bugün

sıcacık odasının, deri koltuğunda oturan ve bakanı olduğu halktan bihaber olan beyefendinin yaptığı talihsiz açıklama.
gerçekleri görmeniz için büyüteç mi lazım bakan bey ?
(bkz: akepeli mi ne)
asgari ücretin belirlenen yoksulluk sınırından ve açlık sınırından az olduğunun farkına varamamış kişinin söylemi.
Ancak yurt dışından, ülkemizdeki otellere her şey dahil sistemiyle gelmiş olan turistlerin söyleyebileceği cümle.
bu ülkeyi ortadoğu ülkeleri ile kıyaslayan kişilerin söylemi. biz kasıyoruz bu orta-doğu psikolojisinden kurtulmak için, birileri de durmadan oraya çekiyor. yok sonra harbi orta-doğu olacaz ondan korkuyorum.
kendi maaşını almanya başbakanın maaşıyla kıyaslayan bir başbakana sahip kabinenin, ülkeyi, 3. dünya ülkeleriyle kıyaslayarak çalışan maaşı değerlendirmesi yapan devlet bakanının açıklaması.

(bkz: işine geldiği gibi davranmak)
leman'daki aksaray paşaoğlu dese gülerdim. devletten biri deyince ağlıyorum. resmen taşak geçiyorlar.
bok gibi para alan bi adamın söylediği cümle. o kadar parayı ben alsam ben de söylerdim.
(bkz: işveren sözcüsü)
(bkz: arkadaşım şimşek)
(bkz: isyan etme şükret)
"bakın kongo'da insanlar günde 2 dolar kazanıyor, bir de şikayet ediyorsunuz."

demek istemiştir aslında.

halkı, kötü şartlardaki halk ile karşılaştırmaktadırlar.
kendilerine sıra gelince, zengin ülkelerdeki denkleri ile karşılaştırmaktadırlar.

(bkz: schröder ben de senin maaşın kadar maaş istiyorum)
-türkiye'deki ücretler hakkında ne düşünüyorsunuz efendim? tek kelimeyle nasıl?
-iyi.
-iki kelime?
-iyi değil.
(bkz: hasssssktir oradan sayın bakan!)