bugün

Bugün doğum günü olan Amerikalı mucit. rte adamın kemiklerini sızlatmaktadır.
telefon, fonograf ve elektrik ampülünü bularak sinemanın gelişimine katkıda bulunmuştur.kinetofonograph adında film gösteren bir aracı icat edip, 1889 yılında ilkel bir kamera ve projeksiyonla geliştirmiştir. bunun yanısıra Kinetograph adında bir seri fotoğraf çeken makina ve kinetoskop adında fotoğrafları seri gösteren bir araç yapmıştır. Kinetoskopla saniyede 60kare gösterimi 48kareye düşürülmüştür.

--spoiler--
Kinetoskopu basit bir şekilde tanımlamak gerekirse, bir yanında mercek bulunan bir kutu vardır. Bu kutunun içinde, merceğin önünden filmler geçirilir. Filmin arkasında da bir ışık yanar. ilk makineler saniyede 48 resim geçirirdi.
Ancak, kinetoskop tam bir "gösterici" değildi. Yansıtılan resimler sadece bir seyircinin bakabildiği özel bir izleme aygıtından izlenebiliyordu
--spoiler--
ilkokulda okudugumuz bir yazida ohio da dogdugunu hatirliyorum. yillar sonra yanilmiyorum sanirim.
tesla gibi bir dahinin önünü dc üzerinden kazandığı para nedeniyle kesmiş olan ibnedir.

öldü lan bu. hem ölü hem ibne. pis herif.
1876 yılında dünyanın ilk endüstriyel araştırma laboratuarını kurmuş, ohio doğumlu, amerikalı bilim adamı.
nikola tesla'yı öğrenmiş kişiler tarafından sevilmeyendir. adam ölmüş, yaşasaydı da umrunda olmazdı da bundan sonra pek seveni olmayacak gibi duruyor. * *
mumsöndü'rmüştür.
karanlıktan aşırı derece korktuğu için elektrikle çalışan ampulü bulan adamdır kendisi...

(bkz: icatlar ihtiyaçlardan doğar)
yıllardır okullarda bütün iyi vasıflar yüklenen zırtapoz.

3. sınıf türkçe kitabında bile vardı lan. neymiş edison çalışkanmış, neymiş ampulü bulmuş. lan o kadar denesem bende bulurum.bi ampül yapmak için 274 deneme yapmış hepsi olumsuz ama ne demiş ampul yapmamak için gereken 341 yolu artık biliyoruz. hadi ya! ben malım, ben beceriksizim bi boku beceremedim demeyi kendine yediremiyor yaldızlı cümleler kurup göz boyuyor köpeoğlusu.

birde kitapta bunu böyle babacan bir şey çizerlerdi. lan bundan olsa olsa avustralya'daki gibi çoluğuna çocuğuna sarkan bi baba olur. aç gözlü it ya! lan para için yapmadığı kalmamış zaten denyonun. lan biliyosun senin doğru akımının karakteri sağlam, hem deli hem dahi, sakin, öz sözü bir tesla'cığımınn alternatif akımının yanında bok yediğini ama hala adama bok atıyorsun. neymiş general elektirkle anlaşması varmış para kıracakmış. lan aç gözlü totoş, sen tesla'ya üstad büyük adamsın, benden 5 gömlek üstün bilmadamısın, elektiriği yemiş bitirmişsin nolur ortak olalım banada üç beş at hacı desen atmayacak mıydı ? lan hisselerin yarısından fazlasını bile verirdi be! ama sen onada tamah etmezdin ya neyse.

lan seni hiç sevmiyorum var ya, senin gibi bir tanıdığım olsa sabah akşam tokatlarım. tesla senin yüzünden aç öldü lan it! tam senin yüzünden olmasada sen adamın hakkını vermedin sana kızgınım. benim elimden kurtuldun ama inşallah öbür tarafta 3 başlı kocaman çatalı kıçına kıçına iterler.
ampul icadının başarısız olan yüzlerce denemesinden sonra:
"bugün yine elektrik ışığı üretemeyen bir yol keşfettik." sözü ile akıllara kazınan mucid.
kendisi karanlık fobisi olan bir bilim adamıydı.
nicola tesla gibi bir dahiyi gölgesinde sürüm sürüm süründürmeye layık görebilcek kadar egoist mucittir.
"iş hayatı bütün lise ve üniversitelerden daha zor bir okuldur" sözünün sahibi.
bugün 164. doğum günü olan büyük mucit.
adam degil.
(bkz: tesla)
an itibariyle (bkz: google)
bugün 164.doğum günü olan ünlü bilim adamı.
dünya literatüründe daha sonra anlaşıldığı üzere nikola tesla'yı satan adamdır. doğum yıldönümüymüş bugün.
ama yine de yaşasın tesla demek en güzelidir.
Thomas Edison'un 164. doğum günü
http://www.google.com.tr/ den al haberi.
tesla baba'yı ve hayatını bildikten sonra fıs bir işadamıdır sadece. aferin doğmuş bugün.
(bkz: çakma mucit)
tesla gibi bir insan ötesi varlık dururken,bu adamın doğması gereksizdir.
siktirsin gitsindir.
ayrıca bu mal, ampulü bulmaya uğraşırken, tesla çalışmalarını floresan ışığıyla yapıyordu.
gerisini siz düşünün.
bu adamı sevmememizin nedeni tesla'yı hep harcamasıdır.
amerikalı olan edison, abd hükümetince desteklenmiştir.
fakat garibim tesla imkansızlıklarla boğuşmuş ve müthiş çalışmaları edison denen malın adamlarınca engellenmiştir.
elektriksiz günleri unutma edepsiz
tesla'ya sakın laf söyleme sebepsiz
dc ile yine elektriğin olurdu ama
ac dc kimdi bilemezdin şerefsiz
elektrikler kesildiği zaman ne yapacağını bilemeyen insanın defalarca rahmet okuduğu kişidir.
bugün google'a malzeme olması nedeniyle 164. doğum günü olduğunu anladığım mucit.
güncel Önemli Başlıklar