bugün

Bir organizmanın çevresindeki değişimlerin üstesinden gelme yeteneği; insan yada hayvan besinine uygulanan bir kimyasal maddenin emniyet düzeyi.
insanlara; yaptıkları hataları tekrar etmeleri için tanınan bir şanstır tolerans.
teknik resimde sıkça kullanılan,parça işleme ölçülerinin detaylandırılmasına yarayan düşük değerli ölçülerdir.

(bkz: tolerans cetveli)
bir mil ile milin geçeceği delik arasında maksimum ve minimum arası hata payına verilen ad.
(bkz: şekil ve konum toleransı)
aynı etkiyi alabilmek için daha yüksek dozda madde alma gereksinimidir.

ilk kullanımda 2 bira ile sarhoş olan kişi eğer ikinci seferde 5 bira ile sarhoş oluyorsa, alkole tolerans geliştirdiği söylenebilir.

3 çeşit tolerans vardır:
1. metabolik / dispositional tolerans
maddenin daha hızlı parçalanması
2. fizyolojik / hücresel / farmakodinamik tolerans
maddeyi algılayan reseptörlerin sayı ve gücünün artması / azalması
3. davranışsal tolerans
koşullanma yoluyla maddenin her zaman alındığı mekana gelindiğinde yoksunluk belirtileri görülmesi
maddenin her zaman alındığı yerde, daha yüksek miktarda maddeyle aynı etkinin görülebilmesi
sözlüğümüzün zaman zaman ucunu kaçırdığı, edinimini yitirdiği ve lakin şu sıralar gösterilmesi ve kaybedilmemesi gereken erdem.

(bkz: zıtlıklarımızla varız)
düşünce ve davranışlara gösterilmesi gereken saygı.
yeteri kadar ve hak ettiğini düşündüğümüz kişilere gösterilmelidir...fazlası korkaklık veya umursamamızlıkla adlandırılabilir.
küçükken öğretmenlerden en çok istenen şey.
hoşgörü. *
Bu kavramın özünde de şöyle bir yargı var; Ben aslında senin doğru yolda olmadığını düşünüyorum. Değişen şartlar çerçevesinde seni çok istemememe rağmen seni yok edemiyorum da. O halde kabul edeyim seni; Bu tolerans kavramından hareketle Avrupalının islam ile doğru bir ilişki kurma ihtimali yok. Özünde yanlış olduğuna inanıp ötekiyle yaşamaya devam edeceksin. Bu sürdürülebilir bir birliktelik değil. Bir yerden çatlar. Çünkü tolerans kavramının içinden çıktığı düzlem Hıristiyanlık içerisindeki farkların giderilmesi ya da bir şekilde yönetilmesi ve daha ortak bir hayat kurulmasına ilişkindi. Ama bu defa farklı bir dinden bahsediyoruz. Avrupa, Yahudiliği de aslında çok da fazla kanıksayamadı. Ancak tarihsel yük, borç gibi nedenlerle Yahudilik Avrupadaki varlığını devam ettiriyor. Ancak islamla henüz daha o yüzleşmeyi sağlayamadı. Çünkü daha yeni bir süreç bu. Bu sürecin daha da devam edeceğini düşünüyorum. Avrupada şu an yaşanan kriz islamın seküler olduğu iddia edilen devlet tarafından barışçıl bir şekilde farklı olanların biraradalığını sağlamaya çalışma meselesidir. Ben seni istemiyorum. Gönül isterdi ki, ötekinin olmadığı daha homojen bir yapıda yaşayayım. Ancak şartlar seninle birlikte yaşamamı gerektiriyor. Bu nedenle seni tanımak durumundayım. Onun için seni tolere ediyorum gibi bir düşünce gelişmiş. Tolerans kavramının olduğu yerde üstü örtülü bir şekilde intoleransı yani hoş görmemeyi kabul etmiş olursunuz. Mesela Hollanda tolerans kavramının ve çokkültürlülüğün beşiği. Bugün Hollandanın geldiği nokta intoleransın yüceltildiği bir nokta. Hoşgörü kavramı da bu anlamda problemli. Çünkü hoş görmek de karşısındaki insanın hata yaptığını baştan kabullenmek demektir. Bana sanki bunlar yerine daha sufi bir kavram olan saygı kavramının kullanılması ve bir tür saygı etiğinin geliştirilmesi daha doğru olur gibi geliyor. Ya da tanıma kavramını kabul etme kavramını önerebilir miyiz gibi bir düşünce de var.
dilimize fransızca'dan geçmiş kelimedir.
elektronik devrelerde kullanılan dirençlerin renk kodlarının hesaplanmasında kullanılan bir tabir. ayrıcalıklı davranış gibi bir anlamdada kullanılır.
sanayide;

bir ürünün hedef kalitesinden kabul edilebilir sapma değerlerini belirleyen bilimsel ölçütlerdir.

insanda;

hoşgörü limitlerini betimler.
"sabır ve tolerans ateşin üstünde unutulmuş bir düdüklü tenceredir. mutlaka patlayacaktır."
imalatın, mühendisliğin dayanak noktası. o olmasa ne beton dökülebilirdi, ne köprü yapılabilirdi, ne araba üretilebilirdi. ha milimetrik olanı makbul, yoksa biz de öyle geniş insanlar değiliz.
hoşgörü aralığı olarak düşünülebilir.
cetveli vardır. yüzey, mil içi, kakma geçme, dişi parça oh oh oh.
yavşak insanlara gösterilen şey amma ve lakin gösterilmemesi gerek şey.
Fransızca tolérance "tahammül" sözcüğünden alıntı olan kelime.
tanımayın.
http://www.npr.org/progra...rance?showDate=2016-04-22
Torpilin diğer adı. Evet.