekler ya da özelliklerin hepsidir. mesela iyi osmanlı tokadı atmak türk olmak gerekli bir şart olabilir ya da iyi osmanlı tokadı atan biri türk olabilir.
(bkz: aramaya inanmak)
türk hissetmek. başlık gerekenler olmamalı, zira bir adet "gereken" var gördüğünüz üzere. kabul eder misiniz, bilmem, sanmam. ama atatürk böyle söyledi.
türk lüğün tarihini öğrenmesi ve askere gitmesi gerekir.
olumlu önermeler: dürüst olmak
akıllı olmak
yaratıcı olmak
gibi...
olumsuz önermeler: kendini düşün bana uzun uzun yazdırma.
önce insan olmayı öğrenmekten geçen yoldur.
değişik yaş gruplarıyla belirli sürelerde takılmak gerekir.

lakin yabancı bir insan evladının 5 yaşındaki Türk çocuğundan öğrenebileceği çok şey mevcuttur.
Turk soyundan gelen anne babadan dogmak yeterlidir. ama dedem bana turk olmak icin bir de dede korkut hikayelerini okumak gerektigini soylemisti cocuklugumda. okudum ben de.
fa$ist dü$üncelere kapılmamaktır.
(bkz: ne mutlu türküm diyene)
iyi rakı içmesini bilmek.
anne ve babayı doğru reyondan almakla başlanmalı efendim.
mehmet aurelio, gökçek vederson, mert nobre gibi isimlerin yaptığı yapmak.*
(bkz: türk anneden babadan doğmak)
kamyonun arkasına iyi yazılar yazmak.
''Türküm'' demek. *
şeref duymaktır. hangi ırktan hangi dinden olursa olsun türkiye topraklarında yaşadığı ve türk olarak hissettiği, yaşadığı bu eşsiz vatana kazık atmadığı, birşeyler vererek katkıda bulunduğu sürece türk'tür, bu şerefi damarlarında hissetmesi yeterlidir türk olması için, türk olmak bir şereftir her kula nasip olmaz.
fenev'de oynamak.
(bkz: #2798882)
türk spermin türk yumurtayı döllemesi. ha bi'de her fırsatta kendi ırkını eleştirmek.
aziz nesin'i anlıyorum demek.
türksün di'mi? diye sorular sorarak yavşaklık yapmak.
fenerbahçeli olmak.
hissetmek. kendini türk hisseden herkes türk'tür. bunun için nüfus kağıdı almak veye türk doğmak gerekmez. atatürk ne demiş; (bkz: ne mutlu türküm diyene)
hiçbirşey yapmamak.
çok ama çok güçlü olmak.
türkiye ülkesinin hudutları içinde her metre karesinde etrafımızda gördüğümüz dejenere ya da geleneksel,eski ya da yeni,yöresel ya da genel,etnik ya da kültürel vs vs...davranış örüntülerinin tümüdür.