bugün

aslen romen olan ama hayatının büyük bölümünü pariste geçiren dadaizmin önemli isimlerinden. klasik şiir anlayışını şu sözlerle eliştirir:

bir gazete alin
bir makas alin
bu gazeteden siirlerinizin ne uzunlukta olmasini istiyorsaniz o uzunlukta bir makale secin
makaleyi kesin
daha sonra ozenle bu makaleyi olusturan butun sozcukleri kesin ve bir torbaya koyun
yavasca karistirin
sonra kestiginiz her parcayi tek tek cikarin
torbadan cikardiginiz sirayla
ozenle kagida yazin
siir size benzeyecektir
iste simdi halkin anlayamayacagi ,hos bir duyarliliga sahip son derece ozgun bir yazar oldunuz.
Dadaizm akımının öncü ismidir... 2. DÜnya savaşının dünya üzerindeki yıkıcı gücü, herşeyi yerle bir etmişti. Edebiyatta bunlardan biriydi. Tristan Tzara önderliğindeki grup, hiçbir sınır tanımadıklarını, yazacağı ve şiir olmasını istediği her şeyin şiir olacağı inancını insanlara empoze etti... Misal şu Tzara'nın ünlü şiirlerindendir;

ulur ulur ulur ulur ulur ulur

Kendimi sempatik buluyorum...
Tristan Tzara...
nazım hikmet hakkında:

"Baştan başa Türk ulusunun umutlarını soluyarak Nâzım Hikmet'in şiiri bütün ulusların ortak dileklerinin alabildiğine insansı anlatımını kucaklıyor. Bu anlamda, Nâzım'ın şiiri günümüz insanının ekinsel alanının sahibidir ve tarihsel değerinin gürlüğüyle sürekli bir hakikat değeri kazanır.
"Her ne kadar yadsınamaz bir özgünlüğü de olsa, Nâzım'ın şiiri çağdaş Batı şiirinin yapısına yabancı değildir. Özellikle Mayakovski ve Garcia Lorca'nın yapı çizgisindedir. (... )
"Nâzım'ın memleketinin edebiyatında oynadığı tarihsel rolün bilincine varanlar artık biliyorlar ki, Nâzım'ın adı, yığınların karşıdevrimin karanlık kuvvetlerine karşı yapmakta olduğu gürlütüsüz ama güçlü savaşla bağlantıdadır." Nâzım *
1. Dünya savaşının karanğına bir isyan olarak dadaizm akımını kuran, zaten dada ismini de larousse ansiklopedisinin herhangi bir sayfasını açarak bulan (ki bu zaten dadaizmin felsefesini yansıtıyor) rumen asıllı fransız şair.
Asıl adı Samuel Rosenstock olan Dadacı akımın kurucularından Rumen asıllı Fransız şair. 1935'te Fransız Komünist Partisi'ne üye olmuştur. ikinci Dünya Savaşı'nda ise Fransız Direniş Hareketi'nde çalışmıştır. Yaşamının son yıllarında kendisine göre yasaklara karşın şaire, içindekini dile getirme olanağı sağlayan anagramlar yardımıyla Villon'un Gizi (le Secret de Villon)' çözmeye çabaladı.

yapıtları:

La première aventure céleste de monsieur Antipyrine (Bay Antipyrine'in Gökyüzünde ilk Serüveni, 1916)
Vingt-cing poèmes (Yirmi Beş Şiir, 1918)
De nos oiseaux (Kuşlarımız Üstüne, 1929)
L'homme approximatif (Aşağı Yukarı insan, 1931)
L'antitête (Karşı Kafa, 1933)
Où boivent les loups (Kurtların Su içtiği Yer, 1933)
La main passe (Pas Geçme, 1936)
Le coeur à gaz (Gazlı Yürek, 1938)
Midis gagnés (Hak Edilmiş Öğleler, 1939)
La fuite (Kaçış, 1947)
Perler seul (Tek Başına Konuşmak, 1950)
Le face intérieure (iç Yüz, 1954)
Le fruit permis (Yasak Olmayan Meyve, 1957)

Sept Manifestes Dada (Yedi Dada Bildirgesi, 1924)
De mémoire d'homme (insan Belleği, 1951)
andre breton'a fikir babalığı yapmış önemli bir kişiliktir
--spoiler--
ağır ağır ilerliyorum
kaybolmuş gözleri gördüm
savaştan başka yere bakmak için yalvaran gözleri
kamaşan gözleri
korkak gözleri, alçak gözleri,
seven kadınların kız çocuğu gözlerini
--spoiler--
çılgın bir adamdır.
kendi zamanına göre post-modern olarak nitelendirilebilecek bir zat. hiç sevmem, seveni de sevmem.
travestiler adlı oyunda, karakterlerden biri.
bu tiple insan gibi bi akım bulamazdı zaten

görsel

Doğum: 16 Nisan 1896, Romanya
Ölüm: 25 Aralık 1963, Paris, Fransa
çok tarz bir isim soyisim kombinasyonuna sahip sanatçıdır.
beni benden alan şair. iyi anlamda değil ama. rastgele kurduğu akımdan bikaç şair ayrılıp sürrealizme öncü olmuş bir de. felaket felaketi doğuruyor gibi bişey. yaşasa kendisine tamam hayat anlamsız her şey anlamsız da bari şiiri anlamlı bırakaydın iyiydi derdim sanırım. filozofik sayılabilecek soyut ögeleri içeren bir yazımı var. geleneksel kuralları reddediyor zaten sürrealizme bu açıdan örnek olmuş tamamen. şiir birilerinin yaptığı tanıma göre yazılmaz diyor sonrasında yazdığı şiirler de bunu yansıtıyor. hayatta değer verdiğimiz çoğu soyut kavramın anlamını yitirdiği ve kuralları haline geldiğini savunuyor ayrıca en başlıcası da şiir.

ps: öyle diyebilseydim arada bikaç şiiri var anlamlı onları suratıma vururdu kesin.
ps 2: adını da mı rastgele seçti acaba, pek öyle gelmiyor.

dada dada dada.
Yahudidir.
güncel Önemli Başlıklar