bugün

tiyatro, sinema ve dizi oyuncusu, seslendirme sanatçısı..

'Küçük besleme' adlı dizide kötü kadın olarak hafızamıza kazınmış olsa da; bir çok dizi ve filmde oynamış usta bir sanatçıdır..
60 yıllık tiyatro, sinema ve dizi oyuncusu, seslendirme sanatçısıdır. Binlerce oyunda, yüzlerce film ve dizide rol almış bir emekçi Altın Portakal alacak kadar işinde usta. Tomris Oğuzalp geçen yıl yaşlılık ve hastalıkla mücadele ederken sağlık durumu kötüleşmiştir. kendisiyle yapılan bir söyleşide " iyi ki oyuncu olmuşum demek içimden gelmiyor" açıklamasında bulunarak oyuncu dünyasının tuzaklarına dikkat çekmiştir. Söyleşinin devamında pişmanlığı şu sözlerle ifade etmiştir. "O toz pembe hayatın içinde olmak bana bu sıkıntıları yaşattı. Ünlüydüm, sanki dünya sadece benim etrafımda dönüyordu. Bugünleri hiç düşünmedim. Çok para kazandım, kazandığımı da o gün yedim. Geleceğimi düşünmeden yaşadım". hayatındaki en önemli pişmanlığının anne olmak istememesi olduğu belirtmiştir. Kendi ifadesiyle, "Anne olmak hiç istemedim. O sorumluluğu almadığım için de geleceğin pek bir önemi yoktu benim için. Şimdi çok pişmanım. Keşke bir çocuğum olsaymış. Bana bakardı yahut bakmazdı orası pek önemli değil ama hiç değilse bayramlarda elimi öpmek isteyen birisi olurdu".
küçük beslemede el kadar çocuğa eziyet eden kişiyi canlandıran kişi. ben olsam vicdanım el vermez öyle bir rolü canlandırmaya. para için bile olsa yapmam..

rahmet okumak istemiyorum. o allah'ın bileceği iş.

vikipedide hakkında yazanlara baktım;
--spoiler--
2010 yılında Cerrahpaşa Tıp Fakültesi'nde safra kesesi ameliyatı olan sanatçı, doktoru kendisinden bölüme bir cihaz bağışlamasını isteyince biriktirdiği 20 bin TL kadar parasının üzerini kredi kartı ile tamamladı. Bunun üzerine santçı kredi kartı borcunu tamamlamayı başaramadı ve bir süre sonra emekli maaşına haciz konuldu. Usta sanatçı şuan evinin tek göz bir odasında yaşlılık, hastalık ve geçim sıkıntısının kaynaklanan sorunlarla hayat mücadelesi vermektedir. Üst üste geçirdiği ameliyatlar sağlık durumunu olumsuz yönde etkilemiştir.
--spoiler--

o kadar kötü roller canlandırmaya gerek varmıydı yahu.
hayatını kaybetmiş büyük oyuncu.

bir değerin daha kayıp gittiğini görmek üzücü.

başımız sağolsun.
besleme dizisindeki kötü karakterle gönlümde yer kaplamış büyük oyuncu. nur içinde yat..
vefat etmiştir. başımız sağolsundur.
maalesef hayatını kaybetmiş. çok üzüldüm. çok büyük bir oyuncuydu. küçük beslemedeki rolüyle resmen gerçek olduğuna inandırmıştı bizi. son yılları hastaliklarla ve imkansızlıklarla geçmiş bir ustaydı. allah rahmet eylesin.
öldükten sonra değeri anlaşılan sanatçılarımızdan birisi. öldüğünde bile altında 10 tane entry var. türkiye nin acı yüzü budur. geçim sıkıntısı çektiği ise ayrı bir acı olaydır. yok mu bu insanlara sahip çıkacak ali ağaoğulları ? koçlar ? sabancı lar ? milyar dolarlarınızdan bir kaç tanesini bu işlere ayırsalar fena mı ? yok efendim sormamış kabul edin. sonra kötü biz oluyoz. rtük bizi kapatıyo.

vesselam ..
üzüldüm güzel oyuncuydu , emekleri yadsınamaz ancak sinirlendiren bazı yorumlar yapılmıştır ölümüne, kadın vefat etmiş haberin altına ateist miydi yazmış biri. sana ne diyesim geldi de demeye bile değmezdi.
allah rahmet eylesin. üzümüştür. yalan dünyanın ne kadar acı olduğunu göstermiştir.
çocukluğumda yayınlanacağı saatleri iple çektiğim 'radyo tiyatrosu' programlarının değişmez kadın seslendirmenlerinden biriydi o. kerim afşar, çetin tekindor, oytun şanal, nurşen girginkoç ile birlikte karakteristik sesiyle hafızamda yer eden usta tiyatroculardan biriydi.

tomris oğuzalp, 1932 yılında Trabzon da doğdu. ankara devlet konservatuarı tiyatro bölümünden mezun olduktan sonra 1953 yılında çevrilen 'sarı zeybek' adlı film ile ismini türkiye'ye duyurdu. uzunca bir süre devlet tiyatrolarında rol aldıktan sonra önce ankara sanat tiyatrosu daha sonra kent oyuncuları kadrosunda sayısız oyunda yer aldı. trt radyolarında uzun yıllar yayınlanan 'radyo tiyatrosu' programında seslendirme sanatçısı olarak görev aldı. yakın geçmişte vizyona giren Harry Potter film serisinde Mrs. Weasley'i seslendirdi.

son yılları, kendi deyişi ile "zirvedeki günlerinde değerini bilemediği paraya muhtaç olarak" geçti. kendinden önceki birçok ünlü sanatçı gibi hasta ve yalnız olarak dün hayata gözlerini yumdu.
80'li yıllarda trt'deki çalıkuşu dizisinde zeyniler köyündeki hatice hanım'ı oynamıştı.
10 ekim 1932 doğumlu türk tiyatro ve sinema sanatçısıdır. Trabzonludur. Çok güzel bir ad-soyad uyumuna sahiptir. Tini şad, yeri uçmağ olsun.

istanbul devlet tiyatrosu'nun müdürlerinden biri olmuş ve makamını onurlandırmıştır. Osmanlı'nın son dönemlerinde, 1914'te kurulan darü'l bedayi'de türk kadınları yerine azınlıklar rol alabiliyorlardı. Türk kadınlarının oyuncu olmaları yasaktı. hatta cahide songu, ermenice bir takma adla oyunculuk yapabilmişti. Bu adaletsizlik ve haksızlık nedeniyle bütün türk tiyatrolarında türk kadın oyuncuların yüksek makamlarda bulunması benim için çok önemli. tomris hanım da görevini hakkıyla yerine getirmiş bir sanatçımızdır.

Huysuz, aksi, içten pazarlıklı kadın rollerini başarıyla canlandıran tiyatrocumuz, son dönemlerini ne yazık ki tek göz evde, bir odanın içinde yoksullukla geçirmişti. Koskoca devlet sanatçısı bu haldeyken, şimdilerde manken ve fotomodelden bozma kadınların, sırf güzel oldukları için dünyanın parasını kazanmaları zoruma gidiyor. Neyse...

Huzur içinde uyusun üstad.
Ankara Devlet Tiyatrosu’nda oyuncu ve yönetici olarak çalışmanın ardından, bir süre de Ankara Sanat Tiyatrosu’nda görev yapmış, daha sonra Kent Oyuncuları’nda bulunmuştur. (1932, Trabzon – 28 2013, istanbul)