bugün

1999'a dek dokusunu koruyabilmiş action-adventure serisidir. Daha sonraki yapımları işin intikam boyutuyla adının anlamını yitirmiş orayı burayı kurcalamayı bırakmış senden benden biri olarak hayatına devam ettirilen lara croft ın dramıdır. The Last Revelation gerçeğini tamamıyla kusursuz olarak nitelendirmekle birlikte;** 2. ve 3. oyunlarında başarısı göz ardı edilmemelidir. Yıl 2012 olmuş olsa da adettendir birkaç kelamda spoiler formatlı açık mektupla etmeli.

--spoiler--
Eidos alacağın olsun. 3. oyunda ta ilk bölümde gördüğümüz bataklığın karşı tarafına geçebilmek için haftalarımızı Hindistan'ı tavaf ettirerek harcattın ya daha da birşey diyemem. Neyse; sonuna kadar sabrını koruyabilenler için Antarctica bölümün iyiydi. arada rahat nefes aldırabildiğin için biz tomb raider ın bekçileri olarak yine de minnetar olduğumuzu belirtiriz. unutmadan 2. oyunun kargalarını, 3. ün t-rex ini, 2 de mi 3 te mi emin olamadığım o çok kollu bıçaklı saldırıya hazır yaratığı kalbimizde yaşatıyoruz. Eski günlerine Lara'yı döndürebilmeniz ve teknolojiye yenilmeden grafikle herhaltın olmadığının farkına vararak, amacına uygun yeni oyunlar yapabilmenizi isteriz.
--spoiler--
yeni oyunuyla kendisinden konuşturandır.

mağaradan kaçış videosu yıllar önce çıkmış. akla muhteşem bir oyun olacak sinyallerini vermişti.
açık oyun alanında yani far cry gibin crysis 1 gibin açık bir oyun alanında düşmanlarımızdan kaçıcaz tuzaklar kurucaz çat çut dövüş oyunu olmayacak izlenimi veriyordu.
nitekim her güzel trailer lı oyun gibi tırtladı. hemde daha 2. trailer dan.

http://www.merlininkazani...51975p1.html#yorum_587908
bu nedir arkadaş?

dikkatinizi çekerim verdikleri videonun %90 ı önceden hazırlanmış scriptler sinematikler. oyunu içi yani kontrolün bizde olduğu 3-5 sahne var birinde pat küt birini dövüyoruz diğerindede yürüyoruz da ne yürüyoruz? allahım o ne iğrenç animasyon?
neyse kısacası beklemeye değmeyecek gibi duruyor.
ve oyun içi videosu nihayet düşmüş olan çöp.
http://www.youtube.com/watch?v=0DAPD4x4TOw

bu ne arkadaşım?
hani gösterdiğiniz o ilk götünü zor toplayan kız o realist efektler o mağaradan zar zor kaçış o açık dünya gameplay ortamı? hani bu uncharted kopyası saçmalık?

5 saniyeden kısa sürede 3-4 tane ok atıyor yetmiyor iplerden kayıyor yetmiyor bir yere tutunup hemen kendini çekiveriyor o da yetmiyor kendisine keleşle ateş eden 10 tane adamın arasına girip hepsini öldürüyor. bu aradada kafasına 2 adet keleş mermisi yiyor ama kendisi t800 olduğundan olsa gerek tınlamıyor bile. evet bunu çelimsiz bir kız yapıyor. adada gizlene saklana düşman avladığımız aciz kız rolu ararken karşımıza bu saçmalık çıktı.

ben dediydim gerçi.
yeni oyunun mart 2013'e ertelendiği açıklanmıştır.. bu ne skindirik iş anlamadım resmen çakallık bu.. oyun bitmiş çatır çutur betası oynanıyor.. internette envai çeşit trailer'ı dolanıyor ve sen oyunun 1 yıl erteliyorsun. oha oha.. milleti zorla korsancı yaparsınız lan siz.
son çıkacak olanının bazı modellemeleri inanılmaz derecede alessandra ambrosio'ya benzemektedir.

(bkz: oha)

http://www.tombraiderchro...e-exclusive/screen001.jpg
http://fc04.deviantart.ne...1_by_mikky100-d520kj4.png
bu günkü ergenlerin janjanlı, şatafatlı grafiklerle tanıdığı oyun...

(img:#309435)

ama hiç bir zaman bilemeyecekler ki, hayal gücü gelmiş geçmiş en güçlü grafik kartı idi...
Yeni oyunun puanları çok yüksek. Fazla aksiyon ve sinematiklerden rahatsız olan eski oyuncuları var. Bulmacalar kalkmış mı azalmış mı ne millet şikayetçi* Eski oyunlarda çok zordu be kardeşim. bulmacaları düşün düşün bir hal oluyorduk küçük yaşlarda. Şimdi bulmacaları kısa sürede çözüyorum ama kısa süreyi zor buluyorum. Bilgisayarım çalışmıyor 2013 yılında mavi ekran alıyorum. Yakında çözüp detaylı bir inceleme yapacağım. Yine de güzel oyun alın* oynayın. (şu an multiplayer modunda sıkıntılar var(mış))
Yeni oyunu gayet başarılı olan seri. 90 dakika oynadım, 1 ya da 2 tane bulmaca geldi karşıma daha. Grafikleri hoş, Lara daha da hoş. Oyunu bitirmeden kesin bir şey demem yersiz olur ama gerçekten güzel bir reboot olmuş gibi.

edit: oyunu bitirdim, gayet güzel olmuş. özellikle pc oyuncuları için eşsiz bir oyun, başka örneği yok hani pc platformunda. adam akıllı tps ve lara croft özleyenlere önerilir.
en iyi tr oyunu diyorlar.. görücez..
mükemmel bir oyun.. tek kelimeyle inanılmaz! grafiği fulleyip oyuna girince insan kendisini lost adasında sanıyor.. kesinlikle orijinal olarak edinilmesi, koleksiyon versiyonu satın alınması gereken oyun..

şimdiye kadar oynadığım en iyi üç beş oyundan biri.
2 gün boyunca aralıksız oynadım sonunda normal modda bitirdim. Uzun zamandır zevk aldığım ve devamını getirdiğim tek oyun diyebilirim. Grafikler harika, oynanabilirlik güzel. Orijinalini alıp saklanacak sayılı oyunlardan biri kanımca.
biraz assasin creed tarzı olmuş ancak genel olarak güzel oyundur. hele bir de oynadığımız ablayı kim tasarladıysa resmen biz abazaları yıllarca tanımış galiba. kız harbi çok güzel allah sahibine bağışlasın.
oynanış olarak dört dörtlük ama sonunu pek beğenmediğim oyundur. sun queen ile mücadele etmeyi umuyordum, video da gitti kadın.
o kadar ay bekle 2 günde bitsin ne iş anasını satiyim dediğim oyun.. ilk tombtan beri şimdiye kadar oynanışı en keyifli tr'dir ayrıca..
2013 versiyonunun bol aksiyonlu olan lara nın ayrı bir güzel oldugu ütopik oyun.*
olmamıştır. lara'nın eski asaleti ve sert bakışları gitmiş, yerine lise öğrencisi modunda vasat, korkak bir genç kız gelmiştir. far cry ve uncharted bozması bir ekşın olmuştur. bu oyuna tomb raider demek doğru değildir nezdimde.
bir zamanların lezbiyen ve seks manyağı olan sonlara doğru brad pittini bulunca durulan angelina jolie yengemizin oynadığı film.
Tomb raider serilerinin en ama en iyi oyunu. Bir oyundan bu kadar etkilendiğimi hiç görmedim. Bu kadar aksiyonu ben hiç yaşamadım. Nefesim kesilerek oynadım resmen. Bazı firmalara scriptlerin oyuna nasıl yerleştirileceğini çok iyi göstermiş - (bkz: call of duty) - oyundur. Grafikler -tressfx hariç- gerçekten iyi. Tressfx çok fazla sistem yoruyor diye öyle yazdım. Yoksa 10bin tllik bilgisayarınız varsa doya doya oynarsınız. Bulmacalar az olabilir fakat aksiyonu size yetecektir. Hikayesi ise tam tadında olmuş. Orjinal almıştım pişman değilim, destek olduğum için. Fakat orjinal almasak da pek fark etmezmiş. Multiplayer neredeyse hiç oynamadım, çok çabuk sıkıyor. 100 tl civarında almıştım. indirimde 30 tlde satan yerler var... Yok yok, lara croft'ıma değer yine de. Candır can, çok tatlı lan.
Gerek grafikler, gerek sesler -laranın sesi çok seksi-, gerek oynanış, gerek hikayeye bakarak puanım 9.3/10
10 saatte bitirilebilen 2013 ün en iyi oyunlarından biri.
genel olarak başarılı bulunan 2013 model oyundur.

ancak play'e tıkladığım zaman siyah ekran ile baş başa kalıyorum.
ağzımın suyu akıyor ama oynayamıyorum, çözümü bulamadım. *
anniversary ve underworld rezaletlerinden sonra ilaç gibi gelmiş serinin şimdilik son oyunu.
2013 yılı Çıkan versiyonu ile yeniden canlanan seri. serinin eklentiler dahil hepsini oynayıp bitirdim. bu oyunun kasvetli havası, laranın giderek gelismesi cok hosuma gıttı. serinin devamı gelecek mi ?? bilen duyan varsa mesten beklerim.
Ana karakteri seksi, maceracı bir kadın. Yıllar geçse de oynanılır. Hunharca tavsiye ederim. Hiç oynamadım demeyin.
Arkadaşımdan almamla başladığım, assassin's creed'in yokluğunu aratmasın diye denediğim 2013 yapımı oyun. Oyun güzel, oyunun grafikleri başta hoşuma gitmedi ama high'a çektiğimde biraz daha göze hitap eder hale geldi. Ultra-Ultimate seçenekleri var ki açmamla fps 20-30'lara düştü. Elimdeki kart Nvidia GTX 740.

--değerlendirmem--

Karakter olarak yine angelina jolie*'nin modelleneceğini düşünmüştüm ama yepyeni bir karakter oluşturulmuş. Yaani diyerek geçiyorum. Oynanabilirlik gayet yüksek. Bir kaç kere falan öldüm. Onlarda benim bireysel hatalarımdan kaynaklı *. kamera açıları aksiyon sahnelerinde falan gayet iyi seçilmiş. artı bir aksiyon veriyor. Oyun içinde tahtaların kırılması, geçerken sağda solda birşeyler patlaması ve karakterin ona göre hareketler alması iyi bir artı olarak geçti karnesine. Oyun motorunun nimetleri iyi kullanılmış. Ama oyundaki en büyük eleştirim konunun kısırlığı. Yani bir adaya düşüyorsunuz ve oradan kurtulmaya çalışıyorsunuz. işin içine myth falan karışıyor. Bu konu defalarca ve defalarca kez işlendi. Tamam tomb raider'ın hikayeside ortalama olarak bu tür şeyler ama, piyasaya yeniden sağlam bir giriş yapmak istiyorsunuz madem iyi bir konu iyi bir karakter tahlili yapın değil mi? Karakterlerin yapay olduğu çok hissediliyor yani konuyu oynarken yaşayamıyorsunuz o havayı alamadım. Bunda senaristlerin suçu oldukça büyük. Piyasada onlarca oyun var ve bu kötü senaryo ile bu tarz bir yapım gerçekten patlamaya hazır bomba gibi. iyi almış riski eidos.
Ayrıca Tomb Raider'ı aşırı cesur falan bekliyordum aksine ödlek çıktı * atlarken oradan buraya bağırmalar falan. Biraz daha elimin altında insan var hissi veriyor bu durum tabi.
Değineceğim son noktalardan biri, şu ara ara lara croft'un silahsız vs. kalıp bizim onunla ciddi anlamda uğraşmamız güzel olmuş. Oyuna karamsar bir hava katmış ama cırt diye bitiyor bu durum. Haliyle kolaylaştırıyor oyunu.
Ama diğer bir eksi noktam şu caveler için. Tamam fikir çok güzel eyvallah, bir bulmaca koyalım onu çözüp level alsın upgrade biriktirsin arada da farklı bir deneyim yaşatalım. Ama bulmacalar inanılmaz derecede basit şeyler. Yani tek adımda çözülüyor çoğu. Prince of Persia'da, Assassin's Creed'de dakikalarca düşündüğüm bulmacalar varken burada bir iki baktıktan sonra "hee bunu buradan şunu şuradan" diyerek hoop diye çözüyorum. Heyecan kalmıyor. Devam oyunlarında bu tarz bir akrobasi/bulmaca olursa daha zor birşeyler umuyorum.

--değerlendirmem--
Zamanında play station da canımı okuyan oyun. Domuzlardan çakallardan mumyalardan kaçarken yaşadığım gerilimi henüz başka bir yerde yaşamadım.